cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
 Drukuj temat
Awaria wyświetlacza LED
Paramedic84
Powitać

No i "motyla noga" K-PO się popsułoKrzywi się I teraz nie wiem czy zrywać plomby czy wysyłać niech naprawia serwis. Od razu by się to pikadło wycięło z clarifieraUśmiech Sprawa prozaicznie głupia niby nic ale wkurza oko strasznie. Mianowicie padła mi dolna sekcja w pierwszej cyfrze na wyświetlaczu LED (tym zielonym od kanałów). Także teraz podczas testowania się wyświetlacza przy włączaniu radiotelefonu zamiast 8.8. jest A.8. Złość Nie wiem czy gwarancja obejmuje takie tam... a co najlepsze wyświetlacz kosztuje grosze a wysyłanie w tę i w tamtą kurierem będzie dużo droższe... Nie wiem jeszcze 5 m-cy gwarancji zostało trochę szkoda... Z drugiej strony nie wiem kompletnie czy to na pewno spalona sekcja wyświetlacza... Chociaż najprawdopodobniej. A jakby się okazało awaria sterowania wyświetlaczem to tak sobie trzeba szukać dalej... Kiedyś jak kupiłem Presidenta Jack-a to dwie sekcje nie paliły (po jednej na cyfre) nowy wyświetlacz załatwił temat. Zimne luty i takie tam raczej odpadają coś by tam zapalało się gasło, żarzyło itp. Może ktoś spotkał się z taką przypadłością w K-PO i wszelkich klonach? I może ktoś ma informacje odnośnie stosowanych tam wyświetlaczach led. Dokładnie chodzi mi o układ wyprowadzeń czy wyświetlacz ma wspólną katodę i anody, czy wspólną anodę i katody "kurcze pióro"Uśmiech

73Z przymrużeniem oka

Połączony z 19 czerwiec 2016 02:38:
Witam! witam! chwile mnie nie było a tu już zmiany częstotliwościPokazuje język

Ludziska naprawilem KPOSzeroki uśmiech

Niestety pomimo moich usilnych próśb "konektor5000" nie byl mi w stanie mailowo napisac czy bedzie to naprawa gwarancyjna czy trzeba bedzie za wymiane wyświetlacza zapłacić - typowa asekuracja ogólnikowe odpowiedzi i brak wyczerpujacych informacji. Odnioslem zle wrażenie i się zawiodlem bo markują się jako "specjalistyczny sklep cb". Dodatkowo za poprawke clarifiera życzą sobie 90 pln + koszty wysylek w dwie strony i wymiane wyświetlacza wyjdzie ok. 1/4 ceny radiotelefonu. Zrezygniwałem i postanowilem naprawić radio samodzielnie.

Ale do rzeczy: niestety wyświetlacza nigdzie nie można kupić. Obdzwonilem wiele firm i nic takiego (ani zamiennika) nie ma. Malo tego wpisujac symbol nie ma kompletnie żadnej informacji czy zdjecia. Na schemacie ideowym HR5500 też jakiś symbol z kosmosu. Generalnie mam w domowych zapasach kilkanascie rożnych wyświetlaczy ale nic coby można bylo zaadoptować ze wzgledu na wyprowadzenia. Typowy dwucyfrowy 7-segmentowy wyświetkacz to wyprowadzenia 7+7 na sekcje + 2 masy + ewentualnie 1+1 na kropki czyli po 9 nożek na strone. A tu po 5 wyprowadzeń na strone łącznie 10 nożek. 7 nożek to sekcje 1 kropki i dwie skrajne to osobne masy oddzielne dla obu cyfr reszta wspolna to jak niby ma sie zapalic 19 a nie 99? Zgłębiłem temat poprzeglądałem schematy i internet a tu wyższa szkoła jakiś zaawansowany uklad sterujacy pewnie multiplekser, konwertery, kodowanie itd. Zamówilem w TME coś podobnego co ma 10 nożek dwie cyfry i kropki oraz przy okazji troche innych podzespolów by zminimalizować koszty kuriera. Paczka dotarła jeden wymiar nieco niższy tak jak bylo zamierzone ale cyfry idealnie pasujace w okienko w KPO do tego postaniwilem nie powielać tej fabrycznej żołtej zieleni zamówilem bursztynowy (amber) by zgrać kolorystyke z wyświetlaczem lcd. Niestety wyprowadzenia na sekcje zupełnie inne niż fabryczny display. Nawet masy sie nie zgadzały załamać sie było możnaKrzywi się Jedynie co się zgadzało to wspólna katodaZ przymrużeniem oka Raster ok jedynie lekko nagiąć nóżki bo na szerokość nie pasowało i wg. planu miało być OK ale tutaj nic się nie zgadzałoSzok To się wkurzyłem wylutowałem stary wyświetlacz (nie jest latwo ze względu na przelotki w druku dwustronnym) potwierdzilem uszkodzenie segmentu "D" pierwszej cyfry i rozrysowałem oba wyświetlacze. No i wykonałem w fabrycznej podstawce pod wyświetlacz i pod nią wyprowadzenia pasujące do plyty tak by nie przerabiać wyprowadzeń na samej płycie. Kilka godzin roboty. Dodalem filtr na wyświetlacz bo led swieci 40 mcd a że to troche dużo i raziło to fltry ładnie zgrały do reszty oświetlenia ten bursztyn do wyświetlacza LCD - wyszedł amber jak Alanie 18. Efekt finalny powala jestem normalnie zachwyconySzeroki uśmiech

Ciekawi mnie jedno: czy gdybym wysłał serwis ma na stanie takie nowe wyświetlacze czy przelutowali by mi go z jakiegoś dawcy na częsci hmmm... W koncu gdzieś ktoś to produkuje to muszą być takie pewnie w Chinach by sie znalazłoPokazuje język

Pelni szcześcia dopelnił przerobiony clarifier działa rewelacyjnie już nie wycina dzwięku - teraz to juz hulaj duszaSzeroki uśmiech

Temat zamkniety - pozdrawiam 73!

Połączony z 13 lipiec 2016 13:41:
P.S.

Jeszcze dopiszę gdyby ktoś kiedyś chciał coś podobnego zrobić podam przepis na wykonanie ściemniającego filtru. Tak jak wyżej wspomniałem wyświetlacz w kolorze bursztynowym, który kupiłem (jaki był jedyny dostępny) świeci z mocą 40 mcd. Jasność świecenia fabrycznego żółto-zielonego wyświetlacza jest zdecydowania mniejsza - może o połowę. Tak eksperymentalnie kupiłem do bursztynowego również wyświetlacz o barwie czysto zielonej o mocy świecenia 140 mcd. Gdy go zapaliłem to powiem szczerze można z niego zrobić latarkęZ przymrużeniem oka Myślę że wyświetlacz o jasności świecenia 10-20 mcd byłby wystarczający.

Ale do rzeczy.

By za jasny wyświetlacz LED nie raził i by zgrać jasność świecenia z wyświetlaczem LCD myślałem o jakimś ograniczniku prądowym ale po namyśle dałem sobie spokój i wykonałem filtr. KPO na wyświetlaczu fabrycznie posiada okienko i jest ono o barwie siwo-brązowej. Niekiedy w sprzedaży spotyka się właśnie wyświetlacze już z naklejonymi lub w formie obudowy filtrami by pierwsza sprawa wyostrzyć segmenty świecących cyfr a dwa by przykryć niepalące się segmenty tak by były niewidoczne. Mój wyświetlacz był oczywiście goły zatem pokombinowałem z tym i tamtym i w końcu eureka wymyśliłem. Mianowicie odnalazłem w swoich domowych zbiorach papierniczych folie czy jak kto woli okładki do bindowania takie różnokolorowe. Brązowa niestety tylko lekko tłumiła bursztyn, a po dokładaniu kolejnych warstw znikomo ściemniała wyświetlacz. Zielona trochę lepiej ale to jeszcze nie to no i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu folia o barwie niebieskiej uczyniła cudo. Już jedna warstwa nie dość że zdecydowanie przytłumiła i wyostrzyła cyfry to jeszcze nie zmieniła bursztynowego koloru. I taka jedna warstwa poszła do środka radia miedzy wyświetlacz a obudowę. Po tym zabiegu już LED nie raził natomiast jeszcze był trochę za jasny w stosunku co LCD i całości podświetlenia radia. By ściemnić go jeszcze bardziej analogicznie dołożyłem drugą warstwę foli niebieskiej do środka i jakoś bez powalającego efektu jedynie może trochę ciemniej. Zatem złożyłem panel radia i eksperymentalnie kawałkami różnych kolorów foli przykrywałem wyświetlacz z zewnątrz. No i znów niebieska wygrała i zakończyła temat definitywnie. Wyciąłem idealny prostokąt pasujący w to okienko w radiu i włożyłem go z zewnątrz. Bałem się że bez użycia kleju będzie odpadać ale tak jakoś dobrze dociąłem folie że się wklinowała na amen, także ciężko będzie ją teraz wyciągnąć z tego okienkaUśmiech

Także gdyby ktoś kiedyś chciał się pobawić to polecam takie folie kosztują grosze, a efekt finalny bezcenny (dołączyłem zdjęcie w galerii)

73 Pozdrawiam!
Edytowane przez Paramedic84 dnia 13.07.2016 13:41
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Przejdź do forum: