cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
 Drukuj temat
Zużycie prądu przez CB-Radio na czuwaniu
DELETE_1
O ile wiadomo , że CB-Radio normalnie zużywa 4W w AM i FM skolei 12W w SSB , zatem łatwo można wyliczyć zużycie prądu w skali roku , są do tego kalkulatory online , o tyle moje pytanie jest nieco inne : Ile Wat lub dziesiątych Wata zużywa CB-Radio będąc w pozycji odsłuchu ??? Chodzi mi o wyliczenie kosztów zużycia energii elektrycznej np. przy średnio pracującym dziennie CB-Radiu w domu około 5 godzin 30 minut.Wyliczyłem narazie ,że nadająć non stop co oczywiście jest niemożliwe przy normalnym wykonywaniu łączności z mocą 12 Wat na SSB przez owe 5 godzin i 30 minut każdego dnia ,zużycie roczne prądu po najwyższych stawkach , wychodzi jakieś 25 złotych na rok , okay ,a ile zużyje CB-Radio z SSB na odłuchu w AM,FM i w SSB ??? W tym konkretnym wypadku chodzi o CB-Radio President Grant 2.Jeśli ktoś ma jakieś dane na ten temat będę wdzięczny za informacje , rzecz w tym , że ciężko jest przeliczyć Ampery na Waty bo Amper to jednostka natężenia prądu.

Połączony z 12 grudzień 2014 20:20:
Niema chętnych do odpowiedzi więc odpowiem sobie sam.Po mojemu bezpośrednio nie można obliczyć przeliczenia z amper na waty ponieważ są to zupełnie różne dane informacyjne na temat prądu ...ale...można zastosować taki myk: moc=napięcie razy natężenie. Jeśli określimy moc ,prą będzie zależał od napięcia jeśli napięcie jest wysokie-moc jest niska innymi słowy wat ( w tym wypadku moc czynna ) =volt razy amper ( moc pozorna ) czyli moc czynna plus moc bierna.
Edytowane przez DELETE_1 dnia 12.12.2014 20:20
26 Bravo Delta 003
 
quanto
W specyfikacji każdego radia sąUśmiech dane ile zużywa prądu przy odbiorze więc myślę że nie będzie problemu z wyliczeniem.
 
djblack_28
Zibi, ale Ty jesteś filozof Szeroki uśmiech Co to znaczy ciężko jest przeliczyć Ampery na Waty ? Szeroki uśmiech W instrukcji granta 2 jest napisane, że odbiornik pobiera 0,4A P=I*U -> 0,4*13,8=5,52W Oczywiście pobór prądu zależy od głośności audio, od tego czy słuchasz szumu, modulacji, czy mas sq zaciągniętego, tutja jest pewna trudność, ale obliczyć moc; to przecież dzieci w gimnazjum na fizyce liczą Z przymrużeniem oka A tak wgl to, że nadajnik wytwarza falę o mocy 4W to nie znaczy, że radio pobiera 4W, bo ze wzoru wynika że pobiera więcej, przy poborze prądu przy nadawaniu 1,5A jest to 21W.

73!
 
nowypn
Witam.
Tak naprawdę trzeba by przeliczyć cały układ od gniazda 230V aż na radiu kończąc. Zakładając, że radio na odbiorze pobiera 0.4A to moc doprowadzona do radia wyniesie przy napięciu 13,8V około 6W. Do tego sprawność zasilacza przyjmijmy około 90 procent czyli moc pobrana z gniazda 230V wyniesie około 7W. Jeżeli radio pracuje przez 5,5h to energia pobrana wyniesie 0,0385kWh. Wg moich obliczeń to pobranie 1kWh kosztuje na gotowo 50 groszy czyli jednego dnia zapłacisz za pobór energii około 3 groszy.
 
Przejdź do forum: