Swiat Radio 153BD/AS101
cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzt » Radia
Kto tu jest? 1 Gość (ci)
 Drukuj temat
K-PO DX-5000
Paramedic84
Witam szanownych kolegw!

Nadszed czas by mj leciwy 25-letni President Jack po 15-stoletniej wsppracy ze mn troch odpocz... Zakupiem nowiutkie K-PO DX-5000 przede wszystkim brakowao mi troch "czterdziestek" Jack mia jedynie podstaw i "raz w prawo" zaleao mi na 26.425 MHz. Ponadto radio bardzo funkcjonalne, adny look, duy czytelny wywietlacz czstotliwoci czego te mi brakowao no i wszystkie zera, pitki, dziury w kadej emisji. Np. Jack po przejciu w USB przechodzi automatycznie w "pitki" co uniemoliwiao nawizanie cznoci w "zerach" a korespondenci zauwayem coraz czciej woaj CQ DX na 27,555 MHz i QSY w "zera". Ponadto duo wicej mocy posiada K-PO dla tego musiaem te zmieni zasilacz z 3/5 A na 8/10A. Jednym sowem fajny transceiver za rozsdn cen, a co najwaniejsze nie grzebany czego nie mog powiedzie o poprzedniku bo ju 15 lat temu kupiem Jacka z wieloma modyfikacjami - lepszymi i gorszymi. Polowaem na Lincolna ewentualnie Jacksona ale jako trudno co sensownego kupi - wszdzie kto pcha lutownice kreci pr-kami, filtrami itd., a co gorsza bez fachowej wiedzy i dobrej aparatury pomiarowej. Nie twierdze, e nie istniej egzemplarze dobrze wystrojone, zadbane itd., istniej - ale ceny takich s do wysokie. No ale wracajc do K-PO c za wczenie by pisa o plusach i minusach bo radio mam zaledwie od dzisiaj jednak ju sysze e mimo wszystko Jack pracowa bardziej wsko, bardziej selektywnie i wydaje mi si e na SSB mniej szumw byo w Jacku. Puki co Jack wdruje do pudeka i na pke. Mam nadzieje e potrafi robi i dzi dobre radia, takie co 25 lat temuUmiech I chocia szkoda mi staruszka odstawia to jednak nowe to nowe oby tylko wytrzymao tak prb czasu co poprzednik.

Pozdrawiam Wszystkich 73Umiech
baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV

stanislaw56
Witam Kpo to bardzo dobre radio , sam pracowaem na nim p roku zanim zrobiem licencje Ma jednak dwie wady, mianowicie za maa moc wyjciowa i mocno traci na wartoci przy od sprzeday, sam tego doznaem Umiech Pozdrawiam.

jaro
oj wytrzyma prb czasu ,pracuje na tym radyjku jaki czas w mobilu jest debest,bez problemw dolatuje do Hiszpani,Irlandi,Woch i tym podobne....
ja sobie chwale i tak wyglada w mobilu link
a pracuje z taka anten
link
pozdrawiam i miej zabawy

bebek
Sam mialem Intek HR-5500 v6. i bardzo mi odpowiada jeli chodzi o obsug i to jak si spisywa (uywaem go gwnie w mobilu). Wad dla mnie byy tylko gabaryty i przez to kopot z usytuowanim go, ale poza tym cakiem fajne radio.
Dla mnie wad byy pokrta kanaw i dostrajania, bo lubiay czasem przeskakiwa nie tam gdzie trzeba, i troszk dziwne zachowanie odbiornika gdy ruszao si pokrtem regulacji mocy wyjciowej (co ma jedno do drugiego - ale to nie tylko ja miaem taki problem wic to chyba taki urok tej konstrukcji).
Poszed w rce gocia ktry mia Lincolna i jest z niego zadowolony i mam nadzieje, e mu posuy.

Paramedic84
Witam

W niedziele byy pikne warunki propagacyjne i udao mi si zrobi par adnych cznoci na 26.425 USB. Przyznam e jestem bardzo zadowolony z pracy na tym radiu. Jedynie co mnie troch zaniepokoio to mocno nagrzany radiator po dugich rozmowach z maksymaln moc w SSB podobnie jak i zasilacz - robi za may kaloryfer (a si nie da dotkn) no ale przy takim obcieniu to chyba normalne, dla tego dooyem duy arctic cooler na radiator zasilacza i wentylator z radiatorem ze starej karty graficznej na radio (nawet adnie to wyszo), oba wentylatory zrobiem na wcznikach by uruchamia tylko w razie potrzeby prewencyjnie by nie ugotowa sprztu. Duy pobr jest w FM-ie przy 40W siga ponad 7A. Mam nadzieje e mj zasilacz 8/10A wytrzyma. Dobr spraw jest fabryczny RF PWR by zjecha moc przy lokalnych cznociach. W AM-ie na minimum wychodzi mi 2W w antene, chocia musz powiedzie e potencjometr do skrtu mocy dziaa troch nieliniowo... ale nie czepiam siUmiech da si w miar regulowa moc. Co do przecznika kanaw potwierdzam zdarzyo si kilka razy, e przy przeczaniu wielu kanaw i mczeniu przecznika gdzie w kocu przecznik klikn ale nie zmieni faktycznie kanau - cae szczcie aden problemUmiech

Puki co radio warte polecenia nowe, adne, funkcjonalne, z bardzo dobrymi parametrami, a co najwaniejsze tanie!Umiech

bebek
Ja swoje gdy kupiem to miao radiator okoo 40% wikszy ni w oryginale - zmieni poprzedni waciciel. I radio nagrzewao si, ale generalnie nigdy nie zdarzyo mi si aby radiator by gorcy, nawet przy penej mocy w FM'ie co jest najbardziej mczce dla niego.

Paramedic84
Faktycznie po wczorajszych rozmowach jak sprawdziem nie by on a tak gorcy (radiator) - chyba jestem przewraliwiony hehehPokazuje jzyk Wczoraj wieczorem byy rewelacyjne warunki na polskim monitorze - sycha byo dosownie wszystko, a za duo, bo i dalekie stacje i te bliskie z Polski (pozdrowienia dla klubowego kolegi Piotra 161BD413, z ktrym nawizaem cznoUmiech). Radio pracowao praktycznie cay czas z maksymaln moc i poza ciepym radiatorem w radiu nic si nie dziao take nawet nie byo potrzeby uruchamiania wentylatora. Moe przy FM-ie wanie jak piszesz bebek co jest najbardziej mczce troch wicej wytwarza si ciepa ale i tutaj dzisiaj jak potrzymaem TX po kilka minut nie ma tragedii zatem fabryczny radiator pasywnie chodzony spokojnie wystarczy no chyba e SWR mamy wysoki, temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, mamy podcignite wicej mocy w radiu, czy wreszcie nadajemy kilkanacie minut bez przerwy (np. kiedy mielimy tak giede ogosze na cb i kolega czyta ok. 10 minut cigiem ogoszenia) wtedy warto co zmodyfikowa i mie jakie chodzenie aktywne w zapasie. Co do SWR na monitorze polonijnym na bandzie B mam 1.0 natomiast ju na podstawie mam 1Ch-1.2 20Ch-1.3 40Ch-1.5 a ju na monitorze AT jest 1.6 i tak do koca "czterdziestki" dobija do 1.8 a ju ostatni band F na 40Ch jest 2.1 i tutaj dopiero czu ju wicej ciepa w radiu bo uamek mocy wraca do nadajnika. Ale cae szczcie wyej ni 20Ch bandy E nie chodz take tutaj mam max 1.7 SWR czyli wg. tabeli 6% straty mocy take jeszcze do akceptacji.

Korzystajcie z warunkw bo te s momentami tak silne, e a poraajUmiech

26 dywizjon 15W mocy na wyjciu z raportem s +30 dB czyli jak kolega z ulicy obokUmiech

Pozdrawiam 73!

Power Mike
te mam to radio od kilku dni,jak na razie sprawdzam jego moliwoci, mam nadziej e si w kocu kogo dowoam

161BD614
Kolejny DX-5000 w klubie BD. Od dwch tygodni testy, czekam na okazj aby dosta si na dach, rozwiesi dipolka i w kocu pobawi si radyjkiem.
Jakich zasilaczy uywacie ? zauwayem, e radio lubi poera ampery nawet w AM/FM nie wspominajc o SSB.Umiech

Rysiek9
Ja do SuperStara-3900 uywam 12A. i to w zupenoci wystarcza.Ale zawsze lepiej mie zapas A.

161BD614
pytam bo mj 7A nie daje rady Smutek czyli 10A min.

161BD880
samo radio zasilacz minimum 8-10A, jeli mylisz o dopace to minimum 20-25A.
73!
Piotrek
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Umiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145

Paramedic84
Ja mam do swojego KPO zasilacz 8/10A (czyli 8A staej pracy 10A chwilowej) i tak jak przedmwca powyej napisa to wydaje si by minimum jeeli kto chce korzysta z penej mocy tego radia.
Na wskaniku wychyowym przy wypromieniowanej maksymalnej mocy fabrycznej ("zmodulowanej fali nonej"Z przymrueniem oka z radia, na zasilaczu wychy wskazuje wartoci pobr mocy +/- :
AM ok. 5,5 A
USB ok. 6,5 A
FM ok. 7,5 A
Zasilacz fabrycznie chodzony pasywnie radiatorem - std przy duszych i dalszych rozmowach np. w USB zastosowaem chodzenie aktywne wentylatorem uruchamianym w razie potrzeby. FM-u praktycznie nie uywam, natomiast w AM lokalnie na skrcie mocy to niecae 3A poboru.

Pozdrawiam

Poczony z 06 luty 2018 14:06:
Dokadnie przyjrzaem si na wskanik wychyowy w zasilaczu prostopadle okiem z bliska no i stwierdziem, e nawet troch zawyony jest ten wpisany przeze mnie powyej pomiar mocy (kwetia skali pod jakim ktem si patrzy na wskazwk i tarcze wskanika i pewnie te jego kalibracji, a wanie niedawno go kalibrowaem przy serwisie). No i wynik AM i USB lekko zawyyem. Dokadniej patrzc okiem wyszo mi +/-:
AM 5,25A
USB 6,40A
FM 7,50A
No ale jak ju si czepia szczegwUmiech to tak: po pierwsze ten wynik bdzie si rni w zalenoci od stopnia rozgrzania zasilacza i radia, a druga sprawa to pomiar na kanale i jaki swr take nawet na sztucznym obcieniu 50 Ohm pomiar si rni od siebie heheh laboratoryjnych warunkw nigdy si nie osignie w domu no cZ przymrueniem oka
No i po takim szybkim pomiarze zgrubnym okiem na wskaniku wychyowym zrobiem jeszcze dokadniejszy wpinajc lepszy miernik cyfrowy wyszej mocy (w gorszym przy wczeniej wspomnianej kalibracji wskanika wychyowego w zasilaczu spaliem wanie bezpiecznik w mierniku przy takich pomiarachPokazuje jzyk ) no i wyszo mi oczywicie te z tolerancj +/-
AM ok. 5,20A
USB ok. 6,A
FM ok. 8A

Co nie zmienia faktu e minimum zasilacz 8/10APokazuje jzyk

73 dla WasZ przymrueniem oka

Pozdrawiam
Edytowane przez Paramedic84 dnia 06.02.2018 14:06

Leszek
za t cen lepiej wyposaonego radia chyba nie ma.Posiadam hr5500 v6, pracuje ju drugi rok gwnie na bazie chyba e jad w dusz tras to zabieram go ze sob. Sprawuje si w miar dobrze nie wytrzyma jedynie wycznik on off w pokrtle i staram si nie wycza nim radia bo czasem nie chce zaskoczy. Wad jest brak szybkiej 19 poza tym cakiem niele chodzi.

Przejdź do forum: