cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Montaż pierwszej w życiu bazy wobec sprzeciwu spółdzielni na 'dachowanie'.
monx
Cześć!

Po nastu latach westchnień do CB z mniejszym bądź większym skutkiem dotychczas, wobec upływającego czasu, podjąłem decyzję, że jak nie teraz to kiedy? I rozpocząłem procedurę zdobywania sprzętu i zabierania się za konstruowanie stacji bazowej. Zamieszkuję sobie w 4p. bloku na ostatniej kondygnacji. W moje szczęśliwe ręce wpadło radio President Jackson I. Udałem się do spółdzielni z zapytaniem o pozwolenie montażu anteny na dachu, od razu zaznaczając, że BEZ ingerencji w poszycie dachowe, BEZ wierceń, BEZ żadnego uszczerbku na zdrowiu tegoż zadaszenia. Uzyskałem odpowiedź odmowną, z bliżej niewyjaśnionych przyczyn... aczkolwiek wyrazili oni zgodę na montaż do elewacji np. anten sat. Takową zgodę już posiadam, gdyż wcześniej montowałem antenę sat na dedykowanym uchwycie, pod oknem. To też administracja stwierdziła, że skoro taką zgodę już mam, to sobie na takiej samej zasadzie zamontować tam mogę co chcę. I tak też zrobię.

Dość karkołomny montaż mam zamiar rozpocząć w tę sobotę na zasadzie przykręcenia do ściany budynku uchwytu do anteny sat. jak na obrazku:
http://korpol.pl/galerie/u/uchwyt-antenowy-dlugi-sc_413.jpg

Następnie, powyżej, kilkanaście/kilkadziesiąt centymetrów wyżej, tuż pod rynną usztywnić go dodatkowo obejmą murową:
http://www.technologic.pl/galerie/o/obejma-murowa-omm-50l13_347.jpg

Całość (dokładnych pomiarów jeszcze nie robiłem gdyż wywlekę swoje cztery litery na dach najpewniej dopiero właśnie w sobotę) będzie delikatnie wystawać ponad dach, bądź właśnie z jego krawędzią się kończyć.

Do tego planuję (jeszcze jestem przed zakupem - właściwie to małżonka zaoferowała się zrobić mi prezent na nadchodzące urodziny w kwocie wystarczającej i zgadnijcie co wybrałem...) zamontować antenę:
http://allegro.pl/masen-antena-bazowa-cb-almas-rot-1-2-fali-i4483953519.html

Trochę mnie co prawda przeraża, że 5m anteny wystającej nad blokiem będzie niemalże połową jego wysokości, ale co tam...
Ambitnie podchodzę do tematu i zamierzam się z tym uporać. Planowałem co prawda 5/8 fali, jednak długość anteny w stosunku do wysokości bloku mogła by budzić zniesmaczenie sąsiadów... i postanowiłem, że pójdę na kompromis.

Trzymajcie proszę kciuki za powodzenie całej akcji!

Pozdrawiam!

M.
 
stanislaw56
Witam. Antena proponowana przez kolegę to wielka porażka, raz tylko kupiłem antenę tej firmy i strasznie się zawiodłem. Jakość tej anteny jest porażająca, proponuję kupić antenę używaną byle nie tej firmy.
 
DELETE_1
Ja też proponowałbym , jeśli już to 5/8 lambda. Nie musisz mieć też żadnej zgody na postawienie anteny CB-Radiowej na dachu budynku.
Oto artykuł z jednego z forum:

Wznoszenie anten na dachach bez pozwolenia na budowę.

Wznoszenie anten i masztów na dachach budynków nie wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba o nie wystąpić tylko przy obiektach wolno stojących.
Od dziś zmieniają się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty telekomunikacyjne oraz ich usytuowanie. To skutek rozporządzenia ministra infrastruktury, które właśnie dziś wchodzi w życie.

Zgodnie z nowymi przepisami tylko wolno stojące konstrukcje wsporcze anten i urządzeń radiowych, w tym wolno stojące maszty antenowe i wieże antenowe, będą uważane za obiekty budowlane. Budowlami telekomunikacyjnymi nie będą już natomiast maszty i anteny montowane na dachach budynków. Od dziś będą one zaliczane do kategorii urządzeń. W praktyce ma to bardzo duże znaczenie. Instalowanie anten i masztów na obiektach budowlanych nie będzie bowiem od dziś wymagało pozwolenia na budowę. W tej chwili są z tym duże problemy, a sądy w wielu podobnych sytuacjach orzekają odmiennie – raz uznają, że na tego typu inwestycje pozwolenie jest potrzebne, a innym razem że nie. Od dziś nie będzie już żadnych wątpliwości, że pozwolenie na budowę będzie konieczne jedynie w przypadku instalowania wolno stojącego masztu lub anteny. O pozwolenie będzie też musiał wystąpić inwestor, jeżeli wznoszony przez niego obiekt będzie znacząco oddziaływał na środowisko lub obszar Natura 2000.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie także do postępowań, które są już wszczęte.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 22 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz.U. nr 115, poz. 773).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2010-07-15, ostatnia aktualizacja: 2010-07-15 10:30

_________________
Piotrek - SP5MG
26 Bravo Delta 003
 
stanislaw56
S tego co wiem to bez zezwolenia tylko 3 metry od dachu i to razem z antenąUśmiech
 
skoti
Ja przerabiałem temat montażu anteny na dachu bloku w zeszłej jesieni .
Niestety jest tak jak pisze kol stanisław56, 2.90 cm bez zezwolenia , w innym przypadku procedura wygląda tak
1 Pisemna zgoda SM lub Wspólnoty Mieszkaniowej .
2 Starostwo Powiatowe
3 Nadzór Budowlany .
Chcę zaznaczyć ze bez pisemnej zgody właściciela budynku nie załatwimy nic w Starostwie Powiatowym jak też Nadzorze Budowlanym .
Owszem możemy postawić to bez żadnego zezwolenia , będzie stało do chwili kiedy znajdzie się jakiś czepialski sąsiad .
Jeżeli zgłosi to gdzie trzeba będzie problem .
Ale życzę koledze bez problemowego udanego montażu, o którym ja mogę sobie tylko pomarzyć .

pozdrawiam 73...
mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Stryker 955 HP + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.
 
stanislaw56
Jeśli by chodziło o antenę wolno stojącą, to można antenę wolno stojącą postawić na małym wózku z kółkami , zamontować odciągi i po kłopocieZ przymrużeniem oka przepisy nic nie mówią o wysokości anteny przewoznej, ani o odciągach Z przymrużeniem oka
 
dave
W moim przypadku było trochę inaczej, jestem mieszkańcem Wspólnoty Mieszkaniowej (jednoblokowej), z początku zarząd stawiał mi kłody pod nogi ale poczytałem ustawę, zebrałem wymaganą ilość podpisów w formie uchwały,przedstawiłem to w Starostwie Powiatowym starając się o zgłoszenie budowlane.Po 10 dniach dostałem pozytywną decyzję.
Otrzymaną decyzję przedstawiłem zarządowi WM po czym otrzymałem klucze do włazu na dach,zamontowałem vertical na 6 m maszcie oraz 3 el.yagi bez problemu.
Życzę powodzenia.
 
Rysiek9
Jeśl1 antena 1\2 fali to proponuję AT-94 właśnie posiadam taką i jestem z niej zadowolony szczególnie z DX-sów. 73....
 
djblack_28
Mam antenę 1/2 fali masena 5 lat i dalej działa. Niestety antenę trzeba od czasu do czasu (tą najlepiej co dwa lata) przeczyścić, zakonserwować, w oryginale najlepiej poprawić mocowanie segmentów. Anteny 5/8 masena są bardziej awaryjne bo mają tam konstrukcyjny wynalazek w postaci jakiegoś kielicha który się chrzani. Dobrze zainwestować w antenę lepszego producenta ale tj najtańsza antena i można z niej spokojnie korzystać tylko trzeba się nią po wyjęciu z folii odpowiednio zająć Uśmiech

Połączony z 26 sierpień 2014 19:09:
z kolei właśnie ten dziwny ringo-lemm nie chciał się koledze zestroić i go wyrzucił Szeroki uśmiech ale to koledze, więc osobiście nie twierdzę że jest nic nie warty Z przymrużeniem oka
Edytowane przez djblack_28 dnia 26.08.2014 19:09
 
stanislaw56
Tam nie ma żadnego kielicha , przetłoczenia jest tylko duży luz między połączeniami rurek i blachowkręty. Nawet po nacięciu rurek i zastosowaniu opasek, cała konstrukcja się kiwa, jednym słowem to tylko częśc wad tego bubla.
 
end

Cytaj

Zibi 01 napisał(a):

Ja też proponowałbym , jeśli już to 5/8 lambda. Nie musisz mieć też żadnej zgody na postawienie anteny CB-Radiowej na dachu budynku.
Oto artykuł z jednego z forum:

Wznoszenie anten na dachach bez pozwolenia na budowę.

Wznoszenie anten i masztów na dachach budynków nie wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba o nie wystąpić tylko przy obiektach wolno stojących.
Od dziś zmieniają się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty telekomunikacyjne oraz ich usytuowanie. To skutek rozporządzenia ministra infrastruktury, które właśnie dziś wchodzi w życie.

Zgodnie z nowymi przepisami tylko wolno stojące konstrukcje wsporcze anten i urządzeń radiowych, w tym wolno stojące maszty antenowe i wieże antenowe, będą uważane za obiekty budowlane. Budowlami telekomunikacyjnymi nie będą już natomiast maszty i anteny montowane na dachach budynków. Od dziś będą one zaliczane do kategorii urządzeń. W praktyce ma to bardzo duże znaczenie. Instalowanie anten i masztów na obiektach budowlanych nie będzie bowiem od dziś wymagało pozwolenia na budowę. W tej chwili są z tym duże problemy, a sądy w wielu podobnych sytuacjach orzekają odmiennie – raz uznają, że na tego typu inwestycje pozwolenie jest potrzebne, a innym razem że nie. Od dziś nie będzie już żadnych wątpliwości, że pozwolenie na budowę będzie konieczne jedynie w przypadku instalowania wolno stojącego masztu lub anteny. O pozwolenie będzie też musiał wystąpić inwestor, jeżeli wznoszony przez niego obiekt będzie znacząco oddziaływał na środowisko lub obszar Natura 2000.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie także do postępowań, które są już wszczęte.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 22 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz.U. nr 115, poz. 773).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2010-07-15, ostatnia aktualizacja: 2010-07-15 10:30

_________________
Piotrek - SP5MG


Totalna bzdura.
To ustawa stanowi czy wymagane jest pozwolenie, zgłoszenie na dane roboty budowlane, nie rozporządzenie.

Od od dnia 17 lipca 2010 r. nie ma prawnego obowiązku nabywania tytułu prawnego na roboty budowlane polegające na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych. Wynika to z oraz art. 30 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy Prawo budowlane / j.t. z 2010 r. Dz. U. Nr 243, poz 1623 /.




Cytaj

skoti045 napisał(a):

Ja przerabiałem temat montażu anteny na dachu bloku w zeszłej jesieni .
Niestety jest tak jak pisze kol stanisław56, 2.90 cm bez zezwolenia , w innym przypadku procedura wygląda tak
1 Pisemna zgoda SM lub Wspólnoty Mieszkaniowej .
2 Starostwo Powiatowe
3 Nadzór Budowlany .
Chcę zaznaczyć ze bez pisemnej zgody właściciela budynku nie załatwimy nic w Starostwie Powiatowym jak też Nadzorze Budowlanym .
Owszem możemy postawić to bez żadnego zezwolenia , będzie stało do chwili kiedy znajdzie się jakiś czepialski sąsiad .
Jeżeli zgłosi to gdzie trzeba będzie problem .
Ale życzę koledze bez problemowego udanego montażu, o którym ja mogę sobie tylko pomarzyć .

pozdrawiam 73...


Przeczytaj przepis powyżej.



W mojej ocenie należy mieć zgodę zarządcy budynku (wspólnota, spółdzielnia, itp) i to wszystko. Uśmiech
Edytowane przez end dnia 29.09.2014 21:20
 
Przejdź do forum: