cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
CRE 8900 - programowanie
Sztucjan
Witam,

Czy ktoś z kolegów programował w/w radio ?
Sciągnąłem soft, podłączyłem radio do komputera za pośrednictwem mini USB - USB ale nie wykrywa mi radia.
W momencie którym chcę zczytać dane z radia pojawia sie komunikat "Run time error - :8020: Error reading com device"

Będe wdzięczny za jakąś pomoc,
Pozdrawiam
Sztucjan
 
Hans83
A jaki system operacyjny?

Połączony z 27 grudzień 2013 15:14:
A i czy kabel jest z wbudowanym konwerterem USB-RS(ttl)
Edytowane przez Hans83 dnia 27.12.2013 15:14
 
Sztucjan
System operacyjny WIN7. Chyba głównie to sprawa kabla USB bo podłączyłem "normalny" a ponoć tylko dedykowany działa.
A co to jest ten konwerter ?
 
cichy
Czy w menageże zadań masz jakiś wpis nierozpoznanego sprzętu?
 
Sztucjan
Po podłączeniu radia do komputera kompletnie się nic nie dzieje. Początkowo sądziłem że sterowniki były już WIN7 więc jakoś nie zastanawiałem się czemu tak szybko dodał sprzęt do managera zadań. Wygląda tak jakby w ogóle ten kabel USB nie dawał znaku życia w połączeniu z tym radiem.
 
cichy
Przewody USB są znormalizowane i to, że nie działa to kwestia odpowiednich sterowników i oprogramowania.

Połączony z 27 grudzień 2013 20:33:
czyli win 7 wykrył sprzęt podłączony do USB?
Edytowane przez cichy dnia 27.12.2013 20:33
 
Sztucjan
na 99% WIN wykrył sprzęt bo nie ma żadnych informacji w managerze zadań że coś nie działa poprawnie. Sprawdzę jeszcze z innym kablem USB i wówczas będę miał 100% pewność. Mam nadzieję że nie będę zmuszony kupować dedykowanego kable bo 110 zł to lekka przesada/
 
cichy
Nie wiem jaka kolejność podłączanie przyjąłeś. Najpierw zainstaluj sterowniki i soft. POtem podłącz kabel i sprzęt..
 
Sztucjan
Tak też zrobiłem. Najpierw zainstalowałem program, potem podłączyłem USB tak więc w managerze urządzeń nie ma żadnych błędów. Komunikacja pomiędzy radiem i komputerem jest ale w momencie którym chcesz zacząć programowanie szuka komunikacji a potem wywala błąd. Odnoszę wrażenie że w tym oryginalnym kablu USB zaszyli coś bez czego komunikacja się nie odbędzie.
 
cichy
Jeżeli system radio "widzi", ale w trakcie programowania jak piszesz wywala błąd to nie wina kabla moim zdaniem lecz softu, albo błędów, które robisz podczas programowania. Moim zdaniem zanim wydasz kasę na kabel
"dedykowany" pokombinuj z tym o czym piszę.

Połączony z 27 grudzień 2013 21:28:
Spróbuj zaprogramować według tego :
http://www.youtube.com/watch?v=fdxgW1gRdkM

Połączony z 27 grudzień 2013 21:39:
I jeszcze tu:
http://cre8900.com/video.php
Edytowane przez cichy dnia 27.12.2013 21:39
 
Sztucjan
Błąd jednak był po mojej stronie. Po odinstalowaniu oprogramowania do CRE i ponownej reinstalacji zgodnie z tym co było opisane na prezentacji cbradio magazine okazało się że system w ogóle nie widzi radia podpiętego przez USB. Aby upewnić się że kabel USB działał poprawnie podłączyłem zewnętrzną kartę dźwiękową i od razu rozpoczęła się instalacja sterowników. Wniosek takie że dwa kable USB jakie używałem w ogóle nie działają z radiem.
 
elwirarom
Dzięki za ten wątek, właśnie walczę z instalacją i po przeczytaniu też zaczynam podejrzewać problemy z USB:/
 
Sztucjan
Dla wszystkich co mają podobny problem

Teraz już mam wiedzę, zatem niezbędne do zaprogramowania radyjka konieczne jest:
- kabel USB z konwerterem lub oryginalny (tak jak pisał Hans83)
Jeśli ktoś jest posiadaczem systemu operacyjnego WIN7 64 Bit
- sterowniki dostępne tutaj http://www.miklor.com/uv5r/UV5R-Drivers.html
I nie ma opcji żeby nie zadziałało Uśmiech
 
Przejdź do forum: