cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Bravo Delta » Ciekawe stacje
 Drukuj temat
Mój pierwszy DX
dromader
Hej!

Od mojego powrotu do CB mija około pół roku. Pozostałem przy antenie Tank Whip na balkonie na II piętrze, dolatuję do kilkudziesięciu kilometrów zależnie od kierunku. No i fajnie. O DXach czytałem, owszem. Początkowo nawet skanowałem zakres 26 - 30 MHz w różnych modulacjach licząc na dalekie łączności. Z braku sukcesów w końcu sobie nieco odpuściłem. Jakie tam DXy z balkonu...

Dzisiaj, tj. w środę 16. maja koło godziny 20 (CET), mój skaner częstotliwości (Uniden UBC125XLT podłączony do prostego dipola 2 x 30 cm umieszczonego na balkonie) wykrył jakieś zakłócenia w okolicach kanału 35 (27,355 MHz). Przeskoczyłem więc na CB z polskiej 19-tki w AMie (której słucham praktycznie 24/7) i zacząłem szukać źródła w okolicach rzeczonego kanału 35. Coś znalazłem, ale zanim się pokapowałem o co chodzi, to zniknęło. Jednak nie był to AM. Sygnał pojawiał się i znikał. Sprawdziłem wstęgi - to nie to. Kombinowałem pokrętłem regulacji częstotliwości, ale to też nie wiele poprawiło. Natomiast zacząłem wyłapywać pojedyncze słowa... po niemiecku. Zaraz pomyślałem, że ot jacyć kierowcy przejeżdżają przez Wawę i zamiast zaśmiecać 19, gadają sobie na 35. A że to kierowcy z Niemiec, to i gadają na FM i w "5" (27,355 MHz). Dziwne trochę, że sygnał najsilniejszy należał do raczej leciwej kobiety. Sygnał pojawiał się falowo - momentami był czysty, ostry i silny na +9, żeby po kilku, kilkunastu sekundach przejść w szumy. Próbowałem się "dobrekować", bezskutecznie. No nic, gałka w lewo i wracam na 19... A tu jakiś bliski sygnał na 27,305 MHz FM. Tym razem po francusku! Zasada podobna jak wcześniej, do kilkunastu sekund silnego, wyraźnego, ostrego sygnału w końcu przechodząca w krótszy lub podobnej długości szum. Dziwne to trochę, żeby nagle w mojej bezpośredniej okolicy przejeżdżali kierowcy różnych nacji - wcześniej tego nie odnotowałem. Zrobiłem więcej niż powinienem, żeby "dobrekować" się do tego francuskojęzycznego rozmówcy. Tym razem z powodzeniem! Ów kolega znajdował się na zachodzie Szwajcarii! Niestety, adrenalina i brak czegoś do pisania pod ręką sprawiły, że nie zanotowałem znaku wywoławczego. Fakt jest faktem, wygląda na to, że pierwszy raz w życiu trafiłem w jakieś okienko propagacyjne. Podejrzewam, że słyszani wcześniej rozmówcy niemieckojęzyczni również znajdowali się w tamtych okolicach, tj. w Szwajcarii - tak to chyba działa, prawda?

Chętnie przeczytam opinie bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Co ciekawe, serwis link niezmiennie pokazywał, że warunki w paśmie 10m są złe. Wygląda na to, że trzeba po prostu nasłuchiwać.

I kilka pytań do czytelników... Czy znacie jakieś dobre serwisy do sprawdzania propagacji? Czy w ostatnim czasie często zdarza się dobra propagacja? Czy kwestia pory dnia, tj. zachód słońca, ma znaczenie?
 
slawe2k
Cześć. Gratulacje! Wraunki propagacyjne poprawiają się z dnia na dzień. W tym tygodniu na podstawowej 40 tyle , że w piątkach i na modulacji wstegowej USB. Miałem łączność z 2 stacjami Francuskimi - rozmawiały między sobą a mi udało się do nich "dobrekować". Niby nic zale zawsze cieszy. Uśmiech
Dziś w popołudniowych godzinach na 10m słyszalny byłem w prawie całej Eu. I ciekawostek udało mi się usłyszeć stacje z Brazylii , Chin, Zachodniej Sahary.

Powodzenia w Dx-ach . 73.

Psk reporter:

[img]https://drive.google.com/file/d/1T9tm2JFioCLRPIfySNncleRSpapBnFd4/view?usp=drivesdk[/img]
 
Majer
dokładnie dzisiaj było mega pozytywnie !! 73
Baza: [color=#0000ff]CRT SS 9900 V2 / Albrecht AE 355 M / TYT MD-9600 / Diamond X 300[/color]
Mobil: [color=#0033cc]President Harry, Santiago 1200 [/color]
 
dromader
Dzięki za odpowiedzi. A takie pytanie: gdzie polecacie logować łączności? Można to robić u nas na stronie, można w zeszycie, można w jednym z klastrów.... A Wy co polecacie?
 
tomek_wawa
Według mnie najlepszy cluster 11m to http://www.clusterdx.nl. Jeżeli chodzi o program - YaLog. Ma opcje wysyłania spotów do ClusterDX.
 
dromader
Na www.clusterdx.nl coś nie pykło i co najmniej od kilku tygodni nie można się zarejestrować...
 
Majer
jak na dzisiejszy dzień od paru dni jest ładna propa ..!!
Baza: [color=#0000ff]CRT SS 9900 V2 / Albrecht AE 355 M / TYT MD-9600 / Diamond X 300[/color]
Mobil: [color=#0033cc]President Harry, Santiago 1200 [/color]
 
Przejdź do forum: