cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
 Drukuj temat
Koniec ery CB-radio
witekcbcheciny
Z wielkim żalem muszę to stwierdzić że koniec jest bliski ,idzie wielkimi krokami .Jeszcze rok temu myślałem e-tam przesada,ale dziś dowiedziałem się że koniec już tu jest.Może by szukać ratunku w PAR o ile jeszcze istnieje,ale oni raczej są po tej drugiej stronie[znam to z lokalnej autopsji ].Pora więc dać sobie na wstrzymanie i nie inwestować .Czytający ten tekst pomyśli o co mu chodzi już mówię chodzi o oświetlenie ledowe miejscowości. O ile same ledy są ok to przetwornice z chin już nie.jechałem ostatnio przez taką miejscowość zaszumienie 5-7 przy lampie .to w aucie katastrofa. Dziś rozmawiałem ze swoim niedalekim sąsiadem 15 km pytam co nie gada a on że założyli na wiosce oświetlenie led i może gadać tylko do 17-tej bo potem na bazie zaszumienie na9+10.Tak więc z powodu ekonomi będziemy powoli kończyć nasze hobby bo kto wygra z chinami i kasą.Jest jeszcze jedna szansa a właściwie dwie , pierwsza to skype a druga to taka że pora dorosnać na KF.Z wyrazami szacunku,pozdrawiam jako radiowiec ,motocyklista i kierowca ciężarówki wszystkich na forum
 
skoti
Tak dokładnie zgadzam się z tobą może jeszcze nie koniec ale będzie coraz trudniej , szczególnie warunkach miejskich. Jeszcze na wsiach z dala od terenów zurbanizowanych , można spokojnie popracować .

Sam jestem tego ofiarą po założeni bazy i pierwszym uruchomieniu ręce mi opadły, normalna ROZPACZ !!!! QRM wali non-stop na w okolicach ósemki .

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e_lIvRJ6XL8&feature=youtu.be[/youtube]
mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Stryker 955 HP + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.
 
stanislaw56
Witam. dołek w propagacyjny za czą się dość dawno, teraz jesteśmy prawie na samym dnie. Kropkę nad i postawiła chińska elektronika, ładowarki lampy led i inne cuda chińskiej elektroniki. Jest tylko jedna rada, egzaminy kf i mamy wszystkie pasma kf do dyspozycji. Ja tak zrobiłem bo miałem dośc problemów z antenami sąsiadami, ale na pasmo 11m z wielką chęcią zaglądam. Pozdrawiam SQ7SCJ.
 
witekcbcheciny
Witam skoti no zaszumienie katastrofa u sąsiada takie zaszumienie przychodzi z drugiej strony ulicy z monitora kompa ,jest to oczywiście do naprawienia Dobre oświetlenie ledowe [markowe] jest ok, mamy tu u siebie w grupie takie przykłady,zero szumu. Dzwoniłem dziś do UKE i pogadałem 10 min, zasada jest taka jak zakóca KF lub zwykłe radio fm to jedno pisemko i są.A jeszcze jedno jak ty zakócasz to zsyłka na sybir i nie daj bug byś pokazał że gadasz na 11 z czegoś więcej 4w am 12usb na podstawie
 
Paramedic84
Oj tam oj tamZ przymrużeniem oka nie dramatyzujmy... zakłócenia na Citizen Band były, są i będą tak samo jak wredni sąsiedzi z antenami siatkowymi zawieszonymi na drewniany kiju od szczotki w zwartej zabudowie, którzy wiecznie nie mogli pooglądać "dziennika" bo nadjemy. Technologia poszła na przód i akurat tutaj po zmianie tv z analogu na cyfre jest dużo lepiej. A co do chińszczyzny to prędzej znikną chińskie badziewia niż pasmo obywatelskie. Musimy się tylko nie nastawiać, że pasmo CB jest be, bo podatne na zakłócenia, i co z tego? - bo i zawsze tak było. Inną sprawą są też dzisiejsze lepsze/gorsze szumofony. Jednemu będą zakłócać całą 40-stke świąteczne ledy na chałupie, a innemu na dwa, trzy kanały stanie nośna na 9s przez oświetlenie ledowe w miejscowości. Inna sytuacja znajomy założył chińskie xenony, a co za tym idzie powielacze napięcia made in china no i zakłócenia cały czas na jego mobilnym szumofonie, a po próbie podłączeniu mojego leciwego 26-letniego Presidenta Jacka jest cisza. Pamiętajcie wiele zależy od: lokalizacji, transceiver-a, anteny i stanu instalacji antenowej oraz innych. U mnie np. są czasami takie dni że od 1 do 40 CH przesuwa mi się jakiś nie wiem generator i pierdzi na pół skali s-metera. Zaczyna się przykładowo na pierwszym kanale kończy się cichnie i rozpoczyna na drugim i tak dalej na trzecim aż do monitora AT i gdzieś tam daleko ginie bezpowrotnie jednego dnia drugiego znowu albo wcale. Jedynie z moich obserwacji wynika, że nigdy nie wystąpiło takie zakłócenie w sobotę niedziele czy święta zatem mogę przypuszczać że owe źródło zakłócenia jest z jakiegoś urządzenia przemysłowego. Pasmo KF jest ok ale to już nie to samo co CB zgodzicie się ze mną. Idąc tym tokiem rozumowania ogólnie poddajmy się zakłóceniom i sprzedajmy cały sprzęt a co za tym idzie lata doświadczeń oraz wiele niezapomnianych dalekich łączności, które jeszcze przed nami. Obojętnie czy to będzie sprzęt CB czy KF zakłócenia będą coraz częściej i wszędzie. Mamy przecież laptopy i Skype-a, ba! mamy jeszcze mniejsze tablety no i w końcu każdy z nas ma smartfony oraz aplikacje typu: Cb Radio Chat czy Zello - zobaczcie jakie to proste zero kosztownych radiotelefonów, mikrofonów, zasilaczy, anten, masztów, odciągów, instalacji itd., a co najważniejsze zero zakłóceń, a ponadto łączność z całym światem czy jest propagacja czy nie. Co do 19-ski to przecież jest aplikacja Yanosik i jakieś tam inne nawigacje... A jakby ktoś chciał mimo wszystko archaicznych analogowych łączności na krótki dystans to PMR. Nie dajmy się zwariować Ci prawdziwi zagorzali CB-ści którzy siedzą od lat w CB nie zrezygnowali do dziś i nie zrezygnują choćby nawet mieliby wybyć z wielkich aglomeracji miejskich gdzie jest cały rój wszelkich zakłóceń na tereny podmiejskie z dala od chińskiego syfu (a i powietrze i życie jest zdrowsze przy okazji). Zapewne wielu z nas zniechęca ta perspektywa i wiele się wyłamie i zakończy ok jest to każdego prywatna decyzja ale nie piszmy tu o apokalipsie CB bo chińskie paluszki tłuką coraz więcej wątpliwie działającej elektroniki - chrzanić to!Pokazuje język

Co do warunków propagacyjnych to faktycznie nie jest ostatnio za wesoło ale przecież cała zabawa jest w tym żeby nasłuchiwać, śledzić prognozy propagacyjne wreszcie trafić w warunki i nacieszyć się czymś co za chwile szybko ucieknie i potem znów warto jest czekać na coś wyjątkowego. A gdy jeszcze do tego dochodzi element dzisiejszych zakłóceń gdy uda się nawiązać daleką łączność w tak trudnym zakłóconym świecie to wogle rarytasZ przymrużeniem oka Gdyby cały czas były doskonałe warunki do łączności z nudów już byśmy się zniechęcili do dx-ów bo ile można czyż nie?

P.S. Strona i forum też umrze śmiercią naturalną jak umrze CB - NIE DOPUŚCIMY DO TEGO!

Amatorskie 73 dla wszystkich wiernych radiooperatorów pozdrawiam
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161wrc180
Mieszkam w Warszawie postawiłem bazę po 10 latach przerwy i mogę powiedzieć że w miejscu w którym mieszkam nie wiele się zmieniły zakłócenia, proponuje zainwestować w lepsze odbiorniku lepiej zabezpieczone a nie jęczeć że ma się zakłócenia Uśmiech Sprawdzałem zaszumienie na 3 starych odbiornikach alan 87, dragon ss-497+ i lincoln poziom szumu w granicach niecałego esa natomiast na nowej generacji odbiornikach typu KPO zaszumienie na poziomie 6-8 esów i podatność na zakłócenia z oświetlenia led czy telewizorów led.
 
skoti

Cytaj

161wrc180 napisał(a):

Mieszkam w Warszawie postawiłem bazę po 10 latach przerwy i mogę powiedzieć że w miejscu w którym mieszkam nie wiele się zmieniły zakłócenia, proponuje zainwestować w lepsze odbiorniku lepiej zabezpieczone a nie jęczeć że ma się zakłócenia Uśmiech Sprawdzałem zaszumienie na 3 starych odbiornikach alan 87, dragon ss-497+ i lincoln poziom szumu w granicach niecałego esa natomiast na nowej generacji odbiornikach typu KPO zaszumienie na poziomie 6-8 esów i podatność na zakłócenia z oświetlenia led czy telewizorów led.


No no to bardzo ciekawe co piszesz , nikt nie jęczy tylko stwierdza fakt że kitajska elektronika mocno zaczyna dawać nam w kość
Sprawdzałem kilka radyjek różne warianty łącznie z wymienionym przez ciebie 87 Uśmiech, zaręczam ci że na każdym wali tak samo albo bardzo podobnie .
No cóż jeżeli jeszcze nie masz zakłóceń to używaj sobie dokąd możesz ,ja osobiście mogę tylko pozazdrościć , ponieważ te cholerne zakłócenia albo są albo ich niema .
Jeżeli się pojawią to nie pomaże żadne radio choćby i złote było .
Stwierdzenie że jakiś tam inny radiotelefon załatwi sprawę ,sorki ,ale to trochę śmieszne i niepoważne . Nawet goście na częstotliwościach KF ze sprzętem po kilka klocków niejednokrotnie się poddają bo nie są w stanie przeskoczyć zaszumienia eteru w swoim QTH,w przeciwieństwie do naszego mizernego cymbał-sprzęciku Z przymrużeniem oka.
Osobiście uważam że u mnie zakłóca coś od nadajników radiowego internetu, QRM nie ustaje nawet nocą jest o każdej godz na stałym poziomie .
W bardzo bliskiej odległości od anteny mam trzy maszt z nadajnikami radiowego internetu, pierwszy na sąsiednim bloku około 30 metrów linii prostej od anteny.

pozdr 73
mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Stryker 955 HP + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.
 
Paramedic84
Właśnie tak jak wspominałem powyżej - wiele zależy od lokalizacji bazy. Z moich obserwacji wyżej opisywanych "bzyk-bzyk-bzyk" przemieszczające się po czterdziestce występowało notorycznie każdego dnia zwłaszcza w godzinach porannych jak pracowałem na Jack-u czyli na doskonale odfiltrowanym, wąsko działającym selektywnym odbiorniku na elektronice Filipińskiej na dobrych filtrach i nic z tego... W KPO wystąpiło mi to kilka razy również rano i to nie w formie fali idącej od dołu do góry 40-stki tylko na kilku początkowych kanałach 3CH, 7CH i 14-stym, zakłócenie o tak samo brzmiącej częstotliwości z tymi samymi interwałami czasowymi także to było na pewno to - chociaż na pewno to czeka nas śmierć, a za życia podatkiZ przymrużeniem oka Prawdopodobnie to, bo trudno jest powiedzieć na pewno jeżeli się czegoś nie potwierdzi w sposób organoleptyczny co to było na zasadzie: wyłączyłem wtyczkę zasilającą od czegoś i przestało zakłócać, włączyłem to znów zaczęło mamy 100% winowajce.

Wracając do KPO w porównaniu do zacnego radiotelefonu z dawnych lat nie jest źle, w prawdzie szumy własne odbiornika troszkę większe i odbiornik nico szerzej chodzi, to zakłóceń w mojej lokalizacji nie ma w nocy zwykle (no chyba że jakieś atmosferyczne) jak się porozkręcam zostaje tylko szum tła, a w dzień po odkręceniu na max sgl i fr-gaina mam śmieci na jakieś 3s na 19CH i po lekkim skręceniu na godzine 3 wycina się te zakłócenia. Podłączam Presidenta Jack-a zakłócenia podobne na wychyle 3-4s. identycznie wyciszam je rf-gainem pokrętło na godzne 3, podłączam trzecie radio President Walker i cóż zakłócenia na 6s. po skróceniu czułości odbiornika na godzine 12-stą dopiero cisza i wskazówka s-metera leży na początku skali nieruchoma. Wniosek: radio też ma znaczenie.

Wracając do źródeł zakłóceń kiedyś pracując na Jack-u borykałem się z zakłóceniami i to takie konkretne na 9s. Nie wiem nagle kiedy i dlaczego nasłuchując na 19-stce je zauważyłem. Rozpocząłem poszukiwania no i po wyłączeniu komputera stacjonarnego, który mam obok biurka ze stacją owe zakłócenia zginęły - pomyślałem komputer? No dobra to teraz włączam go - cisza i za 30 sekund po uruchomieniu komputera słychać znowu brrrrrrrrr na 9s no dobra gasze monitor - nic to nie dało szukam dalej i tak doszedłem do modemu odpinam mu wtyczkę usb - CISZA! Modem stał kilka cm obok radia przesuwanie nie wiele pomagało trochę się zmieniało ale nieznacznie. Pomyślałem kurcze to albo używać komputer albo radio Ale bezsensu podczas dx-ów korzysta się z mam, list dywizji, pisze się do dziennika łączności dane itd., jak ktoś coś pyta ogólnego na 19-stym to się szybko sprawdzi w necie i się pomoże mobilowi - trochę szkoda tego komputera. No i wykonałem ekranowanie modemu kilka warstw foli aluminiowej załatwiło problem - jakby kurcze nie mogli wykonać tego fabrycznie w obudowie tylko wszystko z plastiku. Kiedyś robili to robili elektronike Panowie, a dzisiaj klepią na ilość aby było.

Kończąc wywód tak jak to dobrze napisał kolega Wiesław powyżej zgadzam się, że choćby radio było i ze złota nic nie pomoże na QRM-y. No i konkluzując Robert oczywiście też ma racje, że nie każde radio w danej lokalizacji będzie działać tak samo co wynika z jego i z moich obserwacji.

Cóż trzeba próbować szukać źródeł i je eliminować oczywiście w miarę możliwości, bo czasem się po prostu nie da...
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
witekcbcheciny
Witam wszystkich fajnie że troszkę piszecie jest co poczytać,wiadomo temat rzeka u jednych susza u innych powódż Ostatnio znów tracho u kolegi na 9 s zakóca jedno rok temu naprawili to teraz drugie 300 m na polodnie.Energetycy się jednak przestraszyli jak ich postraszył UKE i naprawili.A jak by co to ja do Chełma prawie dolatuje bynajmniej do Arka z Woli Uchruskiej ,może kiedyś się uda.Pozdrawiam
 
Paramedic84
No a dziś snieg u nas walił całe popołudnie i co przyjde do radia to zakłócenia na rozkreconym rf-gainie tylko na 1s na 19-stce i to mrugający 1s. Pozostała 40-stka identycznie poza 15-stym coś tam gwizdało na 5s. Teraz w nocy absolutna cisza - także fakt temat rzeka i te zmienności oraz zależności zakłoceń jak magia niepoznane. To tak jak z tym moim modemem w poście wyżej opisywanym - diabli wiedzą czemu dopiero po kilku miesiacach używania zaczęły występować tak silne zakłocenia. Wcześniej na pewno bym coś zauważył od pierwszego uruchomienia modemu, a tu tak nagle pewnego dnia... nie wiem?

Może właśnie to jest rozwiązanie dla wielu z nas, którzy są w cieżkiej sytuacji zakłoceniowej by pisać maile do UKE właściwych miejscowo dla danego radiooperatora i męczyć ich by ta instytucja przyszła z pomocą i lekarstwem na nasze utrapienie, chiciaż w postach wyżej jak widać nie jest to takie proste jak opisujecie...

Witku jasna sprawa jak warunki pozwolą to napewne nawiążemy udaną łączność. Wieczorami czasem nasłuchuje na EE albo na 19-stce, z Arkiem rozmawiamy jak lokalne stacje jest blisko mnie, także być może do usłyszeniaZ przymrużeniem oka
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161wrc180
Broń boże Wiesław nie mówię o Was że jęczycie bo tu jest normalna kulturalna dyskusja, tylko czytając wiele for o tematyce cb i kf wielu ludzi spotkałem którzy jęczeli że mają problemy nie robiąc kompletnie nic żeby je wyeliminować.

Co do zakłóceń w paśmie cb zwłaszcza w początkowej jego części, to w wielu miastach spotkałem się z typowymi zakłóceniami btsów. Występują one zazwyczaj w tych samych miejscach od 27.000 do 27.100 MHz, dodam że u mnie też był ten problem i bardzo szybko został zlokalizowany. Sferia stawia śmietnikowe btsy na 800 MHz i nie wiedzieć czemu one sieją aż na cb Uśmiech W naszym przypadku wystarczyło pisemnie poinformować zarządcę budynku na którym stoi bts i on już dalej się tym zajął. Jednak w sytuacji kiedy nie ma możliwość skontaktować się z osobą odpowiedzialną za teren czy budynek, jedynym rozwiązaniem jest UKE, a oni raczej bez większych problemów zajmą się sprawą.
 
skoti
Robert wież mi że w moim przypadku próbowałem już prawie wszystkiego .W ostatnich dniach pokusiłem się o zakup takiego urządzenia ale chwilowo z powodu braku czasu jeszcze go nie sprawdziłem ,niebawem to uczynię . Jeżeli ono się nie sprawdzi,to definitywnie i ostatecznie baza do likwidacji Krzywi się.
Oczywiście jest tak jak mówisz jesteśmy tu po to aby się wymieniać swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami Z przymrużeniem oka.

klik

klik

Dokładnie nabyłem taki egzemplarz i od tego gościa z giełdy QRZ .

[youtube]-c-8nAgE32c[/youtube]


Pozdrawiam 73...
 
161wrc180
Wiesław to błąd i trochę źle pojęta próba eliminacji zakłóceń, bo to nie my mamy tępić sobie odbiorniki rożnego rodzaju filtrami przeciwzakłóceniowymi tylko znaleźć źródło zakłóceń. Testowałem wiele różnego rodzaju filtrów i stanowczo powiem że nie tędy droga. Moim zdaniem jeśli masz zakłócenia i jesteś pewien że u Ciebie jest wszystko ok, to szukałbym pomocy w UKE żeby przyjechali i sprawdzili co się dzieje, są w stanie namierzyć źródło zakłóceń i wyeliminować je sprawnie. Uśmiech Jak możesz nagraj krótki materiał i wstaw na youtube ze swoimi zakłóceniami bo chciałbym zobaczyć jak duże to zakłócenia itp.
 
Majer
Kolego 161BD180 na frn jaki masz znak ?? bo też jestem użytkownikiem ale słabo się udzielam. nie tak jak Beny czy Piecia ;-)
Baza: [color=#0000ff]CRT SS 9900 V2 / Albrecht AE 355 M / TYT MD-9600 / Diamond X 300[/color]
Mobil: [color=#0033cc]President Harry, Santiago 1200 [/color]
 
Paramedic84
Powitać

Zdzwoniłem się z kolegą radiowcem z dawnych lat, który wyjechał kilka late temu i zeszło na temat zakłóceń z ledowego oświetlenia ulicznego. Jak się okazuje w jego mieście od pewnego czasu funkcjonuje na osiedlu taki rodzaj oświetlenia i z tego co mi powiedział nie ma problemów z zakłóceniami na 11m. Przekazał mi ponadto, że to oświetlenie podobno wykonał Philips. No i tutaj nasuwa się pytanie odnośnie zakłóceń: czy to kwestia wykonania, podzespołów czy firmy? Chociaż i tak lwia cześć elektroniki światowej jest produkowana w chinach pod metkami zacnych firmSmutek
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Rysiek9
Ale przechodzą kontrolę jakości i dostają certyfikat..73....:D
 
stanislaw56
Witam . Durze szumy w prowadzają zasilacze do laptopów, sam osobiście walczyłem z tym zjawiskiem, o ile problem jest do usunięcia w domku jedno rodzinnym to w bloku jest spory problem .
 
161wrc180

Cytaj

Majer napisał(a):

Kolego 161BD180 na frn jaki masz znak ?? bo też jestem użytkownikiem ale słabo się udzielam. nie tak jak Beny czy Piecia ;-)


U Pieci byłem pod swoim znakiem albo Robert Warszawa, nawet przez jakiś czas stały 2 moje bramki na cb i pmr jedne z mocniejszych bramek na Warszawę.
 
161bd058
Przy zakloceniach z jakis zasilaczy np od ruterow czasem pomaga odwrocenie wtyczki zasilania o 180 st, zalozenie rdzeni ferytowych
 
deerski
U mnie w mieście tragedii z zakłóceniami nie ma. Oczywiście najlepiej jest w weekendy, nie ma brumu, który czasem pojawia się na 17ch i 34ch.Poza Grodziskiem (w stronę Żyrardowa i trasy katowickiej) coś tam syczy i skwierczy. W dłuższe wyjazdy zabieram JFK`a 1. W porównaniu ze współczesnymi wynalazkami wielkości paczki papierosów, rewelacja.
 
Przejdź do forum: