Swiat Radio 153BD/AS101
cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
Kto tu jest? 1 Gość (ci)
 Drukuj temat
Zużycie prądu przez CB-Radio na czuwaniu
DELETE_1
O ile wiadomo , że CB-Radio normalnie zużywa 4W w AM i FM skolei 12W w SSB , zatem łatwo można wyliczyć zużycie prądu w skali roku , są do tego kalkulatory online , o tyle moje pytanie jest nieco inne : Ile Wat lub dziesiątych Wata zużywa CB-Radio będąc w pozycji odsłuchu ??? Chodzi mi o wyliczenie kosztów zużycia energii elektrycznej np. przy średnio pracującym dziennie CB-Radiu w domu około 5 godzin 30 minut.Wyliczyłem narazie ,że nadająć non stop co oczywiście jest niemożliwe przy normalnym wykonywaniu łączności z mocą 12 Wat na SSB przez owe 5 godzin i 30 minut każdego dnia ,zużycie roczne prądu po najwyższych stawkach , wychodzi jakieś 25 złotych na rok , okay ,a ile zużyje CB-Radio z SSB na odłuchu w AM,FM i w SSB ??? W tym konkretnym wypadku chodzi o CB-Radio President Grant 2.Jeśli ktoś ma jakieś dane na ten temat będę wdzięczny za informacje , rzecz w tym , że ciężko jest przeliczyć Ampery na Waty bo Amper to jednostka natężenia prądu.

Połączony z 12 grudzień 2014 20:20:
Niema chętnych do odpowiedzi więc odpowiem sobie sam.Po mojemu bezpośrednio nie można obliczyć przeliczenia z amper na waty ponieważ są to zupełnie różne dane informacyjne na temat prądu ...ale...można zastosować taki myk: moc=napięcie razy natężenie. Jeśli określimy moc ,prą będzie zależał od napięcia jeśli napięcie jest wysokie-moc jest niska innymi słowy wat ( w tym wypadku moc czynna ) =volt razy amper ( moc pozorna ) czyli moc czynna plus moc bierna.
Edytowane przez DELETE_1 dnia 12.12.2014 20:20
26 Bravo Delta 003

quanto
W specyfikacji każdego radia sąUśmiech dane ile zużywa prądu przy odbiorze więc myślę że nie będzie problemu z wyliczeniem.

djblack_28
Zibi, ale Ty jesteś filozof Szeroki uśmiech Co to znaczy ciężko jest przeliczyć Ampery na Waty ? Szeroki uśmiech W instrukcji granta 2 jest napisane, że odbiornik pobiera 0,4A P=I*U -> 0,4*13,8=5,52W Oczywiście pobór prądu zależy od głośności audio, od tego czy słuchasz szumu, modulacji, czy mas sq zaciągniętego, tutja jest pewna trudność, ale obliczyć moc; to przecież dzieci w gimnazjum na fizyce liczą Z przymrużeniem oka A tak wgl to, że nadajnik wytwarza falę o mocy 4W to nie znaczy, że radio pobiera 4W, bo ze wzoru wynika że pobiera więcej, przy poborze prądu przy nadawaniu 1,5A jest to 21W.

73!

PrzejdĹş do forum: