cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Pozostałe » Na luzie
 Drukuj temat
Złote lata CB Radio
Paramedic84
Dziś na 28 kanale grobowa ciszaKrzywi się a kiedyś... ciężko było kogoś zawołać w tym tłumie przypadkowo natknąłem się dziś na takie nagranie z 1991 roku:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sU8hKW6G_tk[/youtube]

Niestety to już historia...Smutek

Jedyne co pozostało to jak jest propagacja na 28 CH czasami słychać pełno polskich mobili znajdujących się poza granicami kraju.

A czy jeszcze w Waszych miastach obserwujecie jakąś aktywność na "wywoławczym bazówek"?

Połączony z 03 marzec 2017 15:31:
wklejam link bo nie wiem dla czego nie wyświetla filmu tylko coś chce pobierać... https://www.youtube.com/watch?v=sU8hKW6G_tk

Połączony z 03 marzec 2017 15:32:
a teraz nie wiem co to za michałki dobra to może tak:


https://www.youtube.com/watch?v=sU8hK...U8hKW6G_tk

Połączony z 03 marzec 2017 15:34:
no ręce opadają... nie wiem co się dzieje czy u mnie coś nie tak czy na stronie

podaje link bez www

youtube.com/watch?v=sU8hKW6G_tk
Edytowane przez Paramedic84 dnia 03.03.2017 15:34
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Leszek
Na warmii i mazurach w okolicach Lubawy jak najbardziej 28 jest aktywny
 
jojonek
My z okolicznymi stacjami wywołujemy się na 28. Jest nas troszkę w naszym klubiku i nie chcemy przeszkadzać na 19. Po za tym żaden z nas nie przepada za słuchaniem śmietnika jak potocznie nazywamy 19.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Paramedic84
A u mnie kompletnie zero aktywności lokalnej na 28 Krzywi się Uprałem się i cały dzień radio chodziło na nasłuchu na 28 i totalne nic. No właśnie na 19-stym śmietnik chyba jak wszędzieZ przymrużeniem oka albo się bluzgają albo narzekają na stan dróg itp. i tak z uwagi na cisze na 28 siedzi się z konieczności na tym drogowym 19 to tam jeszcze poprowadzi się mobila, coś się powtórzy w roli "przemiennika" jakieś informacje drogowe itp., a od czasu do czasu ktoś z bazy z dalsza krzyknie i się usłyszy pod warunkiem że kanał wolny ale to baaardzo rzadkie zjawisko. Fajnie że gdzieś jeszcze u Was trwa ta piękna tradycja 28 kanału stacji bazowychUśmiech
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
Na 28 jak jest propagacja i się czasem wołamy to można fajną łączność zrobić z mobilami przebywającymi za granicą. Fajna sprawa w AM na podstawie pogadać z mobilem który jest gdzieś w Niemczech czy Francji. To dodatkowy bonus korzystania z 28 kanałuZ przymrużeniem oka.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Paramedic84
By nie zakładać nowego wątku dopiszę tu odnośnie wywoławczego 28 i 19.

Oczywistym jest, iż wspomniane powyżej owe "złote lata" świetności pasma CB już nigdy nie powrócą i w związku z cisza radiową u moim regionie na kalane 28 czyli wywoławczym stacji bazowych podobnie jak ja i wielu stacjonarnych użytkowników w Polsce gdy nie ma warunków propagacyjnych lokalnie nasłuchuje na 19-stym drogowym.

Wczoraj zupełnie przypadkowo usłyszałem wywołanie na 19-stym i poszedłem za dwiema stacjami z którymi nawiązałem łączność. Były to dwie stacje bazowe oddalone ode mnie: pierwsza ok. 40 km był to nasz klubowy kolega Marcin 161BD705 (pozdrawiam!Z przymrużeniem oka ) oraz druga o ok. 60 km i był to kolega jeszcze ze starego klubu DKC Karol 161DKC129 (również pozdrawiamZ przymrużeniem oka )

Co najciekawsze poszedłem za nimi tylko dla tego, że usłyszałem charakterystyczne dla ucha roger beepy-y. Przez gąszcz lokalnie nadających mobilów czasami ciężko jest wysłuchać wołającą daleką stację bazową. Głośny i wyraźny RB zdecydowanie bardziej wpada u ucho nasłuchującego w takim gąszczu mobilnych nadajników i odbiorca może łatwiej wyłowić taką bazę na drogowym 19-stym.

Co ciekawe coraz częściej zauważam trend używania przez bazy RB na kanałach wywoławczych. Oczywiście niepisanym prawem kiedyś RB używało się tylko wyłącznie w przypadku emisji wstęgowych - wiadomo z uwagi na brak fali nośnej by korespondent był pewny o zakończeniu nadawania przedmówcy oraz w normalnych emisjach AM/FM dopuszczało się używanie RB gdy łączność była na granicy słyszalności.

Co do używania RB jednym się to oczywiście zawsze podobało innym nie. Czasami używając słuchawek może to lekko przeszkadzać ale wszystko można oczywiście odpowiednio ustawić i wyważyć. Mi osobiście RB zawsze nie robił żadnego problemu tylko pomagał. Nawet wczoraj gdy rozmawiałem z kolegą z dalsza jego RB z Sadelty był mi bardzo pomocny przy jego s-3 i zaszumionej modulacji.

Sam mam ustawiony w swoim KPO RB o własnej średniej częstotliwości - czas trwania krótki aczkolwiek wyraźny i wg. mojej oceny całkiem miły dla ucha ale używam go tylko na kanałach 9, 19 i 28 oraz na monitorach BD, EE i AT i w przypadku używania USB zawsze oraz przy ewentualnych dalekich słabszych sygnałowo łącznościach w każdej emisji.

Wiadomo w lokalnych warunkach przy prowadzeniu dłuższej łączności na pozostałych kanałach nie ma potrzeby ciągłego używania RB, a nawet lokalnie można zredukować sobie moc nadawczą oraz wzmocnienie mikrofonu.

Oczywiście używanie RB każdego z nas jest indywidualną sprawą i absolutnie nikomu nie każe go używać na kanałach wywoławczych ale moja sytuacja z wczoraj ukazuje dobitnie iż w takich przypadkach jest to bardzo pomocna rzecz.

Jednym słowem mogę zalecić używanie RB na kanałach wywoławczych zwłaszcza na 19-stym w celu ułatwienia identyfikacji że jest na stacja bazowa nie mobilna.

73 4ALL
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
My cały czas używamy jak jesteśmy na podstawie rb. ponieważ jak piszesz często w zgiełku szczególnie jak zapędzimy się na 27 180 co się czasem zdarza poznajemy się już po charakterystycznym rb. Kiedyś Linc. Jackson i Grant miały charakterystycznego gwoździa i teraz każdy pod siebie może ustawić ton i długość rb. Ale przynajmniej rozpoznajemy się po naszych gwoździachZ przymrużeniem okabardzo często co jest niezmiernie pomocne szczególnie na śmietniku jakim jest 27 180 i gdzie każdy z nas czasem ląduje z nudów......
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Leszek
Po to ktoś wymyślił RB żeby go używać oczywiście w granicach rozsądku,bo nie zbyt miłe dla ucha jest jesli nasłuchuje się podczas propagacji w słuchawkach i dostanie sie po uszach ''gwożdziem''na 8 9esów
 
Paramedic84
O widzisz Janusz czyli nie tylko ja zauważyłem takie zjawiskoZ przymrużeniem oka W takim razie będziemy propagować i apelować by bazówki używały RB na kanałach wywoławczych celem identyfikacji nadającej stacji bazowej.

A fakt kiedyś bawiłem się z tymi beepami i udało mi się samemu skomponować w KPO te najbardziej charakterystyczne dla Jacksona czy Alana 87. I taki samodzielnie skomponowany beep charakterystyczny dla ucha odbiorcy jest jak wizytówka bo już wiadomo od razu kto to podajeZ przymrużeniem oka

PozdrowieniaZ przymrużeniem oka
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
Z RB jest jeszcze druga strona medalu, bardzo często jest tak \dotyczy to w zasadzie tylko "śmietnika 27 180"\ że jakiś znawca się znajdzie który czasem w niewybredny sposób próbuje pouczać do czego służy RB. Po części jest to racja, niemniej jednak forma tych "nauk" sprawia że z żalem stwierdzam iż spora rzesza kierowców nie powinna korzystać z radia. Zakładam że sami też tego doświadczacie czasem na szczęście jest to odsetek marginalny. Dlatego jak pisałem kiedyś wcześniej nie przepadamy za przebywaniem na "śmietniku"Z przymrużeniem oka a wyjątek oczywiście stanowi ten czas który spędzam w mobilu. Ja na przykład jak i moi koledzy używamy i będziemy używać RB na pewno mniej szkodliwe jak propagowanie chamstwa na radiuSmutek
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
slawe2k
RB dobra sprawa szczególnie na SSB. Mi tam osobiście nie przeszkadza jak ktoś używa, chyba że ma wyjątkowo wrednego Z przymrużeniem oka A z pouczaniem innych to jest jak wkładanie kija w mrowisko. Ja się nie udzielam w takiej sytuacji bo to nie ma sensu. Poza tym na patologicznym 19 kanale nie ma żadnej kultury. Kiedyś było innaczej .

Pozdrawiam 73. Slawek Lubin Uśmiech
 
Przejdź do forum: