cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Radia
 Drukuj temat
K-PO DX-5000
Paramedic84
Witam szanownych kolegów!

Nadszedł czas by mój leciwy 25-letni President Jack po 15-stoletniej współpracy ze mną trochę odpoczął... Zakupiłem nowiutkie K-PO DX-5000 przede wszystkim brakowało mi trochę "czterdziestek" Jack miał jedynie podstawę i "raz w prawo" zależało mi na 26.425 MHz. Ponadto radio bardzo funkcjonalne, ładny look, duży czytelny wyświetlacz częstotliwości czego też mi brakowało no i wszystkie zera, piątki, dziury w każdej emisji. Np. Jack po przejściu w USB przechodził automatycznie w "piątki" co uniemożliwiało nawiązanie łączności w "zerach" a korespondenci zauważyłem coraz częściej wołają CQ DX na 27,555 MHz i QSY w "zera". Ponadto dużo więcej mocy posiada K-PO dla tego musiałem też zmienić zasilacz z 3/5 A na 8/10A. Jednym słowem fajny transceiver za rozsądną cenę, a co najważniejsze nie grzebany czego nie mogę powiedzieć o poprzedniku bo już 15 lat temu kupiłem Jacka z wieloma modyfikacjami - lepszymi i gorszymi. Polowałem na Lincolna ewentualnie Jacksona ale jakoś trudno coś sensownego kupić - wszędzie ktoś pcha lutownice kreci pr-kami, filtrami itd., a co gorsza bez fachowej wiedzy i dobrej aparatury pomiarowej. Nie twierdze, że nie istnieją egzemplarze dobrze wystrojone, zadbane itd., istnieją - ale ceny takich są dość wysokie. No ale wracając do K-PO cóż za wcześnie by pisać o plusach i minusach bo radio mam zaledwie od dzisiaj jednak już słysze że mimo wszystko Jack pracował bardziej wąsko, bardziej selektywnie i wydaje mi się że na SSB mniej szumów było w Jacku. Puki co Jack wędruje do pudełka i na półke. Mam nadzieje że potrafią robić i dziś dobre radia, takie co 25 lat temuUśmiech I chociaż szkoda mi staruszka odstawiać to jednak nowe to nowe oby tylko wytrzymało taką próbę czasu co poprzednik.

Pozdrawiam Wszystkich 73Uśmiech
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
stanislaw56
Witam Kpo to bardzo dobre radio , sam pracowałem na nim pół roku zanim zrobiłem licencje Ma jednak dwie wady, mianowicie za mała moc wyjściowa i mocno traci na wartości przy od sprzedaży, sam tego doznałem Uśmiech Pozdrawiam.
 
jaro
oj wytrzyma próbę czasu ,pracuje na tym radyjku jakiś czas w mobilu jest debest,bez problemów dolatuje do Hiszpani,Irlandi,Włoch i tym podobne....
ja sobie chwale i tak wyglada w mobilu link
a pracuje z taka anteną
link
pozdrawiam i miłej zabawy
 
bebek
Sam mialem Intek HR-5500 v6. i bardzo mi odpowiadał jeśli chodzi o obsługę i to jak się spisywał (używałem go głównie w mobilu). Wadą dla mnie były tylko gabaryty i przez to kłopot z usytułowanim go, ale poza tym całkiem fajne radio.
Dla mnie wadą były pokrętła kanałów i dostrajania, bo lubiały czasem przeskakiwać nie tam gdzie trzeba, i troszkę dziwne zachowanie odbiornika gdy ruszało się pokrętłem regulacji mocy wyjściowej (co ma jedno do drugiego - ale to nie tylko ja miałem taki problem więc to chyba taki urok tej konstrukcji).
Poszedł w ręce gościa który miał Lincolna i jest z niego zadowolony i mam nadzieje, że mu posłuży.
 
Paramedic84
Witam

W niedziele były piękne warunki propagacyjne i udało mi się zrobić parę ładnych łączności na 26.425 USB. Przyznam że jestem bardzo zadowolony z pracy na tym radiu. Jedynie co mnie trochę zaniepokoiło to mocno nagrzany radiator po długich rozmowach z maksymalną mocą w SSB podobnie jak i zasilacz - robił za mały kaloryfer (aż się nie dał dotknąć) no ale przy takim obciążeniu to chyba normalne, dla tego dołożyłem duży arctic cooler na radiator zasilacza i wentylator z radiatorem ze starej karty graficznej na radio (nawet ładnie to wyszło), oba wentylatory zrobiłem na włącznikach by uruchamiać tylko w razie potrzeby prewencyjnie by nie ugotować sprzętu. Duży pobór jest w FM-ie przy 40W sięga ponad 7A. Mam nadzieje że mój zasilacz 8/10A wytrzyma. Dobrą sprawą jest fabryczny RF PWR by zjechać mocą przy lokalnych łącznościach. W AM-ie na minimum wychodzi mi 2W w antene, chociaż muszę powiedzieć że potencjometr do skrótu mocy działa trochę nieliniowo... ale nie czepiam sięUśmiech da się w miarę regulować moc. Co do przełącznika kanałów potwierdzam zdarzyło się kilka razy, że przy przełączaniu wielu kanałów i męczeniu przełącznika gdzieś w końcu przełącznik kliknął ale nie zmienił faktycznie kanału - całe szczęście żaden problemUśmiech

Puki co radio warte polecenia nowe, ładne, funkcjonalne, z bardzo dobrymi parametrami, a co najważniejsze tanie!Uśmiech
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
bebek
Ja swoje gdy kupiłem to miało radiator około 40% większy niż w oryginale - zmienił poprzedni właściciel. I radio nagrzewało się, ale generalnie nigdy nie zdarzyło mi się aby radiator był gorący, nawet przy pełnej mocy w FM'ie co jest najbardziej męczące dla niego.
 
Paramedic84
Faktycznie po wczorajszych rozmowach jak sprawdziłem nie był on aż tak gorący (radiator) - chyba jestem przewrażliwiony hehehPokazuje język Wczoraj wieczorem były rewelacyjne warunki na polskim monitorze - słychać było dosłownie wszystko, aż za dużo, bo i dalekie stacje i te bliskie z Polski (pozdrowienia dla klubowego kolegi Piotra 161BD413, z którym nawiązałem łącznośćUśmiech). Radio pracowało praktycznie cały czas z maksymalną mocą i poza ciepłym radiatorem w radiu nic się nie działo także nawet nie było potrzeby uruchamiania wentylatora. Może przy FM-ie właśnie jak piszesz bebek co jest najbardziej męczące trochę więcej wytwarza się ciepła ale i tutaj dzisiaj jak potrzymałem TX po kilka minut nie ma tragedii zatem fabryczny radiator pasywnie chłodzony spokojnie wystarczy no chyba że SWR mamy wysoki, temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, mamy podciągnięte więcej mocy w radiu, czy wreszcie nadajemy kilkanaście minut bez przerwy (np. kiedyś mieliśmy taką giełde ogłoszeń na cb i kolega czytał ok. 10 minut ciągiem ogłoszenia) wtedy warto coś zmodyfikować i mieć jakieś chłodzenie aktywne w zapasie. Co do SWR na monitorze polonijnym na bandzie B mam 1.0 natomiast już na podstawie mam 1Ch-1.2 20Ch-1.3 40Ch-1.5 a już na monitorze AT jest 1.6 i tak do końca "czterdziestki" dobija do 1.8 a już ostatni band F na 40Ch jest 2.1 i tutaj dopiero czuć już więcej ciepła w radiu bo ułamek mocy wraca do nadajnika. Ale całe szczęście wyżej niż 20Ch bandy E nie chodzę także tutaj mam max 1.7 SWR czyli wg. tabeli 6% straty mocy także jeszcze do akceptacji.

Korzystajcie z warunków bo te są momentami tak silne, że aż porażająUśmiech

26 dywizjon 15W mocy na wyjściu z raportem s +30 dB czyli jak kolega z ulicy obokUśmiech

Pozdrawiam 73!
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Power Mike
też mam to radio od kilku dni,jak na razie sprawdzam jego możliwości, mam nadzieję że się w końcu kogoś dowołam
 
161BD614
Kolejny DX-5000 w klubie BD. Od dwóch tygodni testy, czekam na okazję aby dostać się na dach, rozwiesić dipolka i w końcu pobawić się radyjkiem.
Jakich zasilaczy używacie ? zauważyłem, że radio lubi pożerać ampery nawet w AM/FM nie wspominając o SSB.Uśmiech
 
Rysiek9
Ja do SuperStara-3900 używam 12A. i to w zupełności wystarcza.Ale zawsze lepiej mieć zapas A.
 
161BD614
pytam bo mój 7A nie daje rady Smutek czyli 10A min.
 
161BD880
samo radio zasilacz minimum 8-10A, jeśli myślisz o dopałce to minimum 20-25A.
73!
Piotrek
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Uśmiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145
 
Paramedic84
Ja mam do swojego KPO zasilacz 8/10A (czyli 8A stałej pracy 10A chwilowej) i tak jak przedmówca powyżej napisał to wydaje się być minimum jeżeli ktoś chce korzystać z pełnej mocy tego radia.
Na wskaźniku wychyłowym przy wypromieniowanej maksymalnej mocy fabrycznej ("zmodulowanej fali nośnej"Z przymrużeniem oka z radia, na zasilaczu wychył wskazuje wartości pobór mocy +/- :
AM ok. 5,5 A
USB ok. 6,5 A
FM ok. 7,5 A
Zasilacz fabrycznie chłodzony pasywnie radiatorem - stąd przy dłuższych i dalszych rozmowach np. w USB zastosowałem chłodzenie aktywne wentylatorem uruchamianym w razie potrzeby. FM-u praktycznie nie używam, natomiast w AM lokalnie na skrócie mocy to niecałe 3A poboru.

Pozdrawiam

Połączony z 06 luty 2018 14:06:
Dokładnie przyjrzałem się na wskaźnik wychyłowy w zasilaczu prostopadle okiem z bliska no i stwierdziłem, że nawet trochę zawyżony jest ten wpisany przeze mnie powyżej pomiar mocy (kwetia skali pod jakim kątem się patrzy na wskazówkę i tarcze wskaźnika i pewnie też jego kalibracji, a właśnie niedawno go kalibrowałem przy serwisie). No i wynik AM i USB lekko zawyżyłem. Dokładniej patrząc okiem wyszło mi +/-:
AM 5,25A
USB 6,40A
FM 7,50A
No ale jak już się czepiać szczegółówUśmiech to tak: po pierwsze ten wynik będzie się różnił w zależności od stopnia rozgrzania zasilacza i radia, a druga sprawa to pomiar na kanale i jaki swr także nawet na sztucznym obciążeniu 50 Ohm pomiar się różni od siebie heheh laboratoryjnych warunków nigdy się nie osiągnie w domu no cóżZ przymrużeniem oka
No i po takim szybkim pomiarze zgrubnym okiem na wskaźniku wychyłowym zrobiłem jeszcze dokładniejszy wpinając lepszy miernik cyfrowy wyższej mocy (w gorszym przy wcześniej wspomnianej kalibracji wskaźnika wychyłowego w zasilaczu spaliłem właśnie bezpiecznik w mierniku przy takich pomiarachPokazuje język ) no i wyszło mi oczywiście też z tolerancją +/-
AM ok. 5,20A
USB ok. 6,A
FM ok. 8A

Co nie zmienia faktu że minimum zasilacz 8/10APokazuje język

73 dla WasZ przymrużeniem oka

Pozdrawiam
Edytowane przez Paramedic84 dnia 06.02.2018 14:06
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Leszek
za tę cenę lepiej wyposażonego radia chyba nie ma.Posiadam hr5500 v6, pracuje już drugi rok głównie na bazie chyba że jadę w dłuższą trasę to zabieram go ze sobą. Sprawuje się w miarę dobrze nie wytrzymał jedynie wyłącznik on off w pokrętle i staram się nie wyłączać nim radia bo czasem nie chce zaskoczyć. Wadą jest brak szybkiej 19 poza tym całkiem nieżle chodzi.
 
Przejdź do forum: