cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
SWR - Zewnętrzny Reflektometr
DELETE_1
Postanowiłem zrobić nowy temat , bo chociaż sporo wiem o CB-Radiach i strojeniu anten , nie do końca wiem , co mam o tym myśleć ? Mam CB-Radio President Grant 2 z wbudowanym fabrycznie miernikem elektronicznym SWR dodam , że CB-Radio jest fabrycznie nowe,nie było kopane w środku, poza faktem , że sam rozblokowałem multistandard na 400 kanałów.To CB-Radio współpracuje u mnie z anteną bazową Thunderpole 5/8 Hi Gain z trzema krótkimi przeciwwagami wyprofilowanymi w kształcie litery " S ".Na wyjściu Radio ma 4 Waty mocy w modulacjach AM,FM i 12 Wat w modulacji SSB.Do tegoż zestawu dobrałem zewnętrzny miernik SWR Sharman SWR 2T. Mój problem a raczej pytanie dotyczy wskazań obu tych mierników tak wbudowanego jak i zewnętrznego - który z nich zaniża ? kłamie ? lub jak zwał tak zwał - fałszuje wskazania ?

SWR zmierzony z miernika oryginalnie wbudowanego w CB-Radio na podstawowej czterdziestce:
Kanał 1 - SWR 1,1 Kanał 20 - SWR 1,3 Kanał 40 - SWR 1,4

SWR zmierzony z miernika zewnętrznego również na podstawowej czterdziestce:

Kanał 1 - SWR 1,7 Kanał 20 - SWR 1,6 Kanał 40 - SWR 1,4

SWR zmierzony raz w lewo od czterdziestki podstawowej miernikiem oryginalnie wbudowanym w CB-Radio:

Kanał 1 - SWR 1,1 Kanał 20 - SWR 1,1 Kanał 40 SWR 1,1 SUUUPERRR !!!! ALEEE !!!!

SWR zmierzony raz w lewo od czterdziestki podstawowej miernikiem zewnętrznym:

Kanał 1 - SWR 1,6 Kanał 20 - SWR 1,7 Kanał 40 SWR 1,7

SWR zmierzony raz w prawo od podstawowej czterdziestki miernikiem oryginalnie wbudowanym w CB-Radio:

Kanał 1 - SWR 1,4 Kanał 20 - SWR 1,5 Kanał 40 - SWR 1,6

SWR zmierzony raz w prawo od podstawowej czterdziestki miernikiem zewnętrznym:

Kanał 1 - SWR 1,4 Kanał 20 - SWR 1,2 Kanał 40 - SWR 1,3

Dodam że antenę mam na maszcie wolnostojącym 9 metrów nad ziemią , pod masztem mam zwinięty w kółko kabel RG-213 ( Gruby ) około 6-7 metrów bo na wiosnę zamierzam podwyżyć antenę o jakieś 5-6 metrów.

Który zatem miernik oszukuje ?
26 Bravo Delta 003
 
irekm
Witam
Nie obraź się, ale te mierniki które stosujesz są wskaźnikami, a nie miernikami, zainwestuj w dobry miernik, najlepiej krzyżowy (nie jest to duży wydatek). Jeśli masz możliwość pożyczenia dobrego miernika lub analizatora, to zrób to i wtedy będziesz miał jasność co do anteny i mierniczków które stosujesz.
161BD420 (Orion Debrzno)
mobile Magnum 257 + WA27
baza RCI 2950, Kenwood TS 140S, rozwieszony dipol 1/2 i Black Pirate 5/8 wreszcie na dachu
 
DELETE_1
Być może mądrze piszesz , ja tylko chciałbym wiedzieć z doświadczenia CB-Radiowców czy wskazania CB-Radia zawodzą częściej z SWR-em czy może mierniki też mogą fałszować? Ale pomyślę o krzyżowym mierniku.
26 Bravo Delta 003
 
KptTygrysek
Wskaźniki w radiach na pewno dają przybliżone wskazania! Są tylko po to byśmy mieli ogólne ostrzeżenie czy wskazanie o jakiejś nieprawidłowości. Jak widać to działa, bo zainteresowałeś się tymi wskazaniami. Ponieważ mam zamiar budować i zmieniać anteny to muszę zakupić miernik krzyżowy, taki los.
Ale dzięki temu ocalę radio? Będę miał lepsze efekty w budowie anten? Liczę na to, że tak! Gdzieś na forum nawet znalazłem porównanie i uwagi do kilku modeli. Już wybrałem... cena coś koło 120 złp ale na całe życie mi starczy a na pewno do emerytury! Szeroki uśmiech
 
DELETE_1
No mierniki krzyżowe są świetne.Tyle , że nie zawsze tanie...niestety...Za jakość trzeba zapłacić a w tym wypadku jakość to dokładność wskazań.Nie warto zatem oszczędzać.
26 Bravo Delta 003
 
161BD384
Moim zdaniem można używać miernika SWR wbudowanego febrycznie musimy tylko wiedzieć z jakim błędem są jego wskazania.W moim przypadku
wskazania na wbudowanym były wyższe niż na krzyżowym.
 
admin
tak informacyjnie co by nie powielać błędów - w radiu to my mamy wskaźnik nie miernik a to jest kolosalna różnica.
 
Web
161BD384
moim zdaniem wskażnik SWR , nazwijmy go instrumentem np. wychyłowym,to instrument,którego wskazówka może znależć się w polu czerwonym lub zielonym.jeżeli jest to reflektometr zintegrowany gdzie mamy naiesione cyfry umożliwiające odczyt ,mało dokładny lub bardzo dokładny,to jest miernik.Jestem tego samego zdania że miernik a wskaznik,to kolosalna różnica.
 
Przejdź do forum: