cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
 Drukuj temat
Mikrofon Farum FD 2060
DELETE_1
Kupiłem mikrofon z wtykiem 6 pin Farum FD 2060.Bardzo się wzbuzdało echo nawet w pozycjach Echo Volume " 0 " , Echo Delays " 0 ".
Rozebrałem,zaekranowałem Folią aluminiową wnętrze mikrofonu , ostrożnie izolując płytkę z lutami zwykłą folia,taśmą izolacyjną i gąbką.Udało się po zaekranowaniu wnętrza , oddzieleniu pluskwy pojemnościowej od płytki drukowanej I zaekranowaniu kabli wewnątrz , mikrofon zaczął pracować normalnie.Długo szukałem info do czego są P-erki VR3 i VR2 ta niżej przy baterii chyba powinna być skręcona max do lewa - służy do odsłuchu samego siebie przez głośnik w CB-Radiu. Ta wyżej to bodaj wzmocnienie i powinna być max w prawo rozkręcona. Teraz tylko moje pytanie? mam rację??? Idę rozkręcać dam Wam znać po testach.Bardzo mało jest info w necie o tym Mike-u , a pizza , że Mike renomowanej firmy. Ma ktoś adres internetowy strony Farum? 73 !

Połączony z 10 grudzień 2014 09:47:
Poustawiałem to tak , że P-erkę tą niżej , która jest bliżej baterii 9V na tylnej ścianie mikrofonu poniżej Echo Volume czyli VR3 skręciłem max. w lewo.Mimo to nadal , bardzo cicho ale przy mocno rozkręconym echu słyszę swoją modulację w głośniku CB-Radia . Jest to na tyle ciche , że raczej mi nie przeszkadza i słychać to tylko przy bardzo podgłośnionym echu i powtarzaniu rozkręconym powyżej 4 na potencjometrze Echo Delay.Tak jak mówię , jest to bardzo ciche i mi to nie przeszkadza.Teraz P-erkę która znajduje się wyżej na tylnej ścianie po stronie Echo Delay czyli VR2 ustawiłem max. w pozycji rozkręconej w prawo - jest to najprawdopodobniej wzmocnienie bo samo Echo Delays nie zmieniło częstotliwości odbić,wydłużeń ani innych parametrów.Teraz kwestia sprawdzenia tego na dalszych łącznościach w AM,FM i SSB bo w promieniu 25km od mojego QTH różnica była niewielka,ale jednak pomimo wkładki pojemnościowej , ludzie którzy pracują długo w elektronice i na paśmie 10-11 metrów , mówią , że jednak słychać mnie głośniej.Teraz trzeba test powtórzyć na większych odległościach z tym mikrofonem jak i oryginalnym dla porównania.Jak na to wpadłem , że P-erka VR2 jest wzmocnieniem? Odpowiedź jest banalnie prosta i jasna.Po skręceniu VR 2 w lewo w pozycji minimum , moi korespondenci potwierdzili ze wszystkich stacji CB-Radio , że nośna stoi ale wogóle mnie nie słychać.Czyli skręciłem wzmocnienie.Po max. rozkręceniu tej P-erki w prawo dostaję wyraźne sygnały , że idzie to dużo głośniej niż z mikrofonu oryginalnego czyli - rozkręciłem wzmocnienie.Podziękowania jednak przede wszystkim należą się koledze Tomkowi z okolic Tarnowa 161 Tango Whiskey 291 za jego pomoc w zrozumieniu tego mikrofonu.Tomek ma ten mikrofon i grzmi z niego niesamowicie , a że jest świetnym fachowcem od strony elektroniki to wcześniej rozebrał swój mikrofon i poznawał go od podstaw.Wczoraj podpowiedział mi jak to ustawić i złapałem , że na logikę - on musi mieć rację.Natomiast VR 3 służy tylko do odsłuchu samego siebie i nic więcej nim się nie ustawia.Efekt? Słychać mnie świetnie , echo porównywalne jest z Sadeltą HM 350 , mikrofon wygląda fajnie i już się nie wzbudza samoczynnie , dzięki wyłożeniu mikrofonu wewnątrz aluminiową folia spożywczą , złożoną dla pewności podwójnie.Folia odseparowała pluskwę pojemnościową od płytki drukowanej.Wcześniej trzeba było tylko zabezpieczyć luty pluskwy taśmą izolacyjną , żeby folia aluminiowa nie zrobiła zwarcia.Płytkę drukowaną również owinąłem folia tym razem zwykłą i zanezpieczyłem taśmą izolacyjną , tym samym izolując płytkę przed jakimkolwiek przypadkowym kontaktem z aluminiową folia.Efekt? Pięknie słychać , koniec wzbudzania,żadnych rezonansów ani harmonicznych.Poecam ten mikrofon,nawet osoba niemająca zbyt dużej wprawy może go fajnie poprawić.Dodam , że jeśli komuś mało , może dopasować inną pluskwę z np. Firmy Panasonic lub wyciągnąć dobra pluskwę z jakiegoś starego kaseciaka np. Grundig,Kasporzak.Nie polecam obecnego sprzętu tam pluskwy śmierdzą chińszczyzną.Myślałem też o wkładce dynamicznej,ale okazało się , że jeśli nawet udałaby się taka operacja zrobiennia dla niej miejsca,wycinania wewnątrz mikrofonu odpowiednio dużej przestrzeni , to chyba zmiana nie da zadowalających efektów w tym wypadku , bo jest do dość prosta konstrukcja np . w porównaniu do Densei EC-1818.Życzę powodzenia tym którzy będą przerabiali ten mikrofon i mam nadzieję , że moje informacje komuś pomogą.Samoczynne wzbudzanie się echa i brak modulacji to często przyczyna rezonansu pluskwy na płytkę drukowaną.Jeśli mikrofon robi cuda wystarczy zalać pluskwę silikonem lub tak jak ja zrobiłem zaekranować mikrofon. Powodzenia ! 73 !

Połączony z 10 grudzień 2014 15:32:
Zrobiłem test tego mikrofonu po moim strojeniu , rzeczywiście na dalszych odległościach ludzie byli zaskoczeni , mówią , że nastąpiła bardzo duża poprawa w jekości modulacji i we wzmocnieniu, Mówią , żeby nic już nie dotykać bo trafiłem w sedno.Nic więcej nie ruszam,bo wykonałem wszystko lub prawie wszystko co mogłem zrobić w domu od ręki.Zatem chyba nie ma konieczności zmiany pluskwy pojemnościowej na Panasonic-a.Tak to zostawiam,temat uważam zatem za zamknięty.Gdyby jednak ktoś dopadł ten mikrofon i po podłączeniu załamał się , że echo samo szaleje i nic nie słychać,może warto sprawdzić to co tu napisałem , względnie szukać jeszcze lepszych opcji. Temat tuningu uznaję za zamknięty.
Edytowane przez DELETE_1 dnia 10.12.2014 15:32
26 Bravo Delta 003
 
Pawel1984
Patent dobry u mnie pomogło na sprzęganie z głośnikiem. Pozdrawiam 73!!!
 
DELETE_1

Cytaj

Pawel1984 napisał(a):

Patent dobry u mnie pomogło na sprzęganie z głośnikiem. Pozdrawiam 73!!!


No zdało egzamin , byłem załamany i niewiele brakowało , żebym zwrócił ten mikrofon , ale niechciałem wysłuchiwać w sklepie awantur , pomyślałem , coś z nim zrobię - dziś znajomi chwalą ten mikrofon,mocna i czysta modulacja i piękne echo. Takie wiadomości bardzo mnie podbudowały , niewiele zrobiłem a efekt jest zadowalający.
26 Bravo Delta 003
 
Przejdź do forum: