Swiat Radio 153BD/AS101
cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzt » Anteny
Kto tu jest? 1 Gość (ci)
 Drukuj temat
Futura 5/8 swr
pawel1201
Mam future 5/8 na dachu i jak jest wiatr to swr lata od 1.1 do 3 jak mam 3 na podstawie to na ee jest 1.1 i odwrotnie, a jak posypalo sniegiem to swr gdzies uciekl calkiem w okoloce 4. Co to moze byc z ta antena? Luny element?

admin
Element raczej nie - szukabym przerwy przy cewce lub czeniu masy. Moe zacieka woda i robi zwarcie, moe przy wietrze porusza czym i robi zwarcie lub przerw.

Tomek
Do powszechnym uszkodzeniem futury jest "puszczenie" lutowania na cewce.
Do... Or do not. There is no try.Umiech

sp5py.pl/images/reaktywacja.jpg

pawel1201
Jakby cewka puscila to by wogle nic nie odbieralo , prubowalem rozebrac to kiedys alle ten plastik co jest nad cewka nie chce puscic.

admin
Pawe "puszczenie" znaczy mikropknicie ktre powoduje brak poczenia przy napreniach. Rwnie dobrze moe si to dzia w gniedzie antenowym.

A co do odbierania to Twj przewd antenowy wystarczajco promieniuje i odbiera eby cokolwiek usysze. Jak Ci odetnie anten i staje si ona niewidoczna to kabel podczony do radia robi za anten wic sysze bdziesz na pewno.

Jak dla mnie problem jest z cewk bo nie wierz e podczas wiatru szczytwka ma p metra swobodnego ruchu.

Tede
Te kiedy miaem taki problem z CTE Futura.Nawet przy pknitym lutowiu spokojnie robiem cznoci ale przy wietrze lub zmianie pogody byo sycha pyk i sab sygna.Plastik wewntrz lubi si wygina a nawet pka i uszkadza cewk.

pawel1201
Moliwe bo wieje e mao ba nie urwie antena wygita w kierunku wiatru swr w normie 1.1 a antena glucha nie slysze kolegi oddalonego o 4 km a na reczniaku na 5/5 leci. Jak zrobi sie pogoda to bede musial zobaczyc do tej anteny zeby nie uwalic koncwki w Alanie 87.

end
Rwnie potwierdzam puszczanie lutw w cewce. Proponuje rwnie sprawdzi wszystkie poczenia segmentw. Stosowa opaski zamiast wkrtw ewentualnie ruby.

pawel1201
Mam poskrecane na 2 srubki i opaske kazdy element i uszczelnione slikonem.

end
No to rb demonta i przegld cewki.

Tede
Skoro mowa o opaskach a nie rubach to czy warto tak zrobi z prawie now anten?Mj Spectrum by tylko kilka miesicy na maszcie ale zdyy si zrobi luzy po ponownym skrceniu.Ponowne przykrcenie ju nie trzyma jak za pierwszym razem.Chciaem dzi zaoy anten ale si wstrzymaem.Jeli przeci to 2 rowki czy jeden starczy?Czy nie osabi to anteny ktra fabrycznie nie jest wytrzymaa?Jeszcze si zastanawiam czy przeciwwagi przykrci normalnymi rubkami przykrcone przelotowo a nie wkrtami.Bo wystarczy mocniej wkrci a ju ruba si przekrca.Moe nie wypadn ale bd lune.Chtnie bym wymieni na nierdzewne ale przy 20 sztukach to za duy koszt i znacznie zwikszy wag anteny.

end
Uwaam e warto. Po sezonie lub dwch masz luzy.
Robiem tak zawsze i si sprawdzao. Blachowkrty prdzej czy pniej puszczaj - luzy w gniazdach aluminiowych. Co do rowkw wystarczy jeden szerszy, zakoczony otworem aby ograniczy rozprzestrzenianie ewentualnych pkni.
Opaski daje firmy Norma w wykonaniu W-4.
Lepiej wykonane anteny np Sirio 827 standardowo posiadaj opaski na wikszych przekrojach.
Wszystko i tak sprowadza si do obcienia wiatrem. U jednych wieje czciej, u innych mniej. Ja wol spa spokojnie. Obcienie pionowe anteny nie jest istotnym obcieniem.

Tede
A przecicie jakiej dugoci zrobi?Tak wanie patrze na swoje rurki i po krtkim uytkowaniu aluminium si utlenio i bd musia przeszlifowa na czeniach dla lepszego kontaktu.Doln cz rozebraem ju na czci pierwsze w celu poprawy fabryki bo mi si nie podoba tasiemka od gniazda antenowego przylutowanej do cewki.

pawel1201
Jak sie uspokoi pogoda to antena wdruje na warsztat celem przegldu i naprawy o dalszych naprawach napisze, teraz jestem zmuszony koystac z reczniaka i dipola ktry jest na strychu

end
Ja nacinaem na ok. 3,5 cm, jeeli dobrze pamitam.

pawel1201
Bylem w klubie kf i doradzili mi zebym odcigi zrobi i nie bedzie buja antena.

end
Te odcigi to niby z czego maja by ?

pawel1201
Z czegos co nie pzewodzi prdu, jeden mia z sznurka od snopowiozaki i trzyma mu wszystko.

end
W mojej ocenie to leczenie bolcego zba tabletk przeciwblow.

pawel1201
Mozna dac linke z twozywa sztucznego.

Przejdź do forum: