cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Wichury a stan anten
KptTygrysek
Po lekturze postów zastanawiam się nad budową masztu "kładzionego" w razie wichury czy burzy ?
I tak nie mogę postawić ciężkiej i gabarytowo wielkiej anteny na dachu domu: wykorzystam wiatę z betonowymi słupami, do tego ceownik i rura masztu w środek. Mocowanie pewne ale szybkie,żeby można było szybko położyć całość. Oczywiście uziemienie i zabezpieczenie będzie ale może to zabezpieczy mnie przed żoną i sąsiadami ? ;-)
Wiem: trochę niewygodne...
Ktoś coś takiego przerabiał? Za kilka tygodni będę mógł zrealizować ten pomysł.
Proszę o uwagi.
 
admin
Wykorzystaj to rozwiązanie, ewentualnie coś podobnego przy budynku.

[youtube]IP2LMghcZsM[/youtube]
 
Web
DELETE_1
Mam sztywny maszt 8,80m , na nim antenę 5/8 Thunderpole Hi Gain wysoką 5,60m były orkany,wiatry,wichury maszt bez odciągów świetnie pracuje choć rura jest stalowa.Teraz dźwigam maszt na 11-12m nad ziemię i znowu ta sama antenna 5/8 Hi Gain Thunderpole i niewiem czy założę odciągi-pomyślę o tym ale niewiem.Antena stoi jako maszt wolnostojący obok domu.Stoi , pracuje , to nie flaga,niema aż takich oporów żeby to opuszczać.Co najwyżej zrobić by trzeba zwód i iskrownik przeciw wyładowaniom atmosferycznym.Ja narazie korzystam z własnego systemu zabezpieczeń.Przeciąłem na dole , przy maszcie kabel RG-213 , zakładając beczkę.Ta jest rozłączana kiedy idzie burza.Radio w domu mimo wszystko też ma odpięty drugi kawałek kabla antenowego , który biegnie do beczki a CB-Radio jest wyłączone z prądu wraz z zasilaczem i jest zabierane jest do innego pomieszczenia.Roboty nie ma z tym dużo i choc niema konieczności zabierać CB-Radia z pomieszczenia,ja zabieram.Nic nie trace,to kilka sekund a być może ratuje sprzęt przed łukiem elektrycznym czy ogólnie wyładowaniem które mogłoby uderzyć na dworze w kabel.Mam zasilacz Alinco DM-330MW II - zasilacz ma 30A; i CB-Radio President Grant 2 - rozblokowane.Niby niewiele, ale po co mam stracić przez burze sprzęt za prawie 2000 zł? Sam zasilacz w polsce kosztuje 700-720zł i radio około 900zł. Odpinając je kiedy wyjeżdżam z domu czy kiedy idzie burza nic nie trace a mogę uratować cały sprzęt.Kiedy ponownie go podpinam,od razu sprawdzam reflektometrem czy aby napewno antena po burzy nie jest uszkodzona.Ktoś powie-Bez sensu , a ja dodam nic mnie to nie kosztuje , a wystarczy 30 sekund czasu żeby zabezpieczyć CB-Radio i zasilacz przed uszkodzeniem elektrycznym.
26 Bravo Delta 003
 
KptTygrysek
Przezorność godna polecenia!
Ciężko zdobyty sprzęt zawsze warto ochraniać, zresztą każdy i zawsze.
Co do masztu na filmie to całkiem fajny, choć linka dla mnie trochę za cienka ;-)
Miałem podobny pomysł tylko za przeciwwagę będę robił ja no i inna antena.
Mam także skromniejsze możliwości finansowe i zagospodarowania działki Smutek
Ale za to sił nie brakuje więc będę dźwigał maszt do góry ile razy trzeba będzie!
;-)
 
jojonek
Mój Gain Master zniósł bardzo dzielnie pierwsze jesienne wichury, oraz praktycznie /mam nadzieję że to już koniec zimy/ pierwszą zimę. Potrafi tu u mnie na górce całkiem przyzwoicie dmuchnąć czasem.
pozdrawiam
Baza Alinco DR 135 DX mik. Road Devil+Densei DM310ALC, President Jackson I mik. Densei EC2002, Midland HF747, antena Sirio Gain Master 5\8 442n.p.m
mobil I Yosan 3031 Turbo mik. Densei EC2002 antena Lem AT-72 Magnum
mobil II AnyTone AT-5555N Sirio Performer 5000
https://www.youtube.com/results?search_query=janusz+marzecki
 
Przejdź do forum: