Swiat Radio 153BD/AS101
cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzt » Radia
Kto tu jest? 1 Gość (ci)
 Drukuj temat
President Herbert
dabcars
Witam
To moj pierwszy post na tym forum wiec prosze za bardzo po mnie nie jedzi Z przymrueniem oka
W gowie od jakiego czasu chodzi mi pomys kupna i instalacji radyjka.Stalo sie tak ze znajomy mia jakie radyjko zapasowe u siebie wiec mi je podarowa.Jest to President Herbert zrobiony na Filipinach,due,z wygldu wiekowe ale bardzo zadbane.Pytanie jest oczywiste czy ten sprzt jest cos wart czy poszuka sobie cos innego.Bedzie uywane sporadycznie.Chcialbym tez wiedzie jaka antena bdzie dobrze z nim wsppracowa,jak dla mnie czym krtsza tym lepsza.
Dzikuje i pozdrawiam

admin
Jeden z kultowych i chyba najlepszych sprztw pocztku lat dziewidziesitych. Bdzie Pan zadowolony - te mam Umiech

Antena .. hmn ja wychodz z zaoenia e jak najdusza Z przymrueniem oka, ale widz e to akurat si gryzie z Twoim wymogiem Umiech

dabcars
Dziki za szybk odpowiedz,czyli zostawi sobie to radio skoro „Bdzie pan zadowolony"
Co do anteny to nie chce przesadza,czasami bd ja wiesza na osobwk i chodzi mi o estetyk.Czy moesz poleci z wasnego dowiadczenia jak krtka(60-100 Max)ale porzdna anten w kwocie do 250zl.
Pozdrawiam

admin
Wiesz przy takim zaoeniu to ja bym nie szala. Jeli to ma by "antena" do 1m dugoci to co nie kupisz bdzie warte tego metra. Czyli ta za 50pln bdzie dziaaa tak samo jak ta za 250pln bo praw fizyki oszuka si nie da. Co wicej jak wemiesz t za 50 pln i podczysz do "Herbatnika", a kto obok wemie t za 250 pln i podczy do jakiego "chiczyka" za 100 pln to zdasz sobie spraw, e rozwaania na temat anteny o dugoci do 1m nie maj sensu.

Kto kiedy mwi e najwaniejsza jest antena - i ma racj - jest najwaniejsza ale mwimy o antenie a nie o czym co robi za anten.

Ja swego czasu w aucie do samego suchania uywaem kawaka drutu podczonego do karoserii - to byo wtedy gdy mi zdjli na skrzyowaniu w korku anten z dachu - te dziaao Z przymrueniem oka

Zibi 01
Antena TYLKO Duga. CB Radio nie lubi kompromisw ani mody im nisza czstotliwo tym dlusza musi by antena im wysza czstotliwo antena moe by krtka w porywach do bardzo krtka . Przykad? ( 26,27,28MHz -Antena MUSI !!!! powtarzam MUSI !!! by duga,zakadanie krtkiej spowoduje e to bdzie jakie nieporozumienie w Radiu bdzie tylko szum a sygna niemal nie bdzie nigdzie syszalny .W razie sytuacji awaryjnej np. za miastem,nie dowoasz si nigdzie czyli CB-Radio bdzie nic nie wart kup zomu jedc w aucie niewiadomo po co i nie speniajc swojego zadania. Czstotliwo 145MHz antena moe by krtka ale wymagana jest Licencja Krtkofalarska.Sygna bdzie syszany nawet 10-15km dalej a przy pracy przez przemienniki nawet 160km dalej. Wniosek? Jeli chcesz by modny i mie modne CB-Radio czyli z krtk anten,zrezygnuj z CB-Radia i kup sobie telefon.Duga antena to nie wstyd ani problem a popwd do domu.Mam dwa osobowe samochody.Na Oplu Corsa B z roku 1997 , zreszt bardzo zadbanym mam anten President Texas 2 metry i 8 cm dugoci. W BMW mam zaoon President Colorado 1800 Power-na stae-adnych magnesw bo antena do dobrej pracy potrzebuje masy a karoseria auta jest przeciwwag anteny.Jeli szukasz kompromisu-nie jeste Radiowcem a kim kto prbuje go udawa,znaczy e CB-Radio to nie Twoja epoka-zostaw je i kup sobie telefon,napisze -Na razie! a nie 73! bo nie uznaje Cie za Radiowca.Z lat 1990-2016 widzimy ile nas Radiowcw zostao naprawd a ile tysicy ludzi byo Radiowymi oszustami ze somianym zapaem-udawali Radiowcw i zdradzili CB-Radio dla Telefonii GSM,UMTS,czy Internetu.Mam 4 Radia w domu i trzy w samochodach i nigdy telefon nie bdzie waniejszy dla mnie od CB-Radia tak samo i Internet.
Zibi 01- 26 Bravo Delta 003
Baza:
Transceiver: Kenwood TS990S , Yaesu FT 857D
Ant. President Himalaya 5/8+1/4 lambda na pasmo 10/11m , ,Ant. Kierunkowa 10-cio elementowa Butternut Skyhawk , Antena Verticalna na pasmo 70cm/2m Diamond X 7000 oraz Dipol pfalowy na 80m
Mic.Astatic Road Devil Amplified,Noise Canceling.
Power Supply:Zabudowany w Radiu Kenwood TS 990S+ dodatkowe dwa zewntrzne zasilacze awaryjne : Alinco DM330 MW ll-30A oraz Sharman PS5 - 5/7A
VHF/UHF: Baofeng GT3 Mark 2
Mobil:
Transceiver: President Lincoln 2 V3
Ant. President Colorado 1800 Power
Mic. Road Devil Astatic Amplified Noise Canceling
VHF/UHF: Baofeng GT3 Mark2

jaro
dokadnie pany jak ci wida tak ci sycha
pozdrawiam

jojonek
Tylko duga antena inaczej lepiej radio od razu do rzeki wyrzuci i kupi sobie komrk........jak wyej. "Jak Ci wida tak Ci sycha" 100% przy zaoeniu e na drugim kocu anteny jest jaki szumofon przypity.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki

Paramedic84
Dokadnie jest tak jak piszecie w pasmie 11m antena niestety musi mie swoje fizyczne wymiary, ktre s niestety znaczne. I najlepiej jak taka antena wanie jest na stae (galwanicznie) przytwierdzona do blachy auta. Jednake wszystko tak naprawd zaley do czego ma suy radio w mobilu - w moim przypadku podstawowe radio, a do tego helikal na klapie baganika spokojnie wystarcza mi do wymiany informacji drogowych po trasie na krtkich odcinkach. Z baz w domu dogaduj si w graniach 10-15 km (w zalenoci od uksztatowania terenu). Co wicej nie martwi si jak wjedam na jakie parkingi podziemne czy inne garae e szoruje anten. Ale niestety jak zawsze kij ma dwa koce i dx-w si z tego nie zrobiZ przymrueniem oka A w razie braku zasigu GSM w sytuacji awaryjnej faktycznie warto mie kawa bata na mobilu bo jest szansa e wicej stacji usyszy nasze woanie o pomoc.

A co do kwestii estetyki to c nie do kadego auta duga antena te bdzie wyglda dobrze - to ju wg. indywidualnych preferencji, a wiadomo e o gustach si nie dyskutujeZ przymrueniem oka Natomiast do jakiej surowej terenwki (Defender, Pagero, Land Cruiser, Patrol ect.) dugi bat wg. mnie bdzie wyglda super!Umiech Natomiast do mojej obecnej Alfy 159 nie zaoybym dugiej anteny po prostu by nie zeszpeci tak piknego autaUmiech

Warunek: cay zestaw musi by sprawny. Radio, mikrofon, linia zasilajca oraz zestrojona antena musz by w nienagannym stanie by to wszystko chodzio i cieszyo uszy naszych korespondentw.Z przymrueniem oka
baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV

jojonek
Ja uwaam e kady kto chce osiga troszk lepsze wyniki w podstawowej cznoci ni "ile widz tyle sysz", powinien zrozumie e bez odpowiedniej anteny "czyt. dugiej" nie poszaleje. Co do szpecenia samochodu anten te si nie zgodz bez wzgldu na to na jakim jest postawiona samochodzie. Moja pierwsza myl jak widz samochd z konkretn antenom e to kto kto wie jak dziaa czno na 11 metrach. Faktycznie troszk przeszkadza ta wysoko w podziemnych garaach /Performer 1,96 + Qashqai 1,6 daje 3,56/ ale to drobne niedogodnoci w zamian za niewspmierne osigi otrzymywane na co dzie. Wedug mnie min. wysoko to od 1,5 metra w gr.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m

Paramedic84
No wanie wszystko zaley od tego czy kto bdzie chcia jak piszesz powyej "szale" czy powiedzmy mie mniej szalestwaZ przymrueniem oka Ojciec ma na limuzynie segmentu E anten Sirio ML-145 czyli ju to absolutne minimum do "szalestwa", a do tego Presidenta Walkera. Taki zestaw daje nam moliwo na czno midzy jego mobilem a moj stacj bazow na dystansie w granicach 25-30 km, a zatem o poow wicej ni od posiadanej i uytkowanej obecnie antenie w 159-tce. Dua rnica na plus jeeli chodzi o dystans. Na minus wygld dugiej anteny na dachu limuzyny czy krtkiej na klapie baganika zadziornego auta moe si to komu podoba innemu nie tak jak pisaem powyej kwestia indywidualnych preferencji. Nawiasem mwic czasami kolor do samochodu nawet nie pasuje, a w innym taki jest wprost idealnyZ przymrueniem oka Na minus problemy z wjazdami pod niskie stropy ale i nie tylko majc wysokie auto 4x4 i dug anten na dachy nie raz uderzyem promiennikiem o gazie drzew. Na minus porzdna duga antena to niestety rwnie koszt - taka antena jest zarazem bardziej widoczna, a co za tym wszystkim idzie bardziej podatna na ewentualn kradzie. Na minus bo taka antena bdzie wreszcie bardziej problematyczna w demontau i ponownym montay jeeli bdziemy chcieli ja uchroni przed utraceniem. Na minus duga antena na wietrze przy duej prdkoci bdzie bardziej haasowa no i trzeba j solidniej przymocowac by nie spada. Duga antena wreszcie bdzie w zabudowaniach i roju sygnaw zbiera wszystko co potrzebne i niepotrzebne co za tym idzie bdziemy ja sami "skraca" poprzez obnienie czuoci odbiornika pynnym RF-gainem albo progowym LOC/DX. Nie zrozumcie mnie leUmiech Nie twierdze e duga antena to zo. Ale stwierdzenie "ile widz tyle sysz" moe si odnosi do chiskiego wallkie-talkie z naszego dziecistwa. Krtka antena wcale nie musi by gucha. Kiedy w subowej Kia Cee'd miaem Floride ktra nie suya mi do rozmw z radiooperatorami tylko informacyjnie. Nic mnie nie interesowaa wsiadaem jechaem i tyle nie bojc si czy ja ukradn, czy spadnie, czy musz j chowa czy zakada i traci czas. Duga antena to niestety wiksza obawa i mniejsza praktyczno okupiona zdecydowanie lepszymi parametrami jeeli chodzi o zasig cznoci i to wszystko. Powiem wicej chocia to nie ta pka i pasmo to zrobiem sobie jaki czas temu do mojego Baofenga Nagoye NA 701 i rnica midzy fabrycznym helikalem, a tym co zrobiem jest piorunujca a wbija w ziemie (wiele testw). Niestety gabaryty takiego radia z anten znacznie si zmieniy i ju jest takie co mniej praktyczne w codziennym uytkowaniu ni fabryczny helikal. Cae ycie jest ten kompromis co za co. To kadego indywidualna kwestia czy zaoy anten dusz od dugoci posiadanego pojazduZ przymrueniem oka Czy bdzie to Sirio ML-145 czy Omega czy leciwe wg. mnie doskonae Santago 1200 czy sabo wykonany i podatny na wilgo Hustler to kadego indywidualna sprawa i nie naley nikogo wrzuca w form.

jojonek
Kady moe mie swj punkt widzenia i ja przedstawiem swj majc do tego pene prawo. Nie bd nikogo przekonywa do dugich anten, ale jeeli kto chcia by zobaczy co mona osign za pomoc dobrej anteny i nie boi si e dugom anten "oszpeci" samochd zapraszam na mj kana Youtube gdzie mamy z OS212 porobione troch testw z mobila. Kady sobie pniej moe sam odpowiedzie jak chce mie na swoim samochodzie anten. Na pamie 11metrw szczeglnie na "mietniku jakim jest 27 180" duga antena to lepsze osigi i nadawaniu i w odsuchu i lepiej czasem si jest skrci ni nie mie moliwoci poprawnego odsuchu i nadawania dalej ni "rzut kamieniem" w sytuacji awaryjnej. Kolejnym plusem jest jazda w nocy kiedy to uytkownikw stacji mobilowych jest zdecydowanie mniej atwiej otrzyma informacje. Nie zamierzam te nikomu udowadnia wyszoci wit Boego Narodzenia na Wielkanocnymi bo i po co. Wszystko zaley od tego co dany uytkownik radia chcia by osiga w codziennym uytkowaniu radia w mobilu. Mona na Huslerze a i mona na innych antenach.
pozdrawiam

Leszek
Zaczynaem od metrowego hustlera na passacie teraz performer 800.Odbir i nadawanie ''niebo a ziemia'' Drugi mobil galaxy +ss1200 i tu nie musze mwi ''kolego powtrz bo nie dolecialo'' ,owszem problem jest z wjedzaniem do garau , w zimie oblodzenia na bacie uderzenia w gaezie czasem w ptaki ale jak zawsze co za co .Trzeba wybra czy to ma by tylko antymisiek czy co wiecej

Paramedic84
Niestety dugo anteny i przeznaczenie caego zestawu radio-antena jest rwnie cile zwizane z mark samochodu w ktrym bdzie dany zestaw wykorzystywany, a dokadnie z silnikiem zastosowanym w danym modelu

Przeama mi si w kocu nadszarpnity zbem czasu sztywny izolator fabrycznego przewodu biegncego do podstawy magnetycznej Farun - dokadnie w miejscu gdzie klapa baganika przyciska przewd do uszczelki. Postanowiem wymieni owy przewd na RG-58 Sacet Flex - nawiasem mwic duo lepiej wykonany, ekranowanie o niebo lepsze gesty oplot i duo bardziej elastyczny od starego. Rozkrciem ca podstaw i w rodku duo korozji po wielu latach uytkowania. Wyczyciem to wszystko zabezpieczyem farb antykorozyjn wszelkie kontakty odnowiem itd. przylutowaem nowy przewd zestroiem na nowo reflektometrem i wykonaem prb na trasie miedzy mobilem a baz. Wynik ok. 20 km jestem bardzo zadowolony z cznoci na takim dystansie z tak krtkiej anteny.

Pomylaem... gdyby antena bya konkretniejsza byoby jeszcze lepiej pewnie w zakresie ok. 40-50 km w zalenoci od uksztatowania terenu. I po co byby mi wtedy smartfon z nielimitowanymi poczeniami do cznoci dom - samochdZ przymrueniem oka

arty artami ale prawda jest taka, e w obecnych czasach wystarczy brak zasilania i ju nie mamy prawie niczego. W sytuacjach katastrof i klsk ywioowych czno CB odgrywaa ogromne znaczenie. Mam tu na myli choby powodzie, ktre dotkny nasz kraj w przeszoci. Gdy nie byo cznoci telefonicznej sztaby CB swoj prac wykonay kawa dobrej roboty ale i zwykli posiadacze stacji bazowych i mobilnych poprzez wymian informacji. Zreszt tak jest do dzi jak zim wpadnie wielka nieyca, albo jak zdarzy si co na drodze CB radio suy do celw bardzo wanych nie tylko jako antymisiek.

Cze ludzi do zada informacyjnych uywa rnych aplikacji typu "Yanosik" i zrezygnowaa z cb-radia tumaczc, e nie musi sucha chamstwa na 19ch. Jest tym troch prawdy ale jednak czno cb to co czno radiowa i tak naprawd nikt nie zrozumie tych co radioamatorstwem zajmuj si od kilkunastu albo kilkudziesiciu lat.

Jednak wracajc do tematu dugoci anten: robic wczorajszy test anteny zauwayem wyrany spadek zakce od instalacji common rail. Wiadomo wszystko oczyszczone-odnowione dziaa duo lepiej, a i sam przewd by moe ma znaczenie. Zakcenia nie dostaj si do radia od zasilania tylko anten - sprawdzone. Silnik JTDm zaawansowany technologicznie i mao awaryjny bardzo dynamiczny (zwaszcza po remap-ie) ale niestety kapryny jeeli chodzi o zakcenia CB niestety taka wada tych jednostek - temat rzeka... CDTI podobno to samo gdzie po zdjciu nogi z gazu wszelkie zakcenia wyciszaj si. Wynika to z sterowania wtryskw common rail-a wizki sterujcej z ecu ale i z pracy samych zaworw piezoelektrycznych. Jakiekolwiek prby ekranowania rda zakce czyli wizki CR nic nie daj, a prby ferrytem, kondensatorami i innymi kocz si zmiana indukcyjnoci takiej wizki w konsekwencji nierwn praca silnika i wyskakiwaniem bdu ecu.

Filtrowanie zasilania radia czy osobne przewody te nie ma sensu, bo to nie tdy dostaj si zakcenia. Lekarstwem moe by eksperymentowanie z innymi radiami ktre maj moe bardziej zaawansowane filtry przeciwzakceniowe ewentualnie z innymi antenami. Niestety czasami wiercenie dziur w karoserii i najlepsze modele radiotelefonw z grnej pki nie daj sobie rady z tymi zakceniami w nowoczesnych jednostkach diesla. Mj silnik z radiem Yosan 110 w i w/w anten w miar radzi sobie na tyle, e zakcenia nie przykrywaj mi modulacji korespondentw.

Konkluzja: Jeeli chcecie mie dobr czno z mobila trzeba mie dobr dug anten, porzdny transceiver i auto z silnikiem, ktre w miar nie zakca anteny pasma 11m (oczywicie w czasie jazdy albo nawet powiedziabym w czasie przyspieszania albo wysprzglania, no chyba e na postojuZ przymrueniem oka )

73 dla wszystkichUmiech

Poczony z 13 marzec 2017 13:59:
P.S. Sorry za literwk oczywicie chodzi o przewd koncentryczny CB RG-58 Satec Flex (Cu-OFC) 50 Ohm.
Edytowane przez Paramedic84 dnia 13.03.2017 13:59

Przejdź do forum: