cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Ogólnie
 Drukuj temat
Niewiedza i hamstwo na 27.180MHz
DELETE_1
Od dłuższego czasu , zastanawiałem się czy jest sens o tym pisać ? Każdy przecież kto ma CB-Radio I z niego korzysta , wie o czym mówię...
Poza granicami Polski CB-Radio nie jest już tak popularne , a szkoda I cisza na 40-tu kanałach nieraz dobija. Wjeżdżam do Polski - niby okay , ale tu dobija mnie co innego. Niby cieszę się widząc dużo aut z antenami CB-Radio i stacji bazowych , aż chce się skakać z radości pod same chmury...- jest ! Wreszcie jest z kim rozmawiać.Polska i USA mają jedną wspólną cechę - bardzo dużo tu stacji CB-Radiowych , choc w USA jest tego znacznie , znacznie więcej . Niestety ... Po chwili eufori przychodzi frustracja... W Roku 1993 na CB-Radio wymagane było zezwolenie I Homologacja. CB-Radio było cenione I kultura posiadaczy CB-Radia była naprawdę Wielka. Dziś? Łacina na drogowej 19-stce to standard ale i na USB są ostatnio tacy operatorzy niestety.... Wracając do 19-stego kanału - rozmowy ,nakładanie się jeden na drugiego , łacina to standard. Nie słyszę już nawet , żeby ktoś kto zmienia kanał - zapytał chociaż - " Czy kanał jest wolny?" Rozmawiam z odległą stacją I nagle jakiś pseudo CB-Radiowiec wskakuje na mój kanał I bez pytania rozpoczyna rozmowę... Inny przykład - małopolskie i górale prowadzą łączność na 27,060 MHz !!! O Zgrozo !!!! Osobiście prowadzę nasłuch częstotliwości Ratunkowej. Długo trwało zanim ich z tej 9-wiątki wywaliłem. Okazuje się , że oni niewiedzieli o co mi chodzi? BA! Połowa ludzi pojęcia niema , że 27,280 MHz i 27,130 MHz to kanały wywoławcze w całej Polsce - i próbują uskuteczniać tam dyskusje... O 27,060 MHz też nie słyszeli... Co się porobiło???? Dlaczego nikt nie informuje delikwenta przy zakupie CB-Radia o zasadach??? Uważam , że powinien być dodawany do CB-Radia - zalaminowany kartonik na którym są informacje o tym jak łatwo można spalić końcowy stopień mocy CB-Radia , wciskając nośną bez podłączonej anteny, ale też Powinno być tam wyraźnie zaznaczone , które kanały są kanałami wywoławczymi a już na czerwono i tłustym drukiem powinno się pisać o częstotliwości Ratunkowej która jest taka sama w całej Europie - na Zachodzie w rastrze "5". Nie może być tak ,że przechodzimy do porządku dziennego nad faktem , że 27,060MHz od dawna nie działa - bo to bzdura ! Nie po to jest w Radiu przełącznik EMG 9 , żeby go ignorować i ustanawiać własne zasady- kupiłeś CB-Radio? Jesteś na paśmie - dostosuj się do panujących i niezmiennych reguł które są od lat albo opuść to pasmo. No sorry Gregory ale takie są reguły tej gry... Niejestem pewien czy dobrze się stało , że zniesiono zezwolenia na posiadanie CB-Radia?
Połowa ludzi często niema pojęcia co to jest SWR !!! ??? Kierowcy często nigdy w życiu nie dostrajali anten !!! Tragedia... :-( Załamuję ręce. CB-Radio , krótkofalarstwo DX-y to piękne Hobby , i może cieszyć ale dopóki my sami nie zaczniemy tępić hamstwa w paśmie 11-metrów , dopóty będzie ono trwało w nieskończoność. Trzeba podjąć jakąś zdecydowaną akcję i uświadomić błędy tym , którzy być może właśnie z niewiedzy prowadzą rozmowy na kanałach 9,15,28 podstawowej czterdziestki w paśmie 11 metrów. Proponuję właśnie kartonik-zalaminowany duży i gruby kartonik z informacjami-który może być zawsze pod ręką i informowanie innych o zasadach na CB-Radiu panujących. Może ktoś ma jakieś inne propozycje?
I nie piszcie , że już nikt nie prowadzi nasłuchu na Ratunkowej 9-tce , skoro ja to robię jako Ratownik , to takich jak ja w Polsce może być znacznie więcej. Szczególnie w tak newralgicznych punktach jak np. Gory , gdzie nasłuch prowadzą również Stacje GOPR w Paśmie PMR Kanał 3 kod 14.
73!
26 Bravo Delta 003
 
pawel1201
Jestem za!!!! Trzeba tępić chamstwo na 19 i na innych kanałach. Ostatnio byłem w górach i szedł ze mną małoletni kuzyn i jak włączyłem 19 to łacina sie tak sypała że wstyd podgłośnić żeby inni słyszeli, ale było też troche innych co upominali tego wulgarnego mobila. A na paśmie PMR to jeszcze gorzej tam to myślą że nikt nie słucha jak dadzą ton a z góry wszystko słychać i byli zdziwieni że to ma taki zasięg.
SQ6SEE
 
jaro

Cytaj

pawel1201 napisał(a):

Jestem za!!!! Trzeba tępić chamstwo na 19 i na innych kanałach.


popieram ,ale to walka z wiatrakami,,,,ja zawsze wołam cytuje : KOLEGO NIE PRZEKLINAMY NA RADYJKU ,a odzew jest różny dużo kierowców przeprosi powie am sory kolego ,ale duże kolegów zmiesza cię z błotem
a ja i tak dalej swoje
dobrze że moje pociechy już duużżee,,,,a więc walczymy z cham-stew
 
stanislaw56
Taki jest urok podstawowej 40, nic tu się nie zmieni a przykład idzie z góry, mianowicie jeśli początkujący posiadać cb słyszy na kanale 9 inne stacje w tym większość zagranicznych nie pomyśli że to jest kanał ratunkowy , to samo ma się do kanału wywoławczego.Jedyna rada zmienić radio i zejść z podstawy, tam jeszcze panuje jako taka kultura. Niestety koledzy posiadający uprawnienia kf nie mają tam wstępuUśmiech Pozdrawiam.
 
DELETE_1
Upominać będę tych ludzi do skutku. Najbardziej dziwi mnie fakt , że z rozmowy z takimi ludźmi wyraźnie wynika , że oni naprawdę niewiedzieli że 28 i 15 to kanały wywoławcze a 9-tka to Ratunkowy ??? No niedociera to do mnie ? Czy naprawdę w Sklepach CB-Radio nikt już o tym nie informuje? Przecież to podstawa wiedzy osoby wchodzącej na 11-metrów. Mam to CB-Radio z SSB , zawsze się cieszyłem , że można porobić fajne DX-y , a teraz powoli zastanawiam się czy korzystać nadal z CB-Radia czy zejść już tylko do pasma KF I to już tylko z ręczniaka . Niewiem ? Nigdy wcześniej nie myślałem o opuszczaniu jakiegokolwiek pasma w tym też 11 metrów. Mam nadzieję , że wszystko się jakoś poukłada. Nie miałem okazji słuchać w Polsce jak zachowują się ludzie w paśmie PMR , ale w najbliższym czasie nieomieszkam sprawdzić. Jeśli I tam jest tak samo jak na 11-stce , to tragedia...
26 Bravo Delta 003
 
161wrc180
co do szybkiej 9-tki to się z kolegą nie zgodzę w Warszawie od dawna nikt już tego nie monitoruje, nie nasłuchuje itp. Czasy się zmieniły teraz wszyscy mają telefony komórkowe. Tak samo kanały wywoławcze jak 28 też nie działają, koledzy z Warszawy mogą to potwierdzić jest nas garstka stacji bazowych więc nie ma sensu szukać się na 28 Uśmiech W niektórych miastach 28 to lokalny kanał gdzie prowadzone są rozmowy jak na każdym innym kanale Uśmiech To już nie lata 90 gdzie nie było miejsca do rozmowy bo tyle stacji rozmawiało Uśmiech Na koniec nawiązując do kultury z 19 kanału to skąd Ci ludzie mają cokolwiek wiedzieć o historii CB Radia w Polsce jak idą kupić radio do hipermarketu po to tylko żeby nie płacić ewentualnych mandatów Uśmiech
 
djblack_28
może zorganizujmy na CB takie weekendy z historią CB radia i będziemy zapuszczać takie dwu minutowe "audycje" o początkach, powstaniu CB radia i tym co się działo kiedyś Szeroki uśmiech najlepiej gdyby ktoś o ładnym głosie nagrał i wrzucił takie pliki i rozpowszechnimy je w Polsce na antenie Z przymrużeniem oka
 
DELETE_1
Robert ,poniekąd masz rację. Dziś CB-Radio kupujesz w markecie i tu jest błąd,tego być niepowinno,bo właśnie dlatego ludzie są niedoinformowani. ALE!!! To też nie znaczy , że zasady które były-zniknęły.Rybnik - kanał ratunkowy jest nasłuchiwany,Tarnów,Wojnicz Brzesko , kanał ratunkowy jest nasłuchiwany.To nie są odosobnione przypadki.Często krótkofalowcy i CB-Radiowcy nasłuchują na DW lub na drugim CB-Radiu częstotliwości 27,060MHz. Kanały wywoławcze 28 i 15 ,działają nadal w wielu miastach Polski. Tu niema mody,tu nic się nie zmieniło ,wydaje mi się niewiedza kupujących-robi spustoszenie.I jeśli dziś machniesz ręką-nic się nie zmieni,Jeśli zaczniesz tłumaczyć , coś do ludzi dotrze napewno. Błędem było zniesienie zezwoleń.Pomimo że częściej siedzę na dwóch metrach na przemiennikach to jednak jestem też na dziesięciu i jedenastu metrach częściej na EE lub AT -SSB,niż na podstawowej 40-stce ale nadal wołam znajomych na 28 i na 15 stym z dobrym rezultatem i gonię z tych kanałów rozmówców-efekt? -Powoli w okolicach Tarnowa robi się porządek.Ludzie nie robią na złość,oni często poprostu niewiedzą.Kiedy im mówisz jak to wygląda,oni przekazują dalej, w ten sposób wracają zasady które tu obowiązują,bo przecież nigdy nie przestały.Czasy się zmieniają ale CB-Radio -Nie.
26 Bravo Delta 003
 
161wrc180
Nie wiem jak u Ciebie ale w mazowieckim na każdym pasmie widzę zmiany od czasu kiedy się człowiek naprawdę bawił w łączności na różnych pasmach, w latach wcześniejszych 2 czy 70 były bardziej oblegane teraz wszędzie pusto. Tak samo na innych pasmach 10 czy 11 metrów też bez szału.
 
DELETE_1
Fakt , na krótkofalarskich pasmach jest jak mówisz - cisza niemal grobowa.Coraz częściej słyszę , że kolejny krótkofalowiec rezygnuje całkowicie I sprzedaje sprzęt. To samo przecież mamy właśnie na CB-Radio. Wywoławczy 28 I 15 teraz niemal puste- piszę niemal,bo są ludzie-starzy zapaleńcy sprzed lat ,ale mało. Chamstwo na 19-tce w podstawowej bandzie przeraża.Śmietnik I towarzystwo niemal brukowe.Wyzwiska,nośna jedna na drugiej itp. SSB jeszcze jeszcze , ale I tam... sporo mniej ludzi niż lata temu. DX-y lecą choc to już nie cieszy aż tak.Brak porządnych Klubów CB-Radio - nie Internetowych tylko tych na optycznej. Mało zlotów. Nic się nie dzieje. Postaram się w moim rejonie coś z tym zrobić,czy się uda? Mówią , że nadzieja umiera ostatnia. Tymczasem 73! I mam nadzieję do usłyszenia w eterze.
26 Bravo Delta 003
 
161wrc180
tak to niestety jest, po moim klubie cb już ślad zaginął, jest nas dwóch w Warszawie którzy pod znakiem Warsaw Radio Club prowadzą łączności, niestety zostały tylko wspomnienia. Pamiętam czasy gdzie w Warszawie nie było miejsca na podstawowej 40-tce do rozmowy wieczorami, taki był tłok teraz tylko kilka kanałów zajętych. Na podstawie to 7 kanał Warszawski grupy WG i tu najwięcej stacji bazowych stacjonuje, następne kanały to 25 Legionowo 32 i 39 gdzie również kilku starszych zapaleńców cb radia przesiaduje Uśmiech Co do 2 i 70 to niestety przemienniki milczą, sporadyczne wywołania na "W" i na "WA"
 
Marraf
JA swoja przygodę z Cb zaczynałem jako 16 letni smark. Praktycznie przez pierwszy rok sam nasłuch. Póxniej lokalne rozmowy itp w 97 przyszły pierwsze DX na AM i podstawowej 40 jakieś QSL z Francji i Włoch. Chwyciło i do 99 roku ostro szalałem ale już poza 40. pod koneic lat 99 na Cb zrobiło się tak gęsto że szok. Radio schowałem do szafy. Wyciagnąłem je w 2013. Już w UK. i pomału wracam do zabawy. Teraz planuje egzamin KF i jadya dalej, ale z 11m nie zrezygnuję. Chamstwo na 19 jest okropne. Powszechność Cb jest jednak zgubna. Za ilościa radyjek w eterze nie idzie jakość. Niestety.
Pozdrawiam 73'
26BD821
161SC154

Rafal
26BD821
 
stanislaw56
Kolego Rafale, wygląda na to że jak zrobisz licencje, będziesz świadomym piratem Uśmiech
 
przemek70
Tak to niestety jest panowie że za ilością i dostępnością idzie buractwo Dla większości jest to fotoradar a nie hobby. Jedyne co można zrobić to bawić się dobrze i wciągać innych do tej zabawy.
 
jaro
dziś byłem świadkiem jak kolega z bazówki Rybnik nie bedę wymieniał imienia ,dostrajali radyjko na kanale 19 z drugim kolegą ,mimo że zwracałem im uwagę że przeszkadzają nawet w sąsiednim mieście to tak ich to obchodziło [choby grochem o ściane ]
tak że nawet doświadczeni radiowcy mają to w du.... 19 kanał
dziękuję
 
admin

Cytaj

jaro napisał(a):

nie bedę wymieniał imienia


Wal śmiało ... po to jest też to forum aby tępić ciemnotę i buractwo, później taki zda egzamin na świadectwo operatora i znowu będziemy słuchać, że bydło to się wywodzi z pasma CB.
 
Web
Maciej 5279
Witam. Czytając odpowiedzi to i ja muszę coś tu napisać... CB-RADIO zostało wygryzione po przez telefony komórkowe a później po przez internet. Ja jako ratownik drogowy w latach 90-tych z inną grupką cb-stów założyliśmy stowarzyszenie kanału ratunkowego "SALVATOR" i pełniliśmy dyżury na kanale 9-tym całą dobę ktoś inny i zmiany były po 3-trzech godzinach a po między 3-6 tą rano to dyżur pełniła Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu za co im dziękujemy. Otrzymywaliśmy różne zgłoszenia i dość dużo.. ale z biegiem czasu kiedy weszły telefony komórkowe to już nie było tego sensu i zakończyliśmy działalność.
Kolejna rzecz to kanał 19-ty... Moja stacja bazowa znajduje się w pobliżu autostrady A2 (obwodnica poznania) to nie kiedy wyłączam radio bo aż nie do zniesienia jak się odzywają "TRAKTORZYŚCI" ale zwracanie uwagi to i tak nic nie pomaga... Obecnie jeżdżę jako PILOT DROGOWY z gabarytami po kraju to muszę korzystać z kanału 19-tego.
Sami nie jesteśmy w stanie doprowadzić do takiej kultury radiowej jak w latach 90-tych.... bo nas jest już za mało..
Szkoda że te czasy już nie wrócą...
Pozdrawiam 73
Na CB-RADIU od 1991 roku.
Antena SIRIO GPE-27
Radio PRESIDENT LINCOLN
161BD834 - Maciej Poznań
 
zbyszek1978
NIE PILOT DROGOWY !! Szeroki uśmiechTYLKO PILOT POJAZDU NIENORMATYWNEGO
 
deerski
Z ,,łaciną" walczę spokojem, nie ma sensu obrzucać błotem delikwenta.Oczywiście nie zawsze działa, wtedy po prosto wyłączam na kilka minut radio...Kiedy jadę z dziećmi, używam długiego kabelka do pojedynczej słuchawki wkładanej za ucho.Nie jest to może zbyt wygodne, ale milusińscy nie słyszą bluzgów w z eteru.
Kiedyś wracałem z nocnego wyjazdu i usłyszałem w swojej okolicy gościa, który szukał pewnej małej uliczki(trudno znaleźć do niej dojazd). Ponieważ co drugie słowo było na k.. poprosiłem go żeby przestał bluzgać, to go podprowadzę, nic z tego! Gość dalej swoje, no to powiedziałem mu, że ja już dojechałem do domu i życzę mu dobrej nocy, bez odbioru. I przekręciłem gałkę..
 
Power Mike
Niestety , czytając wypowiedzi , nawet te najstarsze jeszcze z kilku lat wcześniej , widzę że na dzień dzisiejszy ,się nic nie zmieniło. Tak jest w całym kraju.
Pozostaje jedynie walczyć z wiatrakami, albo dać sobie spokój.
Większość z tych "ludzi" bluzga ,na co dzień i tak samo mówią przez radio, więc jak ich upomnisz , to i tak nie pojmują o co chodzi, oni inaczej nie umieją inaczej mówić. Z racji tego że radia używają głównie kierowcy TIR-ów, nie ujmując nikomu, to nie należy od nich dużo wymagać w kwestii językowej, a radia używają przeważnie nie jako hobby tylko narzędzia do pracy. I nie ma się co dziwić, w końcu po to ono jest. Ja ,jeżeli słyszę ,że ktoś sypie na 19 epitety, zwracam mu raz uwagę, jeśli jest normalny, to zrozumie, a jeśli debil to dłuższe tłumaczenie i tak nic nie da, wręcz jest jeszcze gorzej , więc po prostu z debilami nie rozmawiam. Tak czy inaczej jestem za tym,aby takich "użytkowników" radia jednak informować ,że źle robią , właśnie przez radio ,bo w końcu ta informacja idzie w eter, jeżeli będzie się powtarzać to może zadziała. To samo dotyczy 9 i 28,wiadomo że tam już prawie nic się nie dzieje, ale niech może zostanie jakaś tradycja CB (9 i 28),a może też się to w końcu kiedyś przydać?
Tak więc informować przez CB ,ale bez przesady. Kartki załączane do sprzedawanych zestawów to może i dobry pomysł, ale po pierwsze , kto by miał to robić? Producent i sprzedawca nie jest tym zainteresowany, to tylko dodatkowy koszt i robota, a jak już nawet by była to czy taki delikwent ją przeczyta? Oni nie czytają nawet instrukcji a co dopiero coś więcej. Są też tacy, którzy nie potrafią powiedzieć z jakiego radia nadają... Ręce opadają... pozdrawiam zatem wytrwałych , do usłyszenia na 19 w Poznaniu 73 !
 
Przejdź do forum: