cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Lemm AT-107 za nisko się stroi.
Tede
Witam
Na próbę założyłem sobie antenkę 3/4 żeby zobaczyć jak będzie się sprawować do Spectrum 1600.
Niestety mam problem w jej zestrojeniu.
Przy fabrycznym ustawieniu (długość promiennika 8m) antena działa 23-25MHz regulowanym odczepem cewki wiele się nie da zdziałać,a producent informuje żeby nie regulować długością promiennika.Oczywiście skróciłem go o 50cm i działa 24-26MHz a antena pracuje od 26-28.Pewnie jeśli skrócę ją do 7m to może się zestroi ale wtedy będzie jak 5/8 czyli AT-92 .Jedno co mi przychodzi do głowy to jest założona cewka od anteny AT-92.Czy ktoś posiada AT-92 lub AT-107 i mógłby mniej więcej podać ile jest zwoi oraz jaka szerokość cewki?
Cały dzień z nią walczyłem i nic.A fider na 100% dobry bo ściągałem antenę która zestrojona była idealnie.
 
end
To jak to ma działać z cewką od innej anteny. Punkt rezonansu masz nie tam gdzie trzeba. Każda antena to inna konstrukcja więc przekładanie dowolnych komponentów z innych anten w 99,99% nie zadziała. Konstrukcja cewki jest ściśle powiązana z przeciwwagami, ich ilością, długością oraz również długością promiennika.
 
Tede
Dlatego napisałem tego posta żeby się dowiedzieć coś na ten temat.
Wczoraj pożyczyłem analizator antenowy i zrobiłem pomiary.Fider docelowy jak i kabel pomiarowy który służył do strojenia samej anteny na maszcie tymczasowym OK.Środek rezonansu to 23.500 MHz.Zasilanie do cewki w różnym miejscu dało różnicę ok 1 MHz więc to jeszcze za mało.Próbowałem zostawić tylko 4 długie przeciwwagi jak i same krótkie i różnica była ale mniej więcej ta sama jak strojenie cewką.Zrobiłem eksperyment i skróciłem promiennik o ponad metr i antena się prawidłowo zestroiła w paśmie tylko już pewnie na 5/8 bo długość wyniosła ok 7 metrów czyli z niej zrobiłem AT-92.Znajomy ostatnio zakładał identyczną i nie miał problemów przy strojeniu zachowując długość 8 m od górnego końca cewki jak napisane w instrukcji.Antena nowa nie używana ale z drugiej ręki więc na 100% nie wiem czy było coś kombinowane.Podejrzane jest to że na górnym zakończeniu cewki nie ma zaślepki oraz zamiast mosiężnej tulejki jest opaska na cewce porównując zdjęcia tej samej anteny w sieci.Foto zamieszczam poniżej może ktoś w niej coś dopatrzy?
Dziś jak będzie pogoda to spróbuje skrócić cewkę odczepiając jeden może pół zwoju do jej mocowania,jeśli po tym zabiegu będzie OK to na 100% było coś kombinowane bo nie możliwe żeby w tak prostej konstrukcji się coś popsuło.

obrazki.elektroda.pl/6891471200_1389465751_thumb.jpg
 
Przejdź do forum: