cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Reaktywacja bazowego CB
Piotrek O
Witam,

Mógłbym zadać klasyczne pytanie, z którym boryka się wielu "świeżych" użytkowników pasma 11m.
Od czego zacząć??? Co kupić na start, żeby nie wydać majątku i dawałoby dobre perspektywy do późniejszej rozbudowy.
Moja sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Około 20 lat temu bawiłem się trochę CB radyjkiem. Jednak zawiesiłem swoją przygodę na dość długo.
Stare zainteresowania nie umierają i zdecydowałem się na reaktywacje. Pozostało m parę szpargałów, które chciałbym wykorzystać, mianowicie: antena 5/8 wraz z masztem, 25A zasilacz, mikrofon ręczny sadelta ME-3 i parę albumów kard QSL. Generalnie, jako młody człowiek byłem zapalony na łączności DXowe, stąd wywodzi się ostatnie radyjko, które używałem RCI 2950. Chciałbym kupić coś o podobnego lub lepszego. Co byście polecali, jako radio stacjonarne/bazowe? Kolejną kwestią jest antena kierunkowa. Pytanie standardowe dwa kwadraty QQ czy 3 elementy yagi? Oczywiście jaki rotor polecacie do takiego zestawu?

Serdecznie dziękuje za pomoc.

Czekam na Wasze sugestie

Pozdrawiam,
Piotrek
 
161BD880
Cześć, jaki masz budżet? ile z tego możesz przeznaczyć na radio?

73!
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Uśmiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145
 
Piotrek O

Cytaj

161BD880 napisał(a):

Cześć, jaki masz budżet? ile z tego możesz przeznaczyć na radio?

73!


Witam,

Nie chciałbym więcej zapłacić za radyjko niż 1 do 1,5 tys.
 
DELETE_1
Każdy ma inny gust,każdy będzie polecał coś innego co generalnie jego zdaniem jest najlepsze,ale każda z tych opinii będzie inna.Pytanie postawiłeś bez sensu,to przecież Ty jesteś operatorem,który już pracował na sprzęcie tak? To sam powinienneś wybrać to na czym Tobie zależy.Ja nigdy nie sugerowałem się podpowiedziami innych.Mam swój rozum,wiem czego chcę I taka też bazę buduję.Bez urazy dla nikogo z forum,ale przecież sam powinienneś wiedzieć jaki sprzęt Cie interesuje.Jak dawno pracowałeś na radiu??? To prędzej mnie interesuje bo jeśli dawno to nie było wtedy żadnych RCI o których wspominasz. Były za to na bazę takie radia jak Alan 555 ,Alan 560 , często spotykane były na baize President George I President Lincoln Gold , poza tym wszystkie CB-Radia można zamontować na bazie.Dziś w budżecie który podałeś , jaki możesz przeznaczyć na CB-Radio , można dostać President Lincoln 2 ale , Tobie on wcale pasować nie musi.Zatem po co pytać innych , skoro to Ty masz się czuć doskonale na bazie z takim sprzętem jaki Ty sobie wymarzyłeś a nie jak ktoś Ci polecał? Pamiętaj , że jeśli kupisz coś co pasuje innej osobie , a nie Tobie samemu , szybko będziesz chciał ponownie wymienić sprzęt a to generuje niepotrzebne koszty.Ja mam na bazie President Grant 2 , inni powiedzą , że sprzęt przereklamowany, niewart swojej ceny I mało skuteczny.Ja nie odzywam się na ten temat.Swoje wiem.Mam co chciałem I zrobione na nim piękne DX-y.Więc może pomyśl nad Radiem które Ty sam chcesz widzieć u siebie na bazie.Dalekich DX ! Vy ! 73 ! 55 !
26 Bravo Delta 003
 
Piotrek O

Cytaj

Zibi 01 napisał(a):

Każdy ma inny gust,każdy będzie polecał coś innego co generalnie jego zdaniem jest najlepsze,ale każda z tych opinii będzie inna.Pytanie postawiłeś bez sensu,to przecież Ty jesteś operatorem,który już pracował na sprzęcie tak? To sam powinienneś wybrać to na czym Tobie zależy.Ja nigdy nie sugerowałem się podpowiedziami innych.Mam swój rozum,wiem czego chcę I taka też bazę buduję.Bez urazy dla nikogo z forum,ale przecież sam powinienneś wiedzieć jaki sprzęt Cie interesuje.Jak dawno pracowałeś na radiu??? To prędzej mnie interesuje bo jeśli dawno to nie było wtedy żadnych RCI o których wspominasz. Były za to na bazę takie radia jak Alan 555 ,Alan 560 , często spotykane były na baize President George I President Lincoln Gold , poza tym wszystkie CB-Radia można zamontować na bazie.Dziś w budżecie który podałeś , jaki możesz przeznaczyć na CB-Radio , można dostać President Lincoln 2 ale , Tobie on wcale pasować nie musi.Zatem po co pytać innych , skoro to Ty masz się czuć doskonale na bazie z takim sprzętem jaki Ty sobie wymarzyłeś a nie jak ktoś Ci polecał? Pamiętaj , że jeśli kupisz coś co pasuje innej osobie , a nie Tobie samemu , szybko będziesz chciał ponownie wymienić sprzęt a to generuje niepotrzebne koszty.Ja mam na bazie President Grant 2 , inni powiedzą , że sprzęt przereklamowany, niewart swojej ceny I mało skuteczny.Ja nie odzywam się na ten temat.Swoje wiem.Mam co chciałem I zrobione na nim piękne DX-y.Więc może pomyśl nad Radiem które Ty sam chcesz widzieć u siebie na bazie.Dalekich DX ! Vy ! 73 ! 55 !



Ostatnie QSL to jakiś 94 może 95 rok. RCI 2950 można było kupić przed tym jak pojawił się Lincoln Gold na rynku. To co mnie interesowało nie jest już dostępne na rynku i stąd moje pytania.
Generalnie Alan mnie wcale nie interesuje. Skłaniał bym się prędzej ku Lincolnowi 2, ale niestety nie słuchałem jeszcze tego radyjka.

Pozdrawiam 161 ON 201
 
DELETE_1
W takim układzie ja w latach 93-96 nie słyszałem o RCI. Lincoln 2 z tego co pokazują jest chyba w tej chwili najbardziej rozbudowanym CB-Radiem.Czy jest wart swojej ceny? Chyba tak ? Nie jest bardzo drogi,pewnie byłby okay.

Połączony z 02 styczeń 2015 20:14:
I coś jeszcze.W Lincoln 2 nie tylko jest łatwo odblokować bandy ale też Lincoln 2 ma ukryte menu.Kiedy w nie wejdziesz możesz w radiu sterować niemal wszystkim I tu uwaga,jeśli się nie znasz możesz doszczętnie sam go zniszczyć raz i już na zawsze.Masz nawet możliwość zmiany kanałów podczas kiedy częstotliwość w tym czasie stoi w miejscu I dla kilku kanałów jest taka sama,możesz też zmieniać kolor wyświetlacza na taki o jakim marzysz,choć normalnie nie jest to możliwe, a już z tego poziomu menu i owszem.Możesz regulować blockade squelch na procesorze I robić takie kosmiczne operacje , że włos jeży się na głowie.Wejście do menu jest banalnie proste.Niejestem pewien czy podawać kombinację.Niechciałbym żeby ktoś przez moją wiedzę spieprzył sobie CB-Radio,bo naprawdę trzeba wiedzieć jak to ruszyć , żeby nie spieprzyć radia.Mało tego występuje tam też kanał 0 i możesz te radio jednym kliknięciem przycisku przestawić na 400 MHz !!! Szok !!! Ale sprawdziłem i to działa, da się ,choc , złe ustawienia anteny czy parametrów w zaszyfrowanym menu może raz na zawsze spalić Presidenta Lincolna 2. Pozdrawiam !
Edytowane przez DELETE_1 dnia 02.01.2015 20:14
26 Bravo Delta 003
 
mariuszcbgarwolin
Cześć z tej strony grzecznościowo 161bd807,ja bym celował w 2970 DX. A to dlatego że moc jest w nim duża i za tą kase kupisz idealne ,sek by takie spotkać
 
witekcbcheciny
Witam ,teraz skończę to co zaczołem wyżej.RCI ma mocy jak w sam raz-150 na usb i jest do kupienia w tej kasie.Poza tym będzie cię super słychać w naszym powiecie .Tylko omijaj 29702n bo to przerost formy nad treścią.Pozdrawiam 7.3
 
Piotrek O
Dzięki serdeczne za porady.

Ostatecznie odkupiłem od znajomego President`a HR 2510.
Teraz pozostaje jedynie kwestia instalacji antenowej.
Niestety do tej pory nigdy nie korzystałem z anten kierunkowych i chciałbym Was poprosić o poradę. Czy lepiej postawić:
1. Qubical Quad`a 2 elementy,
2. czy antenę typu yagi 3 elementową.
Jaki rotor byście rekomendowali do tego typu rozwiązań?

Kolejną kwestią jest poprawne uziemienie masztu (wolnostojący) + antena.
Czy macie może jakieś pomysły jak poprawnie wykonać instalację uziemiającą?
 
Rysiek9
Na temat uziemienia anten i masztów w internecie to temat rzeka wystarczy poświęcić trochę czasu a można znaleźć naprawdę zadawalające rozwiązania.Sam kiedyś z tego korzystałem i jestem z tego bardzo zadowolony..73....
 
Przejdź do forum: