cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
 Drukuj temat
Wbudowany pomiar SWR w HR 5500
garfik
Witając, kłaniam.
Na ile wiarygodna jest SWR-miarka wbudowania w Inteka HR 5500?
Załóżmy sytuację: będąc gdzieś-tam w okolicach 27 MHz wciskam PTT i radio pokazuje, powiedzmy, 2,2.
Ta sama częstotliwość, podłączona - i naturalnie skalibrowana - śmieszna zewnętrzna miarka "PAN SWR-200" pokazuje poniżej 1,5.
Wolę, oczywiście, wierzyć tej zewnętrznej, ale... Sam nie wiem.
 
yaszczur
Mój HR miał robiony pomiar na sztucznym obciążeniu, który powinien równać się 1.0. Wbudowany SWR-M pokazał 1.1, więc zakres błędu ~0,1. Dodam, że zewnętrzny reflektometr miał podobne wskazania. Na kilku innych egzemplarzach u znajomych wyszło podobnie, także nie jest tak źle z tymi wskazaniami. Trzeba wziąć poprawkę na to, iż jest to tylko orientacyjny wskaźnik a nie miernik (podobnie jak z częstotliwością) ale do bieżącego monitorowania kondycji naszego zestawu spokojnie wystarczy.

Najdokładniejszy pomiar, uzyskasz tylko analizatorem antenowym.

Na marginesie, skoro w zakresie 27MHz masz dosyć wysokie wskazania, to coś nie tak z zestrojeniem anteny.
www.cb-forum.pl/images/signatures/22902284451ce311eb4076.gif
Baza: Intek HR-5500 + Densei EC-2002 / RCI 2950 + Densei EC-2002 / Lemm AT 920 M1

>> 161BD890 on YT <<
 
stanislaw56
Ja sprawdzałem swr w kpo dx 5000 i przy sztucznym obciążeniu wynosił na wszystkich bandach 1 a antenę, stroiłem na bandzie którą najczęściej używam , inaczej się nie dało.
 
DELETE_1
Ja mam bardzo ciekawe doświadczenia ze strojeniem anteny.Mam antenę bazową 5/8 Thunderpole Hi Gain z trzema krótkimi przeciwwagami lekko wyprofilowanymi w kształcie litery " S " I teraz tak : CB-Radio w moim wypadku z którym ta antenna współpracuje to President Grant 2 Okazuje się , że SWR wbudowany w to CB-Radio-pomiar elektroniczny pokazuje mi niższe wskazania niż po podpięciu miernika zewnętrznego.Kiedy na podstawowej czterdziestce na częstotliwości kanału 20-go w emisji modulacji AM , miernik wbudowany do CB-Radia pokazuje SWR 1,2-1,3 , miernik zewnętrzny pokazuje SWR 1,6. Dla bezpieczeństwa mojego CB-Radia ja uznaję wskazania miernika zewnętrznego , natomiast SWR wbudowany w CB-Radiu traktuję dosłownie z przymrużeniem oka , poprostu niewierzę mu , on może jedynie w pore mnie ostrzec , że jest coś poważnie nie tak z SWR-em , zanim spalę w CB-Radio końcowy układ mocy.Sprawdzam codziennie SWR zanim rozpocznę pracę żeby upewnić się czy z antenna wszystko okay , ale prawda jest taka że ten w CB-Radiu mocno zaniża i na moje szczęście teraz wiem ile , więc gdyby wskazania wzrosły , natychmiast użyłbym zewnętrznego reflektometru dla skorygowania wskazań I ustalenia co się dzieje.Reasumując - Ja nie ufam miernikowi SWR w CB-Radiu President Grant 2 i bezpieczniejszy według mnie jest niezależny miernik zewnętrzny , nawet nie musi być on koniecznie jakiejś renomowanej firmy,choć lepiej jeśli jest to znana firma. Takie ja mam doświadczenia.
26 Bravo Delta 003
 
jaro
dodam tylko tyle że moja zwykła miarka SWR zawyża o 0.3 w skali w porównaniu do profesjonalnego analizatora antenowego,a skala w radiu KPO DX 5000 jest ta sama co analizator pokazuje

więc sprawdź w ramach możliwości i miarkę i radio u fachowca ,zawsze w okolicy trafi się jakiś forumowicz z takim sprzętem na pewno zrobi ci to za darmo
 
skoti
Przyznam ze sam byłem ciekaw , zrobiłem taki test co prawda w CRE 8900 . Ale mówi się że HR 5500 to to samo radio wykonane na tej sama płycie , tylko CRE jest zmniejszone do rozmiaru DIN .
Za miernik krzyżowy Zetagi HP-202 jestem pewien, pokazuje prawidłowy odczyt wskazań, z dokładnością pomiaru założoną przez Zetagi w tym urządzeniu
Ja myślę że śmiało można polegać na SWR-miarce w HR 5500, na pewno nie pokazuje pomiaru zaniżonego jeżeli już to lekko zawyżony . Sprawności instalacji antenowej od czasu do czasu można kontrolować za jej pomocą z bardzo dużą wręcz stu procentową dozą pewności że wszystko jest ok ..

https://www.youtube.com/watch?v=R2nxEwsaBVs


73.....
mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Stryker 955 HP + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.
 
migact
Witam
Odgrzeję trochę kotleta. Mam radio K-PO DX5000 i antenkę Sirio Boomerang 27A (na balkonie), SWR miarka to DF2465, w bandzie D na 20 kanale radio pokazuje SWR 1,6 (bez podpiętej swr'ki) po podpięciu swr'ki wskazanie na radiu wzrasta do 2,1 natomiast DF2465 pokazuje 1,3. Podobnie jest na pozostałych kanałach z tym, że różnica pomiędzy swr'ką a radiem jest nawet 1,0.
Czym może to być spowodowane?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
 
161BD804
Pomiar SWR w Intek HR 5500 w AM jest w miarę ok. Problem jest w USB/LSB. Wskazania często są błędne np. W AM wskazuje 1.2 a na USB 3.5-8.5 i skacze w zależności od tego czy coś mówimy czy nie. Wpływ na to ma też temperatura.
Jeśli mamy włączone zabezpieczenie przed zbyt wysokim SWR to w połowie rozmowy może się zdarzyć że radio samoczynnie wyłączy nadawanie, sygnalizując to dźwiękiem. Pozostaje wtedy zmiana górnej granicy SWR, albo zupełne wyłączenie ostrzegania przed zbyt wysokim SWR.
 
Paramedic84
Witam

Ja również konfrontowałem wyniki SWR-a miernika mojego K-PO z zewnętrznymi miarkami Dragon MS-120 oraz Farun FS145 i szczerze mówiąc nie mam się do czego przyczepić. Po wpięciu do gniazda antenowego sztucznego 50 Ohm również bez zarzutu. Ponadto w AM czy USB (z modulacją) wartości SWR-a nie różni się na wbudowanym mierniku w radiu. Pomiar (wykonany przed kilkoma minutami) zgodny z reflektometrami zewnętrznymi i wewnętrznym miernikiem K-PO na antenie Sirio 827 w AM: 26.425 MHz - 1.2 SWR, 27.180 MHz - 1.0 SWR, 27.555 MHz 1.1 SWR, w USB przy intensywnym gwizdaniu do podanych wartości + 0.1 SWR - zapewne ze względu na wyższą moc. Konkluzująć na pewno nie jest to laboratorium pomiarowe ale wynik są względnie porównywalne a tolerancja +/- do akceptacji.

Pozdrawiam
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
Na moim Alinco DR135DX wewnętrzny wskaźnik zawyża o ok. 0,1 do pomiaru wykonywanego na reflektometrze Diamond SX-600. Na emisji USB bardzo często w ogóle głupieje pokazując wskazania z księżyca z rzędu nawet powyżej 5.0 gdzie na tej samej częstotliwości w emisji AM, FM pokazuje np. 1.1 Tak więc dla świętego spokoju wyłączyłem zabezpieczenie przed zbyt wysokim SWR które i tak samoczynnie się włączy przy przekroczonej dziesięciokrotnie wartości. Reasumując w emisji AM, FM śmiało można polegać na wskaźniku w który doraźne pokazuje nam czy nic złego nie dzieje się z naszą instalacją antenową natomiast w emisji USB bywa to bardzo różnie im zimniejsze radio tym dziwniejsze rzeczy pokazuje wskaźnik. Dotyczy to szczególnie okresu zimowego \baza na nie ogrzewanym poddaszu\ kiedy temperatura oscyluje w granicach 10st. c.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Przejdź do forum: