cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Pomoc w rozpoczęciu ...
porter2000
Witam,
znak już mam jakiś czas, niestety nie uzyskałem żadnych dalszych łączności prócz kanału 19.

Co do radia - posiadam unidena 520 xl - radio kupiłem do samochodu, ale chciałbym poszerzyć łączności, np. korzystając z radia w domu (9 pietro wieżowca) i także się łączyć.

Problem w tym, że nie bardzo wiem jak zadziałać. Radio mam takie jakie jest i nie zamierzam raczej kupować nic droższego, bardziej chodzi mi o "jak najtańszym kosztem" - a później się zobaczy ... nie mam żadnego zasilacza/wzmacniacza itd - mam przejściówkę ze stacji benz. z zapalniczki na 220V i antenę siirio 130 do auta, jest jeszcze stary hustler ewentualnie - wszystko magnesowa do auta.

Pytanie co z tym mogę zrobić, prócz używania w aucie, by zwiększyć o wiele zasięg.

Antena balkonowa ? hmmm ... mam balkon 1x1 m - też takie ograniczenie.

Chciałbym to narazie zrobić jak najtańszym kosztem, a z czasem polepszać.



Fajnie, będzie jak ktoś doradzi co z tego co posiadam można skleić, lub nie wydając więcej niż -50-100 zł na początek (sorry, taki sobie wziąłem budżet na ten sam początek)
 
jojonek
Cześć Porter.
Jeżeli nie bardzo chcesz inwestować w radio i ogólnie w sprzęt, a chciał byś wybić się troszkę dalej niż kilka kilometrów proponuję kasę którą masz zainwestować w antenkę. W kasie jaką dysponujesz możesz poszukać jakiejś używanej anteny 1\2 fali kawałek tyczki zestroić i świat radiowy się zdecydowanie powiększy. Na jedenastu metrach długość anteny ma niebagatelne znaczenie znaczy im dłuższa tym lepiej słyszy i polepszy Twój zasięg nadawczy. Proponuję Ci antenę 1\2 fali dlatego że nie będzie problemu z przeciwwagami gdybyś montował do balustrady balkonu. Jeżeli zaś masz możliwość wyjść na dach z anteną to zdecydowanie 5\8 fali jak dobrze poszukasz to może nawet z używanych zmieścisz się w założonym budżecie. Kolejnym drobnym kroczkiem będzie zakup jakiegoś dobrego mikrofonu. Na koniec jak już będziesz jak dalej będziesz chciał rozwijać swoja bazę będziesz mógł pomyśleć o zakupie jakiegoś lepszego radia. Pierwszy krok to zdecydowanie antena min. 1\2 fali zobaczysz jak bez żadnej magi zmieni Ci się odbiór i nadawanie, a warunki ku temu masz bo jak piszesz mieszkasz na 9-tym pietrze wieżowca i wysokość do dodatkowy bardzo mocny atut.
pozdrawiam 73
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
porter2000
Dzięki za odpowiedź, a co z zasilaczem? czy taki potrzebny czy wystarczy np coś takiego:

e.allegroimg.com/s400/015b81/9e2f9e3a4688bbcee0864c2b4dae.jpeg

niestety na dach nie chce wychodzić bo to wynajmowane mieszkanie a chciałbym czasem podziałać (lato się zbliża to milej się będzie siedzieć na balkonie Uśmiech )

A co myślisz o bumerangach ?

A może możesz polecić jakieś anteny właśnie balkonowe czy te bumerangi np na alledrogo

Czy to będzie trzeba stroić ? czy są też takie bez strojenia ? Strojenie anteny zależy od radia czy od wysokości na jakiej znajduje się antena?

Może masz gdzieś jak to wygląda np. przykładowy zestaw cb radiowca - chętnie zobaczę.

Co do radia to pomyliłem nieco trochę - mam Mtech Legend 2 i antena Sirio ml-145

Póki co na pewno przez najbliższy czas chciałbym działać na tym radyjku ...
 
slawe2k
Czesc
Ten Twój zasilacz ile prądu daje lub jakiej jest mocy? Mam obawy, że się nie nadaje. Standardowe radio CB z nadajnikiem mocy 4 Wat, potrzebuje ok 3-4 A. Na start możesz wykorzystać akumulator.
Bumerangi jak najbardziej nadają się do zastosowań balkonowych - nie znam do końca tematu strojenia takiej anteny, ale zapewne nie ominiesz tego etapu.
Co do anteny to trochę trzeba się zastanowić nad bardzo solidnym montażem, pisałeś że mieszkasz na 9 piętrze do dołu jest daleko i można kogoś "uszkodzić" - tu nie może być żadnej prowizorki.
Sądzę, że ta wysokość 9 piętra gwarantuje dobry zasięg oczywiście jeżeli przestrzeń do okoła nie jest "zastawiona" innymi równie wysokimi budynkami, tak jak kolega jojonek wspomniał najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie anteny na dachu. ( bezpieczniejszy i solidniejszy montaż, możliwość uziemienia anteny, mniejszy wpływ emitowanych fal elektromagnetycznych, zasięg,itd.......).

Baza typowa :
Antena - najważniejszy element. (rodzaj, wysokość, uziemienie,zestrojenie)
Kabel antenowy (linia zasilająca) - bardzo ważny. (nie pożądane zjawisko to tłumienie syg. w zależności od jego długości)
Możliwość uziemienia kabla antenowego (gdzieś blisko radia). - też bardzo ważne.
Radio i mikrofon jakie masz - takie będzie, na początek nie jest złe.
Zasilacz z zapasem mocy - dobierasz parametrami do radia - zalecane 50% zapasu - też ważny element (ze względu na możliwość zakłócania pracy radia zaleca się zasilacze transformatorowe , istnieją również radia z wbudowanym zasilaczem - i tu temat zasilacza odpada Uśmiech )

Pozdrawiam 73!
 
jojonek
Cześć Porter
Co do tego zasilacza to raczej na pewno będzie za słaby żeby zasilić radio, chyba że dostarcza ze 3A w co nie chce mi się za bardzo wierzyć. Może do odsłuchu wystarczy, ale do nadawania szczerze wątpię. Co do strojenia anteny to po każdym montażu anteny należy sprawdzić SWR i w razie potrzeby dostroić antenę. Praca na niezestrojonej antenie grozi spaleniem stopnia końcowego mocy. Jeżeli zaś chodzi o anteny typu bumerang nigdy osobiście na takiej nie pracowałem, ale mam kolegę który z takiej anteny nadaje i na lokalu idzie nie gorzej niż kolega który nadaje obok niego z 5/8 fali, obie stacje oddalone od mojej stacji ok. 20km w linii. prostej. Natomiast kiedy rozmawiamy z bardziej już odległymi lokalnymi stacjami gdzie odległości są już większe niż 50km. w linii prostej ukazuje się wyższość anteny 5/8 bez porównania lepiej pracuje zarówno w nadawaniu jak i w odbiorze. Dlatego moja rada jest taka że min. to 1/2 fali do w miarę poprawnej pracy i wyników trochę lepszych niż dialogi z mobilami na 27180. Oczywiście wybór zostawiam Tobie, ale pamiętaj że jak już coś postawić to już tak żebyś był zadowolony przez jakiś czas.
pozdrawiam 73
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Leszek
A jak u ciebie jest ze znajomościa elektroniki.Jest parę fajnych schematów zasilaczy do cb w necie i co najważniejsze tanich w budowie i z możliwością rozbudowy jak trochę grosza bedziesz mieć wiecej.Niestety nie ma nic za darmo i tak jak koledzy radzili antena ,zapas prądu i mikrofon ze wzmocnieniem zrobią swoje(póżniej reszta;większa moc wstęgi)...Sam osobiście z 4w onwy miałem łączność z Piotrkiem z Hiszpanii.jeszcze jedno cb radio jest jak bagno bedzie wciągać to co teraz zaoszczędzisz i tak wydasz póżniej więc myślę że lepiej od razu dołożyć parę zł bo wydanej kasy na ''badziewia''nikt ci nie zwróci.Przemyśl to poczytaj trochę i do usłyszenia gdzieś kiedyś 73
 
Paramedic84
Dokładnie tak jak piszą poprzednicy co do anteny - co do zasilacza tak jak kolega wyżej napisał jest trochę necie schematów na temat wykonania zasilacza ewentualnie na przerobienia po taniości niepotrzebnego zasilacza impulsowego komputerowego ATX-a na zasilacz do CB, warunek by uzyskać 13,8V z 12V oraz by go odpowiednio odfiltrować, ludzie z powodzeniem takie konstrukcje wykorzystują i pracują na nich.

Natomiast jeżeli nie czujesz się na siłach i nie chcesz się bawić to za nieduże pieniądze można kupić coś używanego powiedzmy doś typu ZS3 stabilizowany z zabezpieczeniem zwarciowym 13,8V 3/5A i już masz porządne trafo z prądem dużo na górkę do radia o mocy 4 W. Myślę że w granicach ponad 50 PLN da się już coś używanego kupić.

Nie wiem jak się mają te zasilacze typu 60W niby podają 5 A być może chwilowego poboru sprzedawane na portalach aukcyjnych z wtykiem na zapalniczkę trudno mi ocenić nie miałem tego w rękach... fakty cena jest przystępna, a i ludzie to kupują jak widać...

Twój model wskazany na zdjęciu raczej podaje prąd w mA także tylko nasłuch... o nadawaniu można zapomnieć bo się to maleństwo usmażyZ przymrużeniem oka

Pozdrawiam i życzę powodzenia w zakupach 73Z przymrużeniem oka
[color=#000099]baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV[/color]
 
Przejdź do forum: