cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Anteny
 Drukuj temat
Sonar 872 + Farun vs Hustler IC-100
Paramedic84
Witam

Panowie w związku ze zmianą samochodu w planuje w jakiś ciepły dzień założyć swojego Yosana do nowego auta. Mam do wyboru jednak dwie anteny wcześniejszą którą miałem ma tylnej klapie (sedan) to Sonar 872 na podstawie magnetycznej Farun. Dodatkowo posiadam dwa Hustlery IC-100 z czego jeden po modyfikacji uszczelniony jak trzeba wymieniony przewód itd. z uszkodzonym promiennikiem, który można przełożyć z drugiego Hustlera zalanego, który to ma promiennik sprawny. Z uwagi na nadwozie kombi/van jedyne sensowne miejsce montażu to dach, którego 3/4 stanowi niestety szkło - jednak w 1/4 kawałek blachy w tylnej części pozostaje.

Radio w mobilu ma służyć wyłącznie do informacji drogowych żadnego dx-owania.

Sonar 872 to antena helikalna skrócona - ładnie wygląda ale krótka, trochę słychać ją w czasie jazdy.

Hustler wiemy wszyscy kawałek pręta plastikowa obudowa w środku kawałek cewki z kondensatorem ceramicznym ale dłuższa i cichsza.

Parametry chyba mniej więcej anten podobne +/-

Szczerze mówiąc zastanawiam się która postawić na dachu - nie chce nic na razie kupować nic nowego dużo kasy poszło w auto i wiadomo jeszcze czeka mnie rozrząd, opony, zawieszenie, płyny, oleje, filtry i coś się jeszcze zapewne znajdzieUśmiech

Mam w swoich zbiorach jeszcze taką starą antene nie wiem z 1,5 m wysoka z włókna szklanego chyba, na końcu zakończona stroikiem wysuwanym zakręcanym na zacisk, antena z główką zamontowana w uchwycie do rynienki - stara jak świat 15-lat temu kupiłem ją od znajomego używaną za dwie dychy i była to moja pierwsza antena "bazowa" z Alanem 18-stym postawiona na dachu 10-cio metrowego budynku gdzie z powodzeniem gadałem z bazówkami oddalonymi o 30-40 km. Jednym słowiem prawdziwa antena ale za szpetna już teraz no i za sztywna do auta jedno uderzenie w gałąź czy wjazd do podziemnego garażu i złamana. Ciekawy jestem jak się nazywa i czyja to produkcjaFajne

Jakby ktoś znał nazwe mojej tajemniczej anteny to przy okazji proszę napisaćUśmiech

Wracając jednak do tematu Panowie którą antene Wy byście szczerze postawili na dachu Sonar czy Hustler? a jeżeli tak do dlaczego?
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161BD880
Witam, ja bym zaczął od sprawdzenia obu anten i wybrał tą która pracuje lepiej. Obie nie są nowe więc ich parametry mogą być mocno zmienione. Skoro chcesz podłączyć nowe radyjko to fajnie gdyby efekt jego pracy Cię zadowalał. Końcówkę trudno upalić (przy korzystaniu do informacji drogowych) ale komfort odsłuchu też jest ważny. Zwróć uwagę czy w związku z częściowo szklanym dachem nie zbudza Ci się mikrofon na którejś z anten.
73!
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Uśmiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145
 
Paramedic84
Witaj Piotrze!

Tak masz racje - tak będzie chyba najrozsądniej by sprawdzić obie anteny na odległości np. z bazą. Faktycznie wszystkie anteny już pracowały w przeszłości i wydaje mi się że może ciut więcej Hustler słyszał aczkolwiek obie były montowane w innych samochodach w innych miejscach, w innym czasie itd. Tak mi się trochę wydaje, że sprawność, wykonanie i ogólny wygląd przeważa na szali w stronę Sonara. Ale postawi się obie poogląda, porówna, postroi i coś pomyśli i tak jak mówisz trzeba będzie sprawdzić zachowanie anteny w związku z tym panoramicznym szklanym dachem. Czekam już z niecierpliwością na wiosenne ciepłe dni bo przecież tyyyyyyyle jest jeszcze do zrobieniaUśmiech

Połączony z 25 lipiec 2015 00:58:
Zapomnialem odpisac - po próbach zdecydowanie lepiej pracuje i stroi sie Sonar 872 na podstawie Farun i to on od kilku miesiecy stoi na samochodzie w rogu dachu, mimo że Hustler jest dluższy to helikal działa o wiele lepiej po trasie ok. 12 km spokojnie idzie sie dogadać. Szklany dach w niczym nie przeszkadza SWR 20CH - 1.0, 1 i 40CH - 1.2 DX-ować się z tego co prawda nie da ale do informacji drogowych wystarczy.

PozdrawiamUśmiech
Edytowane przez Paramedic84 dnia 25.07.2015 00:58
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Przejdź do forum: