cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Witam, Powrót do CB po latach z planami. Prośba o pomoc.
Pyle
Witam, nazywam sie Kuba i mam 27 lat, mieszkam na Podlasiu i swoją przygode z cb radiem zaczynałem już w młodych latach.

Ostatnio powróciłem do tematu cb z 4 lata temu, przez cały czas to tylko mobil miałem, w samochodzie obecnie mam johnny III + sirio 800 turbo na stałe, posiadam taki zestawik do misiaków i lekkich łączności.

Na stały plany co do pierwszej bazy w domu i muszę tutaj was po prosić o pomoc.

Planuje zamontować antenę Sirio Keeper 27 w domu na rurce 2 metrowej, przykręcić do boku budynku "kraniec dachu" na szczycie, przewód jaki planuje położyć to RG-7 , 15 metrów z zapasem 2-3m w pokoju, mam nadzieje że dużo strat na 15m nie będzie.

Radio jakie planuje to President Jackson II 12W po odblokowaniu lub nie odblokowane, co do radia będe miał pare pytań.

Do tego jakiś zasilacz 5-7Amp 13.8V.

Mam nadzieje że taki zestaw będzie okej na początek, na dluższą antene na razie nie moge sobie pozwolić ale za rok dwa kto wie Uśmiech

I teraz mam mętlik w głowie bo antena od cb radia gdzie będzie przykręcona do rurki do krawędzi na szczycie dachu, będzie na takiej samej wysokości 1-2m dalej od anteny telewizji naziemnej, czy będą jakieś zakłócenia na cb radiu przez to ??, antena naziemna od tv nie jest jakaś tam z tych tańszych, jest do niej podłączony jakiś zasilacz, z tej tv w sumie nikt nie korzysta wiec mogę go odłączyć wiec sama antena chyba nie będzie zakłócać mi cb radia?? czy w ogóle antena od tv zakłóca ??.
Drugie pytanie mam z odległością anteny od dachu. Antena bedzie nad dachem 2 metry czy to nie za mało dla tej anteny? nie bedą jakies zakłócenia od dachu?

Trzecie mam pytanie ale to odnośnie już samego radia President Jackson II, radio zakupiłem w PL odblokowane 12watt.

W tym radiu występuje przełącznik Fine - Coarse
Co on dokładnie oznacza i do czego służy i jak nim sie posługiwać??

Po szukałem troche i nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale to odpowiada za dostrojenie czestotliwosci do kanalu np 19, żeby dokładnie ustawić częstotliwość tego kanału, czytałem też że przydało by sie mieć do tego miernik częstotliwosci.
Jeśli sie myle to poprawcie mnie, bo kompletnie nie wiem i nie wiem jak ten przełącznik obsługiwać, pierwsze takie radio moje.

Radio żeby pracowało poprawnie w Polsce to musze ustawić w systemie PL i co jeszcze?? ,słyszałem o jakiś stegach A/B/C/D to żeby wybrać C i ustawić tzw. "5 piątki" czy "0 zera" jeśli w tym radiu to występuje, ale nie widziałem żadnych literek przy pokrętłach A/b/c/d.

W temacie cb troszke raczkuje ale powoli zdobywam więdze, wiadomo każdy od czegoś zaczynał.
Pozdrawiam wszystkich i życze miłego dnia!.
 
161bd635
Witaj Kuba,

Widzę, że nikt Ci nie odpowiada, więc choć troszkę spróbuję Ci podpowiedzieć.
Jeżeli Chodzi o łączności to mamy dwie częstotliwości wywoławcze 26.425 MHz (Echo Echo) oraz 27.555 MHz (Alfa Tango) (jeżeli chodzi o łączności na 11m.
Najczęściej na 26.425 MHz rozmawiamy po polsku i tam zaczynamy rozmowę zapraszamy na inną częstotliwość, zaś na 27.555 MHz najczęściej obowiązuję język angielski, lecz nieraz można usłyszeć kolegów w innych językach, najczęściej po włosku.

Co do sprzętu to bardzo mi trudno powiedzieć co dla Ciebie byłoby najlepsze, ja od dwóch lat korzystam na bazie CRT SS9900 wersja 3 i jestem bardzo bardzo zadowolony, z czystym sumieniem polecam. Antena mam SIRIO Gain Master 5/8, jedni chwalą, inni narzekają. Na łączności dalekie z odbicia (DX) jest OK, mam łączności z Kuwejtem, Włochami Grecją, Hiszpanią, Anglią itd,oczywiście jeśli jest propagacja, zaś dla lokalnych QSO chyba można znaleźć coś lepszego.
Ja ją wybrałem z powodu trudności montażu innej cięższej anteny na moim dachu.

Pozdrawiam 73

Marcin
BAZA: SIRIO Gain Master 5/8, CRT ss-9900 v3, Albrecht AE2990AFS
 
Leszek
witaj. Troche uzupełnie.Nie stęgi tylko wstęgi (jes to rodzaj modulacji,tak jak AM czy FM). ABCD to poszczególne bandy na które podzielone jes pasmo cb(11m) np kanał19 jest w bandzie D echo echo musisz szukac w bandzie B itp. Poszperasz w necie to znajdziesz cały band plan. W AM jest jeszcze kanał 28 który co prawda odcchodzi w zapomnienie ale też był i lub jest kanałem wywoławczym.Co do anteny to prawie najwaznieszy element więc tu pomśl do czego bedziesz chciał używac tego zestawu czy to lokalnie czy dx. Jeśli dalekie łacznosci i ma posłużyć pare lat to nie oszczedzaj.
 
nowypn
Witam serdecznie.
Tak spróbuje trochę po kolei a mianowicie:
Antena signal keeper jest dość krótką anteną a co się z tym wiąże posiada mały zysk jak na antenę stacjonarną. W zasadzie jedyną rzeczą która broni tej anteny to niski kąt promieniowania - jeżeli masz możliwość to zamontuj antenę 5/8 fali szczególnie, że masz do dyspozycji rurkę o długości "tylko" 2m. Co się tyczy anteny keeper to bez problemu możesz ją zamontować i napewno będzie ona pracowała. W sprawie kabla to RG-7 się nie nadaje bo posiada impedancję falową 75 Ohm a ty potrzebujesz 50 Ohm - lepszym wyborem będzie RF-7, RG-213 i za bardzo nie musisz się wygłupiać jeżeli chodzi o tłumienie kabla bo masz dość krótki odcinek więc różnica 1dB pomiędzy rodzajami przewodów nie jest jakaś nie do przejścia - podstawa to porządne zestrojenie anteny.
Teraz może kwestia nieużytkowanej anteny tv - jeżeli tan antena jest uziemiona to może w jakiś marginalny sposób modelować charakterystykę promieniowania anteny cb właśnie w kierunku tej telewizyjnej - czy będzie ona powodowała jakieś trzaski albo tego typu zakłócenia w cb radiu - zdecydowanie nie bo jest to antena odbiorcza a nie nadawcza.
Kwestia obsługi radia jest dokładnie opisana w instrukcji i z reguły jest tak że pokrętła carse i fine służą do dostrajania się do korespondenta na każdym kanale z tą uwagą, że coarse zmienia częstotliwość nadajnika i odbiornika natomiast fine tylko odbiornika. Ważną informacją jest również to , że coarse to regulacja zgrubna(dostraja o kilka kHz) natomiast fine to regulacja dokładna(dostraja powiedzmy o dziesiątki - setki herców).
Tak jak koledzy piszą A, B, C, D, E itd to wstęgi czyli pod każdą literą mieści się 40 kanałów i kanały w każdej czterdziestce przełączasz przełącznikiem kanałów a same czterdziestki własnie przełącznikiem ABCD...... W przypadku radia o którym piszesz rozblokowanie polega na umożliwieniu nadawania na 10 czterdziestkach(400 kanałów) i zwiększeniu mocy nadajnika 10W AM/FM oraz 20W SSB. Kwestia nadawania wygląda tak, że w polsce nadajemy w tzw. zerach w modulacji AM/FM lub w piatkach w modulacji SSB. Do dyspozycji mamy zgodnie z przepisami zakres częstotliwości od 26,960MHz do 27,400MHz(w zerach) i 26,965MHz do 27,405MHz w piątkach. Zauważę tylko że zadałeś sporą ilość pytań i stąd rozbudowana odpowiedź - jeżeli coś jest niejasne to spytaj jeszcze raz a postaram się lepiej odpowiedzieć. Dobrze byłoby gdybyś poczytał ksiażke Andrzeja Janeczka pod tytułem Cb-radio tam jest to wszystko fajnie wyjaśnione.
Pozdrawiam
 
Przejdź do forum: