cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Anteny
 Drukuj temat
antena bazowa sirio 1/2 SWR
quanto
Witam.Mam problem z zakupioną niedawno anteną sirio Gps- 27 1/2.Antenę przymocowałem na uchwycie satelitarnym przy oknie na wysokości pierwszego piętra około 60cm od ściany budynku.W odległosci około 60cm jest przy ścianie rynna ocynkowana a z drugiej strony latarnia uliczna (około 1,5m).Nad moim mieszkaniem mam jeszcze dwa piętra więc tylko stroik wystaje ponad dach.SWR uzyskałem w granicach 1.1(1kanał) 1.3(40kanał)podstawy.Stroiłem w ładny słoneczny dzień.Gdy przyszła deszczowa pogoda SWR skoczył do 1.8 Czy to jest wina anteny?Czy tsm się gdzieś dostsje woda?Słyszałem opinie że antenę 1/2 fali trzeba uziemić,dlatego się tak dzieje.Miał ktoś coś podobnego?
 
Rysiek9
Użiemnij antenę i zestrój od nowa na częstotliwość na której masz zamiar pracować.
 
Lukasz Kielce
Witam.
Odgrzewam kotleta Z przymrużeniem oka mam ten sam problem, antenka Sirio 1/2 na balkonie, swr skoczył do góry w deszczowy dzień :/ pomogło coś to uziemienie? Pozdrawiam 73!
Baza: CRE 8900 , Sirio GPS 1/2
 
Rybat
Miałem podobny problem z Sirio 5/8, antena była przymocowana do dobrze uziemionego masztu przykręconego do komina, SWR skakało w zależności od pory dnia. Wyczyściłem miejsce mocowania anteny do masztu (wyszlifowałem do gołej stali) posmarowałem pastą, która lepiej przewodzi (taki bajer do styków w samochodzie, nie wiem ile to naprawdę dało) i zmontowałem wszystko spowrotem. Od tej pory SWR stoi sztywno na 1 -1.1.

Dodatkowo radio jest zasilane z dwóch akumulatorów samochodowych połączonych z przetwornicami na 230V, oświetleniem, ładowarką mikroprocesorową do aku oraz z kilkoma innymi dodatkami. Cała ta instalacja też jest uziemiona.
 
Przejdź do forum: