cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Ogólnie
 Drukuj temat
NVIS na 11m - czy może już ktoś próbował takiego typu łączności ?
Pawel5
Witam Kolegów/Koleżanki.

Akurat zupełnie przypadkiem ostatnio czytałem o ciekawym sposobie łączności na falach krótkich umożliwiającej pominięcie "martwej strefy" w łącznościach krajowych poprzez np. bardzo niskie umieszczenie dipola półfalowego nad powierzchnią gruntu - tym sposobem diametralnie zmienia się charakterystyka promieniowania anteny, po prostu leci totalnie w górę odbijając się wdzięcznie na niskich pasmach od jonosfery. A zresztą nie wiem czy admin się nie obrazi i pozwoli mi umieścić link do dyskusji na forum krótkofalarskim, która ciekawie traktuje o tym temacie:

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=162751&temat=385402&nr_str=1

lub generalnie na google: "NVIS short wave" lub "NVIS fale krótkie".

Moje pytanie z tematu jest generalnie troszkę na wyrost gdyż generalnie na 27MHz niezwykle trudno uzyskać odbicie od warstwy F1 lub F2 (generalnie F) przy pionowym lub prawie pionowym wyemitowaniu wiązki z anteny z ziemi. Aczkolwiek, może ktoś już próbował, bo nie ukrywam mógłby być to bardzo ciekawy sposób na łączność krajową w promieniu do powiedzmy 200-300 km od nadajnika, pod warunkiem oczywiście że druga strona też stosowałaby NVIS.

generalnie może coś by z tego było w paśmie CB.


P.S. bo generalnie wiadomo normalne odbicie od jonosfery pod niskim kątem to hula idealnie, przerabiałem to np. na skrócie na mocy 1 W na wstęgach na Jacksonie z mobila kilkanascie lat temu, antena Sirio 1metrowa, zrobiona Portugalia z raportem bardzo ładne mocne 59, a jakiś rok temu południowa Turcja na 12W USB ale na kikuciku Sirtel 60cm na magnesie na mobilu (niestety kikucik bo zdarzało się żonie obijać sufity w parkingach podziemnych).
Więc jak wszyscy wiemy wdzięczne te 27,28MHz przy propagacji jonosferycznej.

więc tymbardziej mozę NVIS ? :-)
 
slawe2k
Ciekawe rozwiązanie - próbowałeś , jak testy ?

Pozdrawiam 73
 
tomek_wawa
Obawiam się, że przy obecnych warunkach propagacyjnych - szkoda zachodu...
 
slawe2k
Warunki jakieś są, ostatnio miałem łączności na 10m Slovenia,Francja.
 
tomek_wawa
Jasne, zawsze "jakieś" są... Uśmiech Tyle tylko, że teraz jak już coś zaczyna słychać to przez propagację sporadyczną. Trudną do przewidzenia i dosyć krótką. A tu jeszcze trzeba by było ludzi zgrać w odpowiednim czasie... Stąd moja ostrożność co do wykonywalności tego eksperymentu.
 
slawe2k
Takie to kapryśne pasmo, ale idea odbicia fali pod innym kątem jak najbardziej ciekawa.
 
tomek_wawa
Ja w tej kapryśności widzę kilka zalet... Z przymrużeniem oka
 
Przejdź do forum: