cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Anteny
 Drukuj temat
Antena bazowa do renowacji
zemnebedeusz
Witam. Wpadła mi w ręce (za przysłowiowe 1 piwo) antena bazowa CB, aluminiowa ok 6m z 2 przeciwwagami. Poprzedni właściciel mówił że to 1/2 fali ale przeciwwagi sugerują 5/8. Antena wymaga oczyszczenia i renowacji (cewka ok, szczelna). Gdzie szukać oznaczenia producenta i rodzaju anteny. Jakieś sugestie co poza oczyszczeniem i wymianą śrub na nowe należałoby jeszcze zrobić?
 
Majer
o ziomek witaj podeślij fotki trzeba szukać w necie.. piotrassol1@o2.pl
Baza: [color=#0000ff]CRT SS 9900 V2 / Albrecht AE 355 M / TYT MD-9600 / Diamond X 300[/color]
Mobil: [color=#0033cc]President Harry, Santiago 1200 [/color]
 
zemnebedeusz
Wrzucam fotki. Antena Sirio. Oznaczenia modelu nie znalazłem.

Połączony z 18 listopad 2016 14:51:
Coś mi fotek nie wrzuca. [img][/img]
Edytowane przez zemnebedeusz dnia 18.11.2016 14:51
 
bpopow30
Witam.
Twoja antena to Siro GPE 27, 5/8 fali. Przeciwwag powinno być 3, jedna pewnie zgubiona.
Stan jak widzę po zdjęciach nie najlepszy. oczyść do gołego metalu wszystkie złącza promiennika oraz podstawy - mocowanie przeciwwag. Dodaj jeszcze jedną przeciwwagę i powinna chulać. Szok

Pozdrawiam
 
Zibi 01
Po jej całkowitym oczyszczeniu ja osobiście przed jej zamontowaniem na maszcie nasmarowałbym ją całą wazeliną techniczną,żeby zabezpieczyć ją przed wodą i ponowną korozją a jeszcze wcześniej zabezpieczyłbym np. taśmą typu scott i plastikowymi opaskami zaciskowymi wszystkie miejsca w których teleskopowo wchodzą elementy promiennika , tak , żeby deszc płynący po antenie ,jak najmniej dostawał się do środka anteny.Jeśli byłoby to zabezpieczone taśmą a ta byłaby jeszcze chwycona powyżej i poniżej każego łączenia dwoma opaskami zaciskowymi a dodatkowo pokryte by to było wazeliną techniczną.myślę , że antena pochodziłaby kilka lat bez dodatkowych konserwacji.Do czyszczenia chyba użyłbym odrdzewiacza,pędzla,papier ścierny drobno ziarnisty. Chyba,że ktoś ma lepszy pomysł?
[color=#cc99ff][/color]
 
irekm
Przede wszystkim nie stosuj odrdzewiaczy, one są do stali i żelaza, żadnego papieru ściernego bo powierzchnia aluminium jest zabezpieczona galwanicznie i najzwyczajniej w świecie zedrzesz tą powłokę zadbaj tylko o dobre połączenie galwaniczne na łączeniach elementów i zabezpiecz rurą termokurczliwą z klejem lub taśmą samo wulkanizującą. Najpierw wszystko dobrze umyj detergentem i odtłuść acetonem lub czymś podobnym (może być jagodzianka na kościach lubi się z Al). Możesz ją potem polakierować ale nie polecam (amelinum nie pomalujesz Krzychu) dobrze jest natłuścić jak pisał Zibi ale z czasem spłynie lub oklei się sadzą z kominów. Jeśli masz możliwość obróbki galwanicznej to polecam anodowanie. Zawsze możesz ją zawinąć w stretch i schować w piwnicy dla przyszłych pokoleń efekt gwarantowany, ale też nie polecam a wręcz zakazuję Uśmiech 73
161BD420 (Orion Debrzno)
mobile Magnum 257 + WA27
baza RCI 2950, Kenwood TS 140S, rozwieszony dipol 1/2 i Black Pirate 5/8 wreszcie na dachu
 
Przejdź do forum: