cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Ogólnie
 Drukuj temat
Prośba o recenzje...
AMOthep
Witam wszystkich.
Jestem początkującym operatorem. Zakupiłem Tristar 848 + Sirio Snake 27 Mag. Prosiłbym o recenzję radia oraz anteny. Jednocześnie noszę się z zamiarem założenia stacji bazowej. Jaki zasilacz ( jakie natężenie ) powinienem zakupić do swojego radia i ewentualnego wzmacniacza mocy do 100/200 W ? Mieszkam w bloku na 2 pietrze (lokalizacyjne prawie najwyższy punkt w mieście ) i zmuszony jestem do jakiegoś Boomerang`a lub np.Sirio Signal Keeper 27. Czy jest to dobre rozwiązanie dla mnie ?
Z góry dzięki za podpowiedzi i informację.
Pozdrawiam.
 
jojonek
Zależy do czego chcesz używać tego radia, jak do mobila trochę duże na bazę fajne radio tylko trochę brak wyświetlacza częstotliwości który zdecydowanie przydaje się do pracy w ssb. Problem do obejścia wstawienie sondy i dokupienie zewnętrznego wyświetlacza częstotliwości. Co do anteny mobilowej zależy, jak chcesz być dobrze słyszalny i dobrze słyszeć to to na paśmie 11m niestety im wyższa antena tym lepsze osiągi. Jeżeli radio ma pracować jako typowy lokalny informator o sytuacji drogowej i miśkochron, wystarczy aż za bardzo. Do do stacji bazowej proponował bym jeżeli jest taka możliwość antenę 5\8 fali. Co do modelu to ilu użytkowników tyle będzie opinii, ja osobiście korzystam z anteny Sirio Gain Master i uważam że jest to super antena. Bezproblemowo się stroi co ważne bardzo szeroko, bezproblemowe łączności na dość znaczne odległości.Anteny które chcesz zainstalować nawet przy dobrej lokalizacji są raczej na local. Co do zasilacza \używam midlanada HF747 am, fm 100w ssb 200w\ rozwiązałem to sprawdzonym zaczytanym na kilku forach sposobem. Mianowicie do radia mam osobny zasilacz i do wzmacniacza osobny używam dwóch bliźniaczych zasilaczy transformatorowych 10\12 A. Jeżeli chcesz używać jednego to zdecydowanie żeby specjalnie go nie katować od 20A w górę. Tu weź też pod uwagę że według wielu opinii zasilacze transformatorowe są dużo lepsze od zasilaczy impulsowych, ale zakładam że znajdzie się wielu użytkowników którzy będą odmiennego zdania.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
AMOthep
Dzięki serdeczne za info. Teraz już w jakimś stopniu jestem mądrzejszy.
Poczekam na kolejne opinie i wyciągnę Freud`owski środek Uśmiech Jeszcze raz wielkie dzięki za obszerne wyjaśnienie tematu.
Pozdrawiam.UśmiechUśmiech
 
stanislaw56
Witam. Jeśli kolega chce zacząć zabawę w cb od łamania obowiązującego prawa, to może prościej było by zrobić licencje kf. Pozdrawiam .
 
AMOthep
Witam. Mógłby kolega rozwinąć swoją informację ? Pozdrawiam również.
 
stanislaw56
Fm i am 4 w , sbb 12 w, takie są przepisy. Myślę że warto by było się z nimi zapoznać.
 
jojonek
Ciekawe czy kolega Stanisław tak zawsze się trzymał tych przepisów.......ciężko mi w to jakoś uwierzyć.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
AMOthep
Kolego 161BD879 Stanisławie - dziękuję za moralizatorskie sprowadzenie na ziemię. Prawo jest prawem- nieznajomość nie zwalnia od jego przestrzegania Uśmiech[bcolor=#cc0000] Brawo Ty[/bcolor] Szeroki uśmiech
Jestem ciekaw, czy Ty również nigdy nie przekraczałeś dozwolonych "umownych" granic mocy wyjściowych ? Patrząc na Twoje posty, m.in. dot. sprzedaży radia [bcolor=#339900]K-PO dx 500[/bcolor] w wersji V6, które używałeś na swojej bazie, śmiem w to wątpić Uśmiech
Pozdrawiam serdecznie Szeroki uśmiech
 
stanislaw56
K-po v6 jest radiem pracującym w paśmie 10-11 m więc również w paśmie używanym przez krótko falowców . tak na marginesie ja dysponuję obecnie mocą 500w oczywiście zgodnie z obowiązującym prawem. Co kolega sobie kupi i zamontuje to nie moja sprawa, ale warto było by się z temat sb bardziej zgłębic .Jak wiadomo wiedza nie boli .
 
AMOthep
Zdecydowanie kolega ma rację Szeroki uśmiech Jak wiadomo, wiedza jest potęgą, dlatego założyłem odpowiedni temat w tym dziale, aby znaleźć wiele wartościowych informacji. Największą skarbnicą wiedzy jest praktyka innych użytkowników i znalezienie odpowiednio wyważonego środka. Opinie zawsze są i będą różne. Wydaje mi się, że ten Portal jest założony przede wszystkim po to, aby nabyć i pogłębiać swoją wiedzę. Konfrontując wszystko z Twoją tezą - zgłębiam tajniki wiedzy o CB Radiu przeglądając portal, czytając opinie innych użytkowników - tak , jak kolega pisał - NIE BOLI - wystarczy logicznie pomyśleć a nie tylko pisać bez jakiejkolwiek logiki tematycznej.
Pozdrawiam serdecznie i życze miłego przeglądania portalu UśmiechSzeroki uśmiech
 
Paramedic84
Jeżeli posiadasz radio wstęgowe i chcesz mieć konkretną bazę to warto byłoby powalczyć z administracją bloku by zezwolili Ci postawić kawałek masztu i porządną antenę 5/8 na bloku. Ta praktycznie będzie zawsze zdecydowanie lepiej działała od wspomnianych przez Ciebie wcześniej anten 1/4 boomerangów i keeperów ze względu na swoją charakterytyke promieniowania 5/8 która jest bardziej korzystna do łączności zarówno przyziemnych jak i dx-owych. Ponadto zysk 5/8 do powyższych anten jest większy średnio o ok. + 4 dB. Taka antena na dachu nie jest niczym przysłonięta wszystko dokładnie "widzi" a przeciwwagi które działają jak reflektor odbijają całą wyemitowaną moc z nadajnika nie powodując zakłóceń w urządzeniach znajdujących się pod nią. Oczywiście do takiej konstrukcji musi być wykonana solidna instalacja odgromowa zgodnie z odp. wymogami tech.

Natomiast jeżeli nie masz aktualnie absolutnie żadnej możliwości postawienia anteny na dachu możesz oczywiście próbować z wcześniej wspomnianymi antenami, a nawet wykonać coś samodzielnie lub popróbować ze zwykłymi samochodówkami pod warunkiem że te będą miały wykonany na podstawie kawałek blachy (np. blaszany parapet itd.) albo samodzielnie wykonane przeciwwagi. Inaczej taka antena samochodowa zawieszona w powietrzu będzie pracowała jak "pół anteny" bo potrzebuje do prawidłowej pracy masy(odniesienia), którą w normalnych warunkach zgodnie z przeznaczeniem jest jest karoseria samochodu.

Co do Boomeranga jest to typowa antena balkonowa, dla której przeciwwagą jest balustrada/budynek. Natomiast fizycznie istniejąca przeciwwaga służy do strojenia kontem i długością (w zależności od konkretnego modelu i wykonania). Działa trochę kierunkowo przez to że jest przysłonięta i kapryśnie się stroi. Na podstawie w miarę ok - ale jak już ktoś chce popracować na wielu bandach musi pomyśleć o jakimś urządzeniu typu matcher lub skrzynka antenowa. Z powodzeniem można wykonać taką antenę nawet samodzielnie. Warunek by antena była umieszczona na wysięgniku oddalającym ją od elewacji bloku o co najmniej 2m. Kiedyś w czasach świetności pasma obywatelskiego kolega wykonał takiego pełnowymiarowego boomeranga i na ostatnim pietrze bardzo wysokiego bloku, który de facto już sam stał na wzniesieniu dowoływał się do naszych baz na wstęgach - łączność w granicach 50-60 km.

Signal Keeper jest nieco lepsza jeżeli chodzi o strojenie. Również antena 1/4, którą można wykonać samodzielnie z rurek lub zrobić z miedzianego drutu (eksperymentalnie robili je nawet na strychach wieszając promiennik do stropu) Sama antena jest lepsza niż boomerang ze względu na większą ilość pełnowymiarowych przeciwwag pochylonych pod kontem 135 stopni którym to kontem udaje się ja wystroić.

Druga sprawę jest jak postawisz cokolwiek na balkonie II piętra czy ktoś nie będzie się złościł mieszkający wyżej że wsadzasz mu w okno kawałek szmelaZ przymrużeniem oka i czy nie będzie Cie sąsiad ścigał, że zamiast muzyki słyszy w głośnikach Twoje "gadanie". W zwartej zabudowie a już w blokowisku lekko nie jest niestety... Fajnie jest mieszkać na ostatnim piętrze - raz że wysoko dwa można olać dach i coś do balustrady "przyczepić"Z przymrużeniem oka

Miłego kombinowaniaUśmiech
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
AMOthep
Dzięki kolego za obszerne rozwinięcie tematu. Teraz, wydaje mi się, ze mogę bez problemu powiedzieć, że "co-nieco" już wiem o rozpoczęciu pracy w paśmie CB. Niech kolega stanisław56 wyciągnie konkluzje z tak fachowo przedstawionej porady i odniesie to do naszej konwersacji. Teraz pozostaje mi tylko przejść się do ADM - Dział Techniczny i "powalczyć" o kawałek miejsca na dachu - a następnie poczekamy i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie.
Jeszcze raz dzięki za info.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Paramedic84
Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę odnośnie pasma obywatelskiego oraz ogólnie o wszelkich zagadnieniach związanych z radiokomunikacją to polecam Ci wszelkie "Przewodniki CB" dostępne nawet na tej witrynie internetowej. A jak lubisz czytać to poszukaj książki "CB radio" autorstwa A. Janeczka do znalezienia w necie w pdf-ie.
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Przejdź do forum: