cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Montaż anteny na domu prywatnym.
kubispawel1
Witam. Po długich poszukiwaniach niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie dlatego postanowiłem założyć nowy temat. Chciałbym założyć antenę na domu prywatnym niestety nie chcę mieć problemów prawnych z tym związanych. Proszę podpowiedzcie jakie pozwolenia zezwolenia są mi potrzebne żeby założyć legalnie pierwszą bazę. Pozdrawiam
 
skoti
Jeżeli nie chcesz problemów i chcesz to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem, z tym pytaniem możesz zwróć się do Starostwa Powiatowego.
Zapytaj czy stawiając na prywatnej posesji konstrukcję o łącznej wysokości 12 metrów ,czy masz obowiązek zgłoszenia o przystąpieniu do budowy (zakładam ze maszt bedzie miał około 4 metry a antena około 8 metrów wysokości ).
Sam jestem ciekaw jak to przedstawia się na prywatnej posesji , ja przerabiałem teraz montaż na dachu bloku , odsyłam do tematu Opłata za antenę .
Prawnej i wiążącej informacji udzieli ci tylko Starostwo Powiatowe , a na forum jak na forum, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia .
Jeżeli odwiedzisz SP opisz jakie otrzymałeś informacje

pozdrawiam 73
mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Stryker 955 HP + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.
 
kubispawel1
Skieruje takie pytanie do Starostwa Powiatowego i na pewno poinformuję na forum. Dokładnie antena ma być zamontowana na 2 m maszcie który będzie zamocowany do elewacji domu na wysokości ok 8m nad ziemią czyli ok 10 metrów razem z masztem a do tego antena 7m. pozdrawiam
 
admin
Działasz w identyczny sposób jak to zrobił Wiesław. Nawet gdybyś chciał antenę (maszt, urządzenie) o wysokości powyżej 3m na stodole postawić - musisz zgłosić to w starostwie (tak dla świętego spokoju).
 
Web
kubispawel1
Dokładnie o to mi chodzi żeby później nie było niepotrzebnych spięć z sąsiadami a dosyć konfliktowych mam i podejrzewam ze na pewno prędzej lub później ktoś by grzecznie doniósł. Pozdrawiam
 
stanislaw56
Postaw antenę i nigdzie nie zgłaszaj . Ważne jest żeby w razie kontroli ją zdemontować, czyli żadnych fundamentów. Sąsiedzi zawsze będą cię posądzali o wszystkie niedomagania swojego tv i nimi się zbytnio nie przejmuj . Jeśli przyjdzie kontrola w co wątpie , to powiedz że to prowizorka, postawiłeś na próbę i zaraz zdemontujesz.
 
kubispawel1
W dniu wczorajszym dzwoniłem do starostwa powiatowego w mojej sprawie. Pewna Pani poinformowała mnie jeśli antena nie będzie wychodziła 3m ponad dach budynku nie muszę nic zgłaszać, natomiast jeżeli przekroczy owe 3m muszę ten fakt tylko zgłosić. Jak antena posiadała by swój fundament i na nim zamontowany maszt to potrzebne jest pozwolenie na budowę. Jestem właśnie w trakcie stawiania anteny.
 
Anka
My zamontowaliśmy antenę jakies 3 lata temu i jak do tej pory nikt się nie czepiał. Jakby ktoś się burzył to możemy ją łatwo zdemontowac Uśmiech
 
161bd542
Witam mam pytanko. Stawiasz antenę która przekracz 3 m. I owy fakt zgadzasz do sp czy występują jakieś opłaty z tym związane? Pytanie orientacyjne ją swoją antenę postawiłem i jak do tej pory nie miałem z tego powodu zadnych nieprzyjemności. Pozdrawiam 73
 
SM147

Cytaj

161bd542 napisał(a):

Witam mam pytanko. Stawiasz antenę która przekracz 3 m. I owy fakt zgadzasz do sp czy występują jakieś opłaty z tym związane? Pytanie orientacyjne ją swoją antenę postawiłem i jak do tej pory nie miałem z tego powodu zadnych nieprzyjemności. Pozdrawiam 73


Ze spółdzielniami jest różnie, ale nie powinno być opłat, płaci się czynsz za powierzchnię lokalu, a w tym jest powierzchnia ogólnoużytkowa. Ja stawiałem kupe czasu temu maszt 11m na 5 piętrowej kamienicy i nikt nic mi nie mówił. Teraz mam maszt 13m wolnostojący i też nikt nic nie mówi.
 
pawel1201
U mnie nie ma z tym problemu jak posesja prywatna a maszt nie ma fundamentu nic nie trzeba . W mojej okolicy z kf to tylko ci na blokach w miescie zglaszali do zbk albo wspulnoty o mo tazu anteny. Nic nie pobierali oplat za to ale pewnie co powiat i wojewodztwo to co innego.
SQ6SEE
 
jojonek
Ja mieszkam w strefie parków krajobrazowych gdzie na przykład prywatna zabudowa nie może przekraczać 11m postawiłem na balkonie 7m maszt i nawet nie próbowałem nikomu niczego zgłaszać wychodząc z założenia że i tak nikt mi takiej zgody nie da. 7m maszt + 7m antena + 3m od ziemi czyli szczyt na jakiś 17m. Na razie nikt się nie czepiał i mam nadzieję że tak zostanie. W razie czego postawione na próbę i szybki demontażUśmiech
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
retros
Witam
Mam zamiar zamontować antenę stacjonarną CB na dachu mojego domu, chyba będzie to antena SIRIO New Tornado 27. Najlepiej było by dla mnie żeby maszt nie był dłuższy niż 1,5 m, tak mi tu pasuje, teraz pytanie czy jeśli podstawa anteny będzie około te 1,5m nad pow dachu nie będzie to źle wpływać na pracę anteny, czy nie będzie zbyt blisko dachu?
 
161BD880
Jeśli w pobliżu cewki anteny nie będzie żadnych kominów czy woltów z kanałów wentylacyjnych to wszystko będzie ok. Co do anteny to czy zwróciłeś uwagę na fakt, że tan antena pracuje od 27 MHz? Co w praktyce oznacza, że nie zestroisz jej na "Polski Monitor" 26.425 MHz. Więc na czterdziestce "B" nie pogadasz...
73!
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Uśmiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145
 
retros
A widzisz, ja pomyślałem że poniżej 27MHz nie będzie problemów, dobrze że zwróciłeś mi na to uwagę. Lepiej raczej wybrać 26 - 28MHz niż 27-30MHz.

Co do montażu to właśnie mam zamiar mocować do komina wys. ok. 80cm i nie chciałem dawać dłuższego masztu bo punkty mocowania były by dość nisko do masztu 3m. Mogło by to się rozbujać a nie chce dawać odciągów. A dwa metry w tej sytuacji wystarczyło by? Bo antena tak czy inaczej będzie podobnej wysokości.
 
modzel44
Ja mam antenkę Maas K-41 czyli antena coś koło 520cm na maszcie 4m z rury alu fi35 scianka 1.5mm i nic się tragicznie nie buja. Wiadomo że maszt troszkę pracuje ale jest git.
Baza: INTEK HR 5500, Maas K-41, FD3
Mobil Alan 109, Sirio ML145
 
retros
Cena tej Maas K-41 zachęcająca ale jakoś dalekosiężna to chyba nie jest?
Do przeróbki łatwa. cytat ze sklepu-serwisu.

Od jednego z naszych Klientów uzyskaliśmy ciekawą informację dla krótkofalowców:
Antena idealnie nadaje się do przeróbki na pasma KF. Wystarczy dodać kawałek rurki (2 segmenty rurki fi 10 i 5 mm) do 7,15m, zamienić cewkę na balun 9:1 (zmieści się) i ekwiwalent prostego verticala na pasma od 7 MHz w górę gotowy.
 
modzel44
No cena niska, mnie ratuje to że antenę mam w miarę wysoko względem zabudowań i drzew ale jak na początek to może być. Na 27.555 niski SWR a na polskim 26.425 podchodzi pod 1.9 więc też do przyjęcia. Zasięg to chętnie bym z innymi stacjonarkami sprawdził najlepiej na SSB w jakąś ładną pogodę. Bo to że słyszałem np. Zamość to nie znaczy że On mnie usłyszy. W promieniu 20km jak na razie z mobilkami ładnie idzie na poziomie 4-7 esów ale nie mam porównania do innego sprzętu więc no Uśmiech
Baza: INTEK HR 5500, Maas K-41, FD3
Mobil Alan 109, Sirio ML145
 
retros
Rozumiem, ja w tej chwili mam na dachu samochodową z magnesem 2,75m, to ze stacjami stacjonarnymi 40km bez problemu, z mobilami już nie tak dobrze, jak stała 1,5m też na magnesie było tak samo,
Latem chcę postawić stacjonarną
 
161BD880
Obejma na kominie plus 2m masztu będzie dobrze. Na antenie nie ma co oszczędzać, więc kupuj jak najlepszą. Zazwyczaj im droższa tym szerzej pracuje.Pomyśl o Sirio 2008/2016 albo o GainMaster, albo Montova Turbo...
Oczywiście to nie wszystkie dobre anteny ale te najpopularniejsze...
73!
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Uśmiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145
 
Przejdź do forum: