cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Pozostałe » Na luzie
 Drukuj temat
SWR non stop >2 :(
AMOthep
Witam.
Wreszcie zakupiłem porządny zasilacz.Postanowiłem przełożyć radio z mobila do domu - na razie na Sirio Snake Mag ( mobilówka na balustradzie balkonu ). Mam problem z zestrojeniem anteny. Gdy pierścienie anteny mam skręcone max do góry - wyzej się nie da ( antenę tą stroi się poprzez kręcenie pierścieniami ) SWR pokazuje mi ok 2-2,5. Im niżej je skręcę SWR wzrasta do 3 Smutek. Próbowałem skracać i wydłużać promiennik, ale to nic nie daje - cały czas SWR jest w granicach 2-2,5.
Co zrobić w takim wypadku ?
Pozdrawiam
 
tomek_wawa
A w aucie stroiła ta antena? Według mnie balustrada balkonu jest mierną przeciwwagą dla tej anteny i stąd kiepski SWR.
 
jojonek
Jak się stroiła wcześniej na samochodzie to raz, a dwa spróbuj przestawić w inne miejsce balustrady jak jest taka możliwość i zobacz czy dalej jest to samo. Oczywiście pod warunkiem że ta antena na samochodzie się stroiła ok. Najlepiej jak masz fundusze i możliwość to zakup sobie coś lepszego np. pół fali będzie sobie w miarę radzić w takich warunkach. Chyba że jest możliwość wyjść na dach i montować to zdecydowanie 5\8 fali a horyzont na prawdę stanie się szeroki.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Paramedic84

Cytaj

Natomiast jeżeli nie masz aktualnie absolutnie żadnej możliwości postawienia anteny na dachu możesz oczywiście próbować z wcześniej wspomnianymi antenami, a nawet wykonać coś samodzielnie lub popróbować ze zwykłymi samochodówkami pod warunkiem że te będą miały wykonany na podstawie kawałek blachy (np. blaszany parapet itd.) albo samodzielnie wykonane przeciwwagi. Inaczej taka antena samochodowa zawieszona w powietrzu będzie pracowała jak "pół anteny" bo potrzebuje do prawidłowej pracy masy(odniesienia), którą w normalnych warunkach zgodnie z przeznaczeniem jest jest karoseria samochodu

[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
Nie do końca się zgodzę z powyższą wypowiedzią, jako że sam korzystałem z anteny samochodowej przymocowanej bez żadnej blachy tylko na stalowym pręcie i bez problemu się zestroiła do 1,5 co jak na warunki \drewniana chatka\ jest wydaje mi się dość dobrym wynikiem.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Paramedic84
Zacytowałem swoją wypowiedz z innego tematu bo już mi się nie chciało opisywać szczegółowo od podstaw ale...

Kolego Januszu zatem gratuluje Ci wyniku 1.5 SWR który jest akceptowalny chociaż pewnie ja dążyłbym do jeszcze niższej wartości straty mocy.

Oczywiście że tak mogło być i nie neguje tego mogła Ci się tak samochodówka zestroić bo stalowy pręt chociaż w pionie na którym postawiłeś antenę robił może w tym przypadku za pojedynczą przeciwwagę pod kontem 180 stopni i nawet sam nie wiesz ze to zrobiłeś. Zresztą nie wiem jak to wyglądało u Ciebie akurat nie to jest przedmiotem naszej dywagacji piszemy o stanie faktycznym kolegi Łukasza, który ma problem z SWR.

A nie zgodzić się ze mną możesz oczywiście możesz się tez nie zgodzić że czarne jest czarne a białe jest białe to jest Twój sposób myślenia. Natomiast jak koledze Łukaszowi nie idzie strojenie daj mu jakiś pomysł - cenne wskazówki jak może to rozwiązać, bo Twoje zaprzeczenie powszechnie znanych faktów nie wnosi nic do tematu...

Jasne może przestawić antenę metr w prawo albo w lewo współczynnik fali stojącej poprawi mu się o ułamek albo skoczy do ideału, bo może się okazać że masa anteny była odseparowana od balustrady np. farbą tego też nie wykluczam, bo nie wiem jak to u niego wygląda nie byłem tam nie widziałem tego montażu.

Taka balustrada balkonowa może ale nie musi być dobrą przeciwwagą i póki samochodówka nie dostanie porządnego odniesienia nie będzie się stroić.

Jak zauważył powyżej trafnie kolega tomek_wawa Twoja antena Łukaszu najprawdopodobniej posiada jak napisał mierną przeciwwagę stąd kiepski SWR.

Wynika to z tego że anteny samochodowe to w większości anteny 1/4 fali czy 5/8 oczywiście skracane elektrycznie, które do prawidłowej pracy potrzebują karoserii samochodu jak wynika z ich nazwy. Taka antena zawieszona w powietrzu wymaga wykonania chociaż jednaj przeciwwagi o długości 1/4.

W Twoim przypadku 161BD694 jako że jest to antena magnesowa dobrym pomysłem byłby właśnie kawał blachy, który imitowałby sztucznie karoserie. Albo kawałek blaszki na której postawisz tylko antenę a pod nią trzeba byłby wykonać 3 lub 4 pręty o długości minimum 2 m idealnie byłoby 2,7 m pod kontem 90, 135 czy 180 stopni jak już sobie życzysz.

"Czy robiłem takie rzeczy?" Taaaaak robiłem wieszałem samochodówki w powietrzu dokładałem pręty i przykręcałem do blachy dachu wykonywałem pomiary i z każdą samochodówkę można zestroić w każdym miejscu bez samochodu i zrobić z niej namiastkę bazy.

Powodzenia w rozwiązaniu problemu.
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161BD384
Bliskość ścian ma wpływ na SWR.
 
Paramedic84
Dokładnie - dla tego w wątku "Prośba o recenzje" zamieściłem również taką informację:

Cytaj

Warunek by antena była umieszczona na wysięgniku oddalającym ją od elewacji bloku o co najmniej 2m.

[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
Kolego Pramedic84 jak chcesz się ze mną w dysputy wdawać to popracuj nad ortografią. Ja tylko stwierdziłem fakt zestrojenia na szybo anteny na weekendowym wypadzie bez używania blachy jako przeciwwagi \pręt miał raptem 0,5mb.\. Moja antena na bazie jest zestrojona na 1.0 dwa razy w lewo do 1.0 dwa razy w prawo. Nie uważam wyniku 1.5 za genialny aczkolwiek wystarczający na trzy dniowy wypad. Jak nie doczytałeś dokładnie mojej posta powyżej gdzie sugerowałem rozwiązania to zapraszam do lektury.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Paramedic84
161BD698 przedmiotem dyskusji jest pomoc koledze, który to nie wie co się dzieje z jego SWR. Twoje posty merytorycznie odbiegają od tematu i nie pomagają mu w tym, a Twoja negacja moich wypowiedzi psuje mi ład i porządek tej pomocy. Tak jak powyżej - nie piszemy tu ile razy w lewa masz jaki swr bo nikogo to teraz nie interesuje czyt. nie jest to temat aktualnych rozważań Załóż nowy temat i pochwal się swoimi osiągnięciami w innym wątku.

Mam nadzieje, że mnie rozumiesz.

A odnośnie ortografii uświadom mnie, w którym miejscu niby mam popracować bo nie stroję "na szybo" anten.

Dalszą dyskusję uważam za zbędną ze względu na powyższe powody jak na wstępie.
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
jojonek
Na szybo to tylko literówka nie brak znajomości ortografii. Natomiast "pod kontem 180 stopni" to już brak znajomości ortografii. Masz rację nie będę się z Tobą przepychał słownie bo nie o tym ten wątek.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Paramedic84
Oj tam oj tamPokazuje język Chodziło mi "pod kontem bankowym 180 stopni"Szeroki uśmiech Sory poprawiam "pod kątem 180" oczywiście masz racjęZ przymrużeniem oka Maturę z polskiego jakoś zdałem kilka kierunków ukończyłem to nie przystoi takie byki robićUśmiech Pewnie się zamyśliłem przez te zera na tym swoim koncie bankowymSzeroki uśmiech A literówki na tyle szybkiego pisania czasami się zdarzają każdemu z nasZ przymrużeniem oka

No ale wracając do tematu to tak sobie ogólnie myślę że... Nim zaczniesz kol. Łukaszu cokolwiek rzeźbić z tymi przeciwwagami do samochodówki pomyśl może jednak o jakiejś antenie z przeznaczeniem na balkon np. tak jak wspominałem Ci w innym wątku o antenie typu "bumerang".

Jak zaczniesz siać z drugiego piętra wzwyż samochodówką swoim sąsiadom to zechcą Cie eksmitować z bloku. Chyba że będziesz nadawać w FM-ie z niższą mocą niż 4W, ewentualnie tylko nasłuch. Bumerang przez swoją budowę działa bardziej kierunkowo i wypromieniuje więcej mocy od bloku w przestrzeń przynajmniej tak mi się wydaje...

Szkoda, że administracja robi wiecznie takie schody ludziom z tymi antenami w blokach. Ja bym poszedł do spółdzielni i powiedział że: "skoro płace czynsz to kawałek dachu też jest moje i mi się należy!". Pisz męcz ich szukaj w przepisach strasz tv, gazetami i pozwami sam nie wiem co tam jeszcze.

Szkoda też że nie mieszkasz na ostatnim piętrze. Kolega radiowiec już dziś niestety świętej pamięci miał bazę postawioną na balkonie na ostatnim piętrze i była to jedna z najsilniejszych stacji w Chełmie.

Temat ze swojej strony wyczerpałem.

Powodzenia w działaniach.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie 73 dla Was.
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
161BD384
OK
serdeczne 73
 
jojonek
W której części Gliwic mieszkasz, mam tam kilka zaprzyjaźnionych stacji, Maciek Gliwice, Darek Gliwice może coś zaradzą na Twój problem z administracją. 5/8 stawiasz i masz okno na świat........metaforycznie oczywiście.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
161BD384
To Łukasz z Głogowa ma problem.W Gliwicach OK.73
 
jojonek
Oczywiście masz rację, na szybko spojrzałem i się pomyliłem. Jednak mam nadzieję że i Ciebie usłyszę kiedyś u siebie na bazie z Gliwicami nie mam problemu więc jak będziesz nas słyszał zapraszam do łączności najczęściej to 27 240 emisja FM to tuż obok waszej Gliwickiej częstotliwości.
pozdrawiam 73
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Przejdź do forum: