cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Radia
 Drukuj temat
Wszystko o Intek Hr 5500, ANYTONE AT-5555, KPO dx 5000, SUPERSTAR CRT 6900, MAAS DX 5000
161BD804
Podaję kilka ważnych informacji dotyczących obsługi Intek HR 5500 i jego klonów.


Przywracanie ustawień fabrycznych (RESET)
Czasami programując radio, sprawy się komplikują, wciska się przez przypadek zły przycisk, wprowadza złą wartość itp. wtedy radio przestaje działać prawidłowo, a czasami przestaje działać zupełnie. Pierwszą rzeczą którą należy wtedy zrobić jest po prostu wyłączenie radia na około 10 sekund i ponowne włączenie go. Jeśli to nie pomaga, pozostaje przywrócenie ustawień fabrycznych czyli RESET.

Aby zresetować radio i przywrócić początkowe ustawienia postępuj zgodnie z krokami poniżej. PAMIĘTAJ że WSZYSTKIE twoje ustawienia, preferencje, zapisane w pamięci urządzenia zostaną wykasowane.

1. Gdy radio jest wyłączone wciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski [FUNC] i [SCAN SC.LIST] a następnie włącz radio.
2. Puść przyciski [FUNC] i [SCAN SC.LIST] kiedy wyświetlacz radia pokazuje: rES
 
3. Po krótkiej chwili wyświetlacz zmieni napis na: rEnd

Wszystkie ustawienia są od tej pory ustawieniami fabrycznymi i radio powinno działać tak jak na początku. Jeśli w dalszym ciągu będą pojawiać się problemy, należy oddać radio do serwisu.



Zmiana pasma 10/11m
Może się zdarzyć że twoje radio nie posiada częstotliwości które chcesz.
Jest tak dlatego że jest zaprogramowane albo na pasmo CB (11m) albo na pasmo 10m. Zmiana pasma z CB na 10m lub odwrotnie jest proste:

1. Gdy radio jest wyłączone naciśnij i przytrzymaj przyciski [FUNC] i [EMG S/RF] a następnie włącz radio. 
2. Puść przyciski [FUNC] i [EMG S/RF]. Wyświetlacz w radiu powinien pokazać albo:
1Band  (pasmo 10M)
Albo:
2Band (pasmo CB )
3. Obracając pokrętłem wyboru kanałów wybierz żądane pasmo.
4. Kiedy pasmo jest już wybrane naciśnij i przytrzymaj przycisk [FUNC]. Wyświetlacz powienien pokazać: rES

TRZYMAJ WCIŚNIĘTY PRZYCISK [FUNC] ! Po chwili wyświetlacz zmieni się na: rEND
 
5. Puść przycisk [FUNC]. Radio zostało zaprogramowane na wybrane przez ciebie pasmo. (tym samym poprzednie ustawienia zostały wykasowane)


Strojenie radia.

Może się zdarzyć że twoje radio nie stroi. Występuje to wtedy gdy częstotliwość na wyświetlaczu nie odpowiada rzeczywistej częstotliwości nadawania czy odbioru.
Ustawiamy np. 26.425.00 MHz a nasi respondenci, którzy również są na tej częstotliwości nie słyszą nas, a my słyszymy ich z wielkim trudem. Zazwyczaj pomagało tu pokrętło clarifier, którym dostrajaliśmy się 'na ucho' do częstotliwości naszego rozmówcy. Musieliśmy ustawić np. 26.423.60 MHz aby być słyszanym na 26.425.00 MHz. Co zatem zrobić żeby zrównać częstotliwość wyświetlaną z rzeczywistą?

1. Wciśnij przycisk "FUNC" i trzymając go włącz radio
2. Następnie wciśnij jeden po drugim przyciski RB, AN/ANL, DW

Radio weszło właśnie w tryb regulacji, a na wyświetlaczu powienien pokazać się napis BFXXX, (gdzie XXX jest numerycznym oznaczeniem wartości ustawienia, nie częstotliwością). Za pomocą pokrętła wyboru kanałów oraz clarifier'em wprowadzamy żądaną wartość.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, korektę przesunięcia częstotliwości należy wykonać osobno do każdego trybu modulacji, obracając pokrętłem wyboru modulacji.
Aby zapamiętać nowe ustawienia i wyjść z trybu regulacji należy wyłączyć radio.

Po wyłączeniu sprawdzamy wyniki naszej korekty na mierniku częstotliwości albo rozmawiając z kimś o kim wiemy, że ma poprawnie strojące radio. Jeśli zajdzie taka potrzeba ponownie wchodzimy w tryb regulacji.

Zanim dokonasz zmiany wartości któregokolwiek z parametrów zapisz je. W całym tym procesie pamiętajmy aby CB radio było w pokojowej temperaturze, gdyż ma ona wpływ na poprawne strojenie.

Uwaga: w przypadku gdy błędnie wprowadziliśmy różne wartości parametrów nie zapisując ich wcześniej nie ma możliwości przywołania ich z powrotem za pomocą funkcji RESET. Funkcja RESET nie zmienia parametrów menu serwisowego.
Zawsze zapisuj wszystkie parametry radia zanim cokolwiek zmienisz
 
Paramedic84
Witam

Wielkie dzięki Piotrze za wskazówki dotyczące strojenia radia. Co do znanych mi funkcji RESET oraz 10/11m, o których miałem wiedze to nie miałem żadnego pojęcia o kombinacji klawiszy wywołujących funkcje strojenia. Na razie stoi w częstotliwości oby tak zostało i się nie przydało ale w razie co to jestUśmiech

Pozdrawiam 73!
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161BD880
Warto dodać, których wersji radia (v3,v4,v5,v6) dotyczy ta instrukcja/porada.
Na pewno nie dotyczy wersji v3. Jeśli w v3 ktoś zrobi reset to radio przejdzie w paso 10m i bez kabla nie da rady tego zmienić.
73!
WWW.161BD880.PL
TRX
BAZA: GALAXY DX2517 / YEASU FT-747GX/KPO DX 5000/SUPERSTAR 360 FM/HAM INTERNATIONAL JUMBO/COBRA 142GTL i jeszcze kilka Uśmiech
MOBIL: LAFAYETTE ZEUS PRO
ANT
BAZA: SIRIO GAIN MASTER (5/8) / FUTURA (5/8) / GPE27 (5\8)
MOBIL: SIRIO ML-145
 
161BD804

Cytaj

161BD880 napisał(a):

Warto dodać, których wersji radia (v3,v4,v5,v6) dotyczy ta instrukcja/porada.
Na pewno nie dotyczy wersji v3. Jeśli w v3 ktoś zrobi reset to radio przejdzie w paso 10m i bez kabla nie da rady tego zmienić.
73!


słuszna uwaga! Dzięki kolego!

Połączony z 14 marzec 2016 00:00:
[img][/img]W radiu Intek HR 5500 i podobnych mu klonach częstym problemem zgłaszanym przez użytkowników jest niestrojenie w modulacji wstęgowej. O ile w AM/FM problem odstrojenia od częstotliwości nie jest aż tak bardzo odczuwalny, o tyle w USB nawet niewielkie różnice będą miały wpływ na jakość odbieranego/nadawanego sygnału. Nawet fabrycznie zaplombowane radio może mieć spory odchył, który trzeba skorygować. Służy do tego regulacja w tzw. 'ukrytym menu' które opisałem wyżej. Problem pojawia się w momencie gdy w trybie regulacji skala parametru BF kończy się na 130 a my dalej mamy radio odstrojone o jakieś 700 Hz. Radio nie posiada w środku trymerów za pomocą których moglibyśmy coś ustawić. Wszystko odbywa się cyfrowo. Aby zwiększyć zakres regulacji parametru BF w ukrytym menu trzeba wymienić rezystor R567 z 56k Ohm na 33 k Ohm.

Po wymianie rezystora należy wejść w ukryte menu i rozpocząć ustawianie tzw. częstotliwości pośrednich, wcześniej podłączając radio do zewnętrznego miernika częstotliwości. Wartości częstotliwości pośrednich dla poszczególnych modulacji wynoszą:

CW. Obracaj pokrętłem CLARIFIER aż miernik częstotliwości wskaże 10.6950 MHz.
FM/AM. Obracaj pokrętłem CLARIFIER aż miernik częstotliwości wskaże 10.6950 MHz.
USB. Obracaj pokrętłem CLARIFIER aż miernik częstotliwości wskaże 10.6925 MHz.
LSB. Obracaj pokrętłem CLARIFIER aż miernik częstotliwości wskaże 10.6975 MHz.
Następnie wyłącz radio by zapisać zmiany i wyjść z trybu kalibracji.

Uwaga: Może się okazać że w twoim radiu rezystor R567 ma już wartość 33 k Ohm. Należy wówczas, metodą prób i błędów montować rezystory o jeszcze niższej wartości np. 22 k Ohm wlutowując je równolegle do rezystora będącego w radiu. Po modyfikacji ponownie sprawdzamy wynik wchodząc w ukryte menu. Należy tak dobrać rezystor R567 aby było teoretycznie możliwe ustawienie jeszcze niższej częstotliwości pośredniej czyli np. 10.6920 MHz. Da to wtedy większą możliwość regulacji.
Edytowane przez 161BD804 dnia 14.03.2016 00:00
 
Paramedic84
Witam

Moje KPO miało raz dziwną "fazę" typu samoczynne przestawianie na wyświetlaczu częstotliwości a dokładnie było tak: RX 27.180 MHz TX 27.190 MHz i faktycznie (sprawdzone z drugim radiem) odstroił się nadajnik ale tylko i wyłącznie na tym jednym kanale 19-stym. Po RESECIE nic się nie zmieniło poza utratą ustawień menu dopiero po przestawieniu radia na 10m i ponownym powrocie na 11m częstotliwość wróciła do normy (oczywiście cała podstawa wróciła w "piątkach"Z przymrużeniem oka. Tak sobie potem pomyślałem że zamiast kasowania wszelkich nastaw i ponownym ustawianiu radia wystarczyło wejść w menu do opcji "CLA" zmienić tryb przestrajania z domyślnego "RT" na "T" i skorygować ustawienie kanału 19 przy pomocy opcji dostrajania tylko nadajnika "T" o której po prostu zapomniałemUśmiech No chyba że jeszcze opcja "PUS" którą też mam domyślnie ustawioną na "STP" opcją "T" też bez problemu zrobiłoby się korektę nadajnikaZ przymrużeniem oka

Tak więc gdyby się komuś podobnie stało zamiast resetowania i ponownego ustawiania wszystkiego można to w szybki sposób poprawić.

Pozdrawiam 73!Uśmiech
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161LM126
Jednym z koniecznych pierwszych modów mego crt 9600,odnośnie płynnego nie wyciszonego rita pochodzi z link
bardzo pomocna na ssb, tym bardziej ze mój tx ssb na skali pokazuje o 1,10 khz ,niżej ale to taka uroda tego radyjka

Połączony z 02 czerwiec 2016 20:15:
K-PO DX-5000 wyłączenie MUTE przy dostrajaniu częstotliwości

Postprzez pietreksz » 2011-10-10, 18:47
Każdy użytkownik K-PO DX-5000 wie, jak wkurzające jest dostrajanie w SSB, gdy przy każdym skoku clarifiera odbiór jest wyciszany na ułamek sekundy.

W moim radiu wykorzystałem załączanie Hi-Cut (który został na stałe wyłączony) do wyłączania mute. Teraz załączając Hi-Cut mogę sobie spokojnie dostrajać i zmieniać kanały.
Minus jest taki, że w tym momencie nie działa SQ, ASQ tzn, odbiór jest cały czas włączony. Wystarczy wyłączyć Hi-Cut i wraca do normy. Dodatkowo można teraz załączyć skanowanie kanałów lub DW i jednocześnie mieć odsłuch podczas zmieniania się kanałów Uśmiech

filmik z działania:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PbRoS_1FdVo&edit=ev&feature=uenh[/youtube]

instrukcja wykonania:
należy odłączyć kolektor tranzystora sterującego Hi-Cutem i podłączyć go do bazy tranzystora mute.
Obrazek

Połączony z 02 czerwiec 2016 20:18:
images40.fotosik.pl/1136/1067584086ce3c08m.jpg

Połączony z 02 czerwiec 2016 20:32:
[youtube]https://youtu.be/2AY3clM5nOM[/youtube]
końcówki mocy mocy zamiast irf 520 wymienić na FQP13 n10 konieczny Wentylator !!!! i 60 wat w ssb bez dodatkowych witamin
73!!
Michał
 
Paramedic84
Dzięki Michale za dokładny opis modyfikacji clarifiera - zastosowałem patent w swoim KPO działa rewelacyjnie właśnie o to chodziłoZ przymrużeniem oka

73 najlepsze dla Ciebie Pozdrawiam!
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Zibi 01
Pytanie? Słyszeliście o jakichś kombinacjach ukrytych do President Grant2? Bo Lincoln wiem ,że ma,ale Grant2?
[color=#cc99ff][/color]
 
domel42

Cytaj

161BD804 napisał(a):

Podaję kilka ważnych informacji dotyczących obsługi Intek HR 5500 i jego klonów.


Przywracanie ustawień fabrycznych (RESET)
Czasami programując radio, sprawy się komplikują, wciska się przez przypadek zły przycisk, wprowadza złą wartość itp. wtedy radio przestaje działać prawidłowo, a czasami przestaje działać zupełnie. Pierwszą rzeczą którą należy wtedy zrobić jest po prostu wyłączenie radia na około 10 sekund i ponowne włączenie go. Jeśli to nie pomaga, pozostaje przywrócenie ustawień fabrycznych czyli RESET.

Aby zresetować radio i przywrócić początkowe ustawienia postępuj zgodnie z krokami poniżej. PAMIĘTAJ że WSZYSTKIE twoje ustawienia, preferencje, zapisane w pamięci urządzenia zostaną wykasowane.

1. Gdy radio jest wyłączone wciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski [FUNC] i [SCAN SC.LIST] a następnie włącz radio.
2. Puść przyciski [FUNC] i [SCAN SC.LIST] kiedy wyświetlacz radia pokazuje: rES
 
3. Po krótkiej chwili wyświetlacz zmieni napis na: rEnd

Wszystkie ustawienia są od tej pory ustawieniami fabrycznymi i radio powinno działać tak jak na początku. Jeśli w dalszym ciągu będą pojawiać się problemy, należy oddać radio do serwisu.



Zmiana pasma 10/11m
Może się zdarzyć że twoje radio nie posiada częstotliwości które chcesz.
Jest tak dlatego że jest zaprogramowane albo na pasmo CB (11m) albo na pasmo 10m. Zmiana pasma z CB na 10m lub odwrotnie jest proste:

1. Gdy radio jest wyłączone naciśnij i przytrzymaj przyciski [FUNC] i [EMG S/RF] a następnie włącz radio. 
2. Puść przyciski [FUNC] i [EMG S/RF]. Wyświetlacz w radiu powinien pokazać albo:
1Band  (pasmo 10M)
Albo:
2Band (pasmo CB )
3. Obracając pokrętłem wyboru kanałów wybierz żądane pasmo.
4. Kiedy pasmo jest już wybrane naciśnij i przytrzymaj przycisk [FUNC]. Wyświetlacz powienien pokazać: rES

TRZYMAJ WCIŚNIĘTY PRZYCISK [FUNC] ! Po chwili wyświetlacz zmieni się na: rEND
 
5. Puść przycisk [FUNC]. Radio zostało zaprogramowane na wybrane przez ciebie pasmo. (tym samym poprzednie ustawienia zostały wykasowane)


Strojenie radia.

Może się zdarzyć że twoje radio nie stroi. Występuje to wtedy gdy częstotliwość na wyświetlaczu nie odpowiada rzeczywistej częstotliwości nadawania czy odbioru.
Ustawiamy np. 26.425.00 MHz a nasi respondenci, którzy również są na tej częstotliwości nie słyszą nas, a my słyszymy ich z wielkim trudem. Zazwyczaj pomagało tu pokrętło clarifier, którym dostrajaliśmy się 'na ucho' do częstotliwości naszego rozmówcy. Musieliśmy ustawić np. 26.423.60 MHz aby być słyszanym na 26.425.00 MHz. Co zatem zrobić żeby zrównać częstotliwość wyświetlaną z rzeczywistą?

1. Wciśnij przycisk "FUNC" i trzymając go włącz radio
2. Następnie wciśnij jeden po drugim przyciski RB, AN/ANL, DW

Radio weszło właśnie w tryb regulacji, a na wyświetlaczu powienien pokazać się napis BFXXX, (gdzie XXX jest numerycznym oznaczeniem wartości ustawienia, nie częstotliwością). Za pomocą pokrętła wyboru kanałów oraz clarifier'em wprowadzamy żądaną wartość.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, korektę przesunięcia częstotliwości należy wykonać osobno do każdego trybu modulacji, obracając pokrętłem wyboru modulacji.
Aby zapamiętać nowe ustawienia i wyjść z trybu regulacji należy wyłączyć radio.

Po wyłączeniu sprawdzamy wyniki naszej korekty na mierniku częstotliwości albo rozmawiając z kimś o kim wiemy, że ma poprawnie strojące radio. Jeśli zajdzie taka potrzeba ponownie wchodzimy w tryb regulacji.

Zanim dokonasz zmiany wartości któregokolwiek z parametrów zapisz je. W całym tym procesie pamiętajmy aby CB radio było w pokojowej temperaturze, gdyż ma ona wpływ na poprawne strojenie.

Uwaga: w przypadku gdy błędnie wprowadziliśmy różne wartości parametrów nie zapisując ich wcześniej nie ma możliwości przywołania ich z powrotem za pomocą funkcji RESET. Funkcja RESET nie zmienia parametrów menu serwisowego.
Zawsze zapisuj wszystkie parametry radia zanim cokolwiek zmienisz



koledzy czy ktos pomogl by mi przejsc krok po kroku,skalibrowac czestotliwosc poniewaz u mnie piątki są np 27.252.60 zamiast 27.255.00 nie chce coz poprzestawiac wole poradzic sie kogos ktos z powodzeniem tego dokonał...Andrzej
 
161BD687
Koledzy mam zapytanie, jakr rozpoznać którą wersje radia posiadam?
161bd687@gmail.com
 
161BD804
ESSB i dobra jakość modulacji w Intek Hr5500

Intek Hr 5500 ma wąskie pasmo przenoszenia częstotliwości audio. Według producenta radio przenosi częstotliwości od 450 Hz do 2500 Hz. Nadajnik włącza się dopiero przy częstotliwości około 185 Hz oddając ok 17,5 mW przy sygnale audio 10mV. Jeden watt mocy nadajnik osiąga przy częstotliwości 300 Hz. A pełną moc osiąga dopiero przy ok 520 Hz. Każdy kto pracował trochę z dźwiękiem wie że głos ludzki potrafi zejść naprawdę nisko, a przy odpowiednim podbiciu niskich częstotliwości może brzmieć bardzo basowo, dużo poniżej 450Hz. Znane są stacje ESSB które stawiają na wysoką jakość dźwięku podczas łączności wstęgowych. Brzmienie tych stacji można posłuchać na youtube. Polecam np. rosyjską stację z Moskwy R5FM (Valery)
film

W związku z tym że posiadałem studyjny mikrofon pojemnościowy oraz mikser audio, postanowiłem podłączyć go do Inteka. Efekty nie były zbyt dobre. Mimo że do radia podawałem w pełni nasycony dźwięk, rozmówcy nie słyszeli wielkiej różnicy. Zawężenie pasma audio do ok 2 kHz(450Hz-2,5kHz) nie pozwalało na nadawanie soczystego dźwięku w Inteku. Po zbadaniu sprawy okazało się że nasz Intek Hr5500 ma możliwość poszerzenia pasma częstotliwości audio, poprzez modyfikację toru wzmacniacza audio. Polecam film na youtube: film

Po przeróbce wykonałem całą masę łączności ssb na 11 m, na 1500 i więcej kilometrów. Wszyscy rozmówcy pytali mnie o zaskakująco dobrą modulację i o to jakiego używam radia, mikrofonu itd. Naprawdę miło mi się robiło kiedy porównywali mój dźwięk do BBC itp. bo to oznaczało że moje dociekania przyniosły zamierzony efekt. Parę razy udało mi się nagrać swoją modulację poprzez strony websdr np. we Włoszech. Dźwięk brzmiał naprawdę imponująco: dużo basu schodzącego nawet poniżej 80Hz, natomiast jeśli chodzi o soprany to można było osiągnąć górną granicę 5 kHz czyli dużo wyżej niż miało to miejsce przed przeróbką.

Reasumując:
Sekret dobrej modulacji tkwi w poszczególnych elementach toru audio. Nie wystarczy sama zmiana mikrofonu, czy dokupienie kompresora, ponieważ cały układ będzie brzmiał tak jak jego najwęższe gardło.

Potrzebne są:
-Dobry mikrofon przenoszący pełne pasmo, najlepiej jeśli będzie to mikrofon pojemnościowy
-preamp
-kompresor
-korektor graficzny
te cztery elementy zapewniają dobrą jakość dźwięku. (preamp, kompresor i korektor graficzny są najczęściej częścią miksera audio, ale można też stosować zewnętrzne, osobne urządzenia) Dopiero tak uformowany dźwięk wysyłamy do radia. Natomiast radio musi mieć odblokowany i poszerzony maksymalnie tor wzmacniacza audio, aby było zdolne przyjąć szerokie pasmo. Jedynym ograniczeniem, które sprawi że nie będziemy w stanie nadać częstotliwości wyższych niż 5 kHz jest filtr SSB.

Szerokość wstęgi na spektrum częstotliwości wynosi teraz u mnie ok. 4,5 -5kHz. Zależy to głównie od podbicia częstotliwości audio na korektorze graficznym. A szerokość wstęgi w większości tranceiver'ów wynosi 2,7 do max 3,3 kHz.
 
Przejdź do forum: