cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Radia
 Drukuj temat
Jakie radio KF na bazę.
Marraf
Słuchajcie, wielu z Was ma większą wiedzę i doświadczenie w sprzęcie, ja generalnie tylko CB, ale przyszedł czas aby sięgnąc troszkę dalej niż samo pasmo 11m, na wiosnę robię licencję KF, przyjmijmy że zdam egzaminy (albo poprawki) szykuje się także zmiana sprzętu bo na alan87 to ja nie poszaleję tam.

Tak proszę o wsparcie techniczne - jakie radio. Nie to abym był leniwy i nie szperał więc podam to co mi się spodobało choć to nie sztywno wybrane.
a co ważne chcę mieć dostęp także do 11m.

Kenwood 480 SAT - plusem jest zdejmowany panel, mniej miejsca na biurku a i do wozu da się wcisnąć.

Icom ic756 - tylko nie wiem czy da się odblokować 11m

a może coś większego ale starszego np

Kenwood 570

Podstawa to musi być pasmo CB dostępne na tym radio. Wiem zaraz będa pytania po co itp, Bo chcę bo mam sentyment do 27..555 itp.

Może ktoś z Was ma jakiś pomysł, może coś zupełnie innego niż sobie wyszperałem. A co ważne budżet ok 5000 zł max 6000zł

Pomożecie?
26BD821
 
stanislaw56
Ja osobiście polecał bym coś starszego, icom kenwood, te radia się nie starzeją, idzie za przystępną cenę trafić na dobre radio. Oczywiście trzeba samemu po takie radio jechać osobiście i sprawdzić na miejscu. Większość transilwerów ma 11 metrów odblokowane. Ja też się oglądam za takim radiem ,egzaminy zdałem w ubiegłym miesiącu i czekam na pozwolenie radiowe.
 
admin
Po pierwsze to gratuluję (to tak z myślą już o zdanym egzaminie) Uśmiech

Po drugie

Budżet 5k-6k rozłożyłbym na trzy budżety.

A. Radio
B. Anteny
C. Akcesoria

Nawet najlepsze radio nie da Ci tego co da Ci zaplecze antenowe. Nie wiem jak z warunkami u Ciebie, ale musisz liczyć się z tym, że anteny na pasma 1,8-10MHz to duże gabaryty. Powiedzmy, że na początek zainwestujesz w proste dipole od 3,5 do 28 MHz - więc musisz mieć możliwość rozwieszenia drutów o całkowitej długości 40m. Jeśli na wyższe pasma planujesz Yagi to przy 14Mhz promień obrotu takiej anteny to mniej/więcej 7-8m (element na 14Mhz mają około 11m długości). Kolejna sprawa to czy będziesz te anteny robił samodzielnie czy skorzystasz z możliwości zakupu. Koszty różne, te własnoręcznie zrobione zazwyczaj dają około 50-60% oszczędności.

Pamiętaj o stosownym zasilaniu tego sprzętu. Zasilacz 25A to podstawa. Kilka anten to dodatkowe akcesoria w postaci przełącznika antenowego, tak by do pokoju prowadzić wszystko jednym kablem. Rotor do obracania Yagi to już musi być coś w stylu RAK lub RAU (waga anten zamorduje Conradki i inne mniejsze urządzenia).

Co do radia ..... Uśmiech Ja używam Yaesu FT897 bo taki mieścił mi się na biurku i jest "pancerny" więc wszelkie wypady w teren nie są dla niego straszne. Chodzi za mną coś w stylu Yaesu FT1000 lub Yaesu FT2000 jako docelowe radio stacjonarne, ale to po zmianie miejsca zamieszkania.

IC 746 (ale bez PRO) dobre radio (dobry odbiornik).
Ze starszych modeli IC 751A (najlepszy odbiornik jaki dotychczas słyszałem), ale dorwać zadbany egzemplarz to nie lada sztuka. Yaesu 757GXII moje pierwsze radio - słyszy dużo więcej niż nowoczesny sprzęt z DSP i innymi wspomagaczami.
 
Web
Marraf
Dużo sprzętu już mam, przełacznik na 4 anteny, zasilacz 40A, masz się buduje konkret, mam kilka dipoli już (fakt jest co ciagać tego przewodu) SWR mierniki czy Tuner antenowy wszystko już jest. Walczę teraz o pozwolenie na sporą antenę Yagi ( a rotator będzie od Yaesu G-450C - kolega ma w promocyjnej cenie, likwiduje swoją bazę)
O antenie myślę takiej TH7DX Tribander - (20m-15m-10m) nie wiem co dalej na 80m etc. Miejsce mam ale czekam na pozwolnie aby postawić maszt choć to w UK nie jest proste.

Co do budżetu to jest osobny na radio i osobny na antenę. To co jest/było tańsze już mam skompletowane. Pokazuje język

Przyjże się Twoim propozycjom radiowym (FT2000 i IC 746 )
26BD821
 
admin
a, no to zmienia postać rzeczy Uśmiech

to jak by Ci w dobrych pieniążkach się to gdzieś utrafiło http://www.elecraft.com/K3/K3.htm to byś był na pewno usatysfakcjonowany Uśmiech

Na 160/80/40 to jeśli nie dipole to pozostaje GP, jak masz miejsce to jeszcze coś do słuchania na dolnych pasmach typu: http://sq1gu.tobis.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6:sterownik-do-anteny-odbiorczej-k9ay&catid=9&Itemid=109

No chyba że masz hektary to są i takowe wynalazki Uśmiech http://www.w8ji.com/beverages.htm

Ostatnio kolega na ebay'u kupił 746 z UK - w stanie sklepowym !!!, wyszło mu około 3k za radio z zasilaczem (z linii radia) i mikrofonem stacjonarnym. Masz duże możliwości jeśli chodzi o sprzęt z UK - można trafić eksponaty "wychuchane" i nie "palcowane". W SP to rożnie z tym bywa Uśmiech
 
Web
Marraf
Ha K3 Elecrafta to jest piekne pudełko. Naczytałem się o tym sporo. Ale jakoś cenowo wydawało mi się zbyt wiele, dziś sprawdzam cenę i jakieś 880 gbp a ja za Kenwooda 480 chciałem dać 820 no to teraz mam zagwozdkę bo na stronie producenta znalazłem to:
www.elecraft.com/images/PX3.JPG

za kwotę 100gbp większą więc tez katastrofy nie ma. Poczytam. Do świąt dalko. Pokazuje język


Ciągle się waham bo potrzebuję takie radyjko aby raz w roku wlazło do mobilka ( średnio raz w roku jadę w Europe na 5-6tyg) i mogłoby być ciekawie.

Może K3 na bazę a kiedyś tam coś więcej na mobil, zawsze można zabrać wstęgową SS3900 lub Alana 87 (w sumie to to samo)

Co do anten, mieszkam w UK i tu jest troszkę kłopot, ogródek mam, ale to jest jakieś 50m2 + drugie tyle nad domem.

No cóż Polak potrafi. Już się z sąsiadem dogadałem (mieszkam w szeregowcu /ostatni lub pierwszy w linii.) i mogę wejść mu na dach z dipolem. Więc nie jest źle. Gorzej z urzędem ( nie wiem czy gorzej ale milczą) aby postawić maszt na yagi(narazie stoi i niewystaje ponad dach). Prawdopodobnie będę musiał uzyskać zgodę sąsiadów (11 osóFajne a i ogłoszenie będzie wisiało na kilku słupach przez pół roku że jest plan wybudowania masztu i jak ktoś ma jakieś ale to ma się zgłosić do urzędu. Wystarczy jeden ćwok i po zawodach. Całe szczęście jestem przykładnym sąsiadem a o obcych sie nie boję - z czytaniem kłopoty maja. (mam nadzieję)

Co ważne młody jestem (34) i wszystko przedemną, zresztą myślę aby na emeryturkę przenieść się gdzieś na wieś wysoko z dużym placem i bez sąsiadów. Może Szkocja, albo Chorwacja też wysoko.

Połączony z 06 listopad 2014 18:17:
www.elecraft.com/KX3/KX3_small1.jpg
Edytowane przez Marraf dnia 06.11.2014 18:17
26BD821
 
Przejdź do forum: