cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Anteny
 Drukuj temat
Futura 5/8 swr
pawel1201
Mam future 5/8 na dachu i jak jest wiatr to swr lata od 1.1 do 3 jak mam 3 na podstawie to na ee jest 1.1 i odwrotnie, a jak posypalo sniegiem to swr gdzies uciekl calkiem w okoloce 4. Co to moze byc z ta antena? Luźny element?
 
admin
Element raczej nie - szukałbym przerwy przy cewce lub łączeniu masy. Może zacieka woda i robi zwarcie, może przy wietrze porusza czymś i robi zwarcie lub przerwę.
 
Web
Tomek
Dość powszechnym uszkodzeniem futury jest "puszczenie" lutowania na cewce.
[color=orange]Do... Or do not. There is no try.[/color]Uśmiech

sp5py.pl/images/reaktywacja.jpg
 
pawel1201
Jakby cewka puscila to by wogóle nic nie odbieralo , prubowalem rozebrac to kiedys alle ten plastik co jest nad cewka nie chce puscic.
 
admin
Paweł "puszczenie" znaczy mikropęknięcie które powoduje brak połączenia przy naprężeniach. Równie dobrze może się to dziać w gnieździe antenowym.

A co do odbierania to Twój przewód antenowy wystarczająco promieniuje i odbiera żeby cokolwiek usłyszeć. Jak Ci odetnie antenę i staje się ona niewidoczna to kabel podłączony do radia robi za antenę więc słyszeć będziesz na pewno.

Jak dla mnie problem jest z cewką bo nie wierzę że podczas wiatru szczytówka ma pół metra swobodnego ruchu.
 
Web
Tede
Też kiedyś miałem taki problem z CTE Futura.Nawet przy pękniętym lutowiu spokojnie robiłem łączności ale przy wietrze lub zmianie pogody było słychać pyk i słabł sygnał.Plastik wewnątrz lubi się wyginać a nawet pękać i uszkadza cewkę.
 
pawel1201
Możliwe bo wieje że mało łba nie urwie antena wygięta w kierunku wiatru swr w normie 1.1 a antena glucha nie slysze kolegi oddalonego o 4 km a na reczniaku na 5/5 leci. Jak zrobi sie pogoda to bede musial zobaczyc do tej anteny zeby nie uwalic koncówki w Alanie 87.
 
end
Również potwierdzam puszczanie lutów w cewce. Proponuje również sprawdzić wszystkie połączenia segmentów. Stosować opaski zamiast wkrętów ewentualnie śruby.
 
pawel1201
Mam poskrecane na 2 srubki i opaske kazdy element i uszczelnione slikonem.
 
end
No to rób demontaż i przegląd cewki.
 
Tede
Skoro mowa o opaskach a nie śrubach to czy warto tak zrobić z prawie nową anteną?Mój Spectrum był tylko kilka miesięcy na maszcie ale zdążyły się zrobić luzy po ponownym skręceniu.Ponowne przykręcenie już nie trzyma jak za pierwszym razem.Chciałem dziś założyć antenę ale się wstrzymałem.Jeśli przeciąć to 2 rowki czy jeden starczy?Czy nie osłabi to anteny która fabrycznie nie jest wytrzymała?Jeszcze się zastanawiam czy przeciwwagi przykręcić normalnymi śrubkami przykręcone przelotowo a nie wkrętami.Bo wystarczy mocniej wkręcić a już śruba się przekręca.Może nie wypadną ale będą luźne.Chętnie bym wymienił na nierdzewne ale przy 20 sztukach to za duży koszt i znacznie zwiększy wagę anteny.
 
end
Uważam że warto. Po sezonie lub dwóch masz luzy.
Robiłem tak zawsze i się sprawdzało. Blachowkręty prędzej czy później puszczają - luzy w gniazdach aluminiowych. Co do rowków wystarczy jeden szerszy, zakończony otworem aby ograniczyć rozprzestrzenianie ewentualnych pęknięć.
Opaski daje firmy Norma w wykonaniu W-4.
Lepiej wykonane anteny np Sirio 827 standardowo posiadają opaski na większych przekrojach.
Wszystko i tak sprowadza się do obciążenia wiatrem. U jednych wieje częściej, u innych mniej. Ja wolę spać spokojnie. Obciążenie pionowe anteny nie jest istotnym obciążeniem.
 
Tede
A przecięcie jakiej długości zrobić?Tak właśnie patrze na swoje rurki i po krótkim użytkowaniu aluminium się utleniło i będę musiał przeszlifować na łączeniach dla lepszego kontaktu.Dolną część rozebrałem już na części pierwsze w celu poprawy fabryki bo mi się nie podoba tasiemka od gniazda antenowego przylutowanej do cewki.
 
pawel1201
Jak sie uspokoi pogoda to antena wędruje na warsztat celem przeglądu i naprawy o dalszych naprawach napisze, teraz jestem zmuszony kożystac z reczniaka i dipola który jest na strychu
 
end
Ja nacinałem na ok. 3,5 cm, jeżeli dobrze pamiętam.
 
pawel1201
Bylem w klubie kf i doradzili mi zebym odciągi zrobił i nie bedzie bujać antena.
 
end
Te odciągi to niby z czego maja być ?
 
pawel1201
Z czegos co nie pzewodzi prądu, jeden miał z sznurka od snopowiołzałki i trzyma mu wszystko.
 
end
W mojej ocenie to leczenie bolącego zęba tabletką przeciwbólową.
 
pawel1201
Mozna dac linke z twozywa sztucznego.
 
Przejdź do forum: