cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Anteny
 Drukuj temat
Antena bazowa RADIORA FIBERGLASS 1/2
Tomek_Rzeszow
Witam

Pytanie odnośnie strojenia, ponieważ kiedyś gdy miałem półfalówke czy 5/8 to strojenie było poprzez wysuwanie końcówki o kilka centymetrów, w tej antenie mam możliwość przesunięcia o około 1 cm tylko.

Czy ten 1 cm to wystarczający margines?


Powracam do hobby i nie wszystko idealnie pamiętam stąd proszę koledzy o pomoc.

Powiedzmy że chcę środek pasma ustawić na 27.555MHZ

300/27.55 = 10,89
10.89/2 = 5.44


Czyli mniej więcej długość promiennika 5.44 metra ?
 
admin
Cześć
podejrzewam że tej anteny się nie stroi docelowo. Z karty katalogowej wygląda że jej zakres pracy to 5MHz więc tego byś i tak tym jednym centymetrem nie obskoczył. Nigdzie nie widzę wykresu, więc trudno się wypowiedzieć.
 
Web
Tomek_Rzeszow
Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że ten przedział częstotliwości jednak nieco marketingowy. Sprawdzę na dniach strojenie.
Dodatkowo zapytam, czy sam masz z uchwytem to wystarczająca masa dla anteny? Bo zastanawiam się nad odizolowaniem jej od barierki (strasznie uchwyt wżera się w balustradę chromową)

Czy ewentualne rozwiązanie będzie niekorzystne dla pracy anteny ?
 
admin
jeśli to chrom to on i tak nie będzie uziemieniem .... dopiero jak go "zranisz" i dostaniesz się do czystej stali to wtedy zadziała ona jak uziemienie
 
Web
Tomek_Rzeszow
Uchwyt ma takie żebrowane blachy z jednej strony więc się trochę wbił, i tego sie właśnie martwię. Dlatego sie zastanawiam co jeśli bym zaizolował to jednak bo moim zdaniem przewodność jest. Czy im większa powierzchnia masy tym lepiej? Czy wystarczy sam maszt z uchwytem takiej antenie?
 
admin
im więcej stali tym lepiej Uśmiech
 
Web
Tomek_Rzeszow
Antena świetnie stroi w granicach 1.8 Mhz więc jestem bardzo zadowolony.

Połączony z 07 sierpień 2018 22:14:
Antena świetnie stroi w szerokości około 1.8 Mhz więc jestem bardzo zadowolony. Ustawiłem na 1.2 od 26 do 1.4 na 27.850
Edytowane przez Tomek_Rzeszow dnia 07.08.2018 22:14
 
Przejdź do forum: