cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Anteny
 Drukuj temat
Antena, dipol otwarty.
cichy
Witam Koledzy,
czy ktoś z Was eksperymentował może z dipolem 2x2,60m?
Jeżeli tak to napiszcie czy warto, jeżeli nie to sma się będę musiał z tym zmierzyć.
Pozdrawiam
cichy
 
Rysiek9
Robiłem próby z dipolem, zmieniłem na INVERTED inaczej dipol odwrotne \/ z balumem 37 zwojów przewodu RG58na rurce PCV o średnicy 5cm.Jako antenę wykorzystałem oplot ze starego kabla knncentrycznego o średnicy około 1 cm.No i już na tej antence i SS3900 czarny o mocy 12W zaliczyłem 4 kontynenty SWR tej antenki nie przekracza 1,2
 
cichy
Dzięki za odpowiedź, która w całości pokrywa się z tym o czym myślałem. Więc jak tylko pogoda pozwoli zamontuję dipol na dachu. Balun zrobię 1:1 na Amidonie. Pozdrawiam
 
admin
Jak już to zrób balun prądowy. Wykorzystaj amidona i koncentryk.
 
Web
cichy
Myślałem dokładnie o tym o czym piszesz.
 
admin
Ja to robię tak, że używam tego koncentryka, którym zasilam antenę. Nie stosuję wtedy wtyczki i gniazda przy antenie (eliminuję dodatkowe straty). Nawijam 10 zwojów naprzemiennie na ferrycie i lutuję bezpośrednio do koncentryka ramiona anteny. Na końcu kabla idzie wtyczka do TRX-a.

Nie wiem ile tam masz tego kabla od anteny do radia. Jak do 30 m to wystarczy Ci cienki kabel, jak więcej, to można by się zakręcić przy lepszym kablu, ale wtedy też staraj się nie robić gniazda w balunie tylko lutuj.

Ostatnio robiłem prądowe baluny z małych żółtych amidonków i koncentryka teflonowego - pracują Z przymrużeniem oka
 
Web
cichy
Mam trochę różnych rdzeni niestety ich pochodzenie to wielka niewiadoma. Jedyne co można o nich powiedzieć to wielkość i kolor Z przymrużeniem oka
 
szalek1970

Cytaj

Rysiek9 napisał(a):

Robiłem próby z dipolem, zmieniłem na INVERTED inaczej dipol odwrotne \/ z balumem 37 zwojów przewodu RG58na rurce PCV o średnicy 5cm.Jako antenę wykorzystałem oplot ze starego kabla knncentrycznego o średnicy około 1 cm.No i już na tej antence i SS3900 czarny o mocy 12W zaliczyłem 4 kontynenty SWR tej antenki nie przekracza 1,2
A jak wyglądały u ciebie łączności lokalne? nie "przeskakiwałeś" najbliższych lokatorów. Kiedyś zestroiłem w ten sposób dipol poziomy na 10m i niestety lokalnie miałem bardzo słabe raporty ( wiadomo polaryzacja itp, itd ).
 
pawel1201
Ja lokalnie na dipolu na 20 km lecialem a mialem go na strychu.
 
admin
Polaryzacja w QSO lokalnych będzie miała ogromne znaczenie, dlatego musicie sami zadać sobie pytanie do czego ta antena ma służyć.

Do lokalnych pogaduszek to moim zdaniem wystarczy bumerang na dachu albo na balkonie. Jak chcecie robić łączności między i kontynentalne to już trzeba eksperymentować. Ja obecnie wyłącznie robię anteny samodzielnie, bo raz - sprawia mi to przyjemność, dwa - minimalizuję koszty, trzy - uczę się.

Obecnie robię takie cudeńko: http://www.sq8mxs.pzk.info.pl/viewpage.php?page_id=17, ale już w obliczeniach jest 3 el na 11m pracujące w zakresie 1 MHz więc od 26,500 do 27,500 z niskim SWR na bazie anteny DK7ZB na 10m.

Osobiście bym nie wieszał dipola, powiesiłbym pełnowymiarową Deltę (trójkąt) na 11m w pionie, albo dwa takie trójkąty na jednym maszcie żeby mieć antenę kierunkową za 20 PLN (koszt PKL-ki) przykład tutaj http://abc.wlodawa.pl/~sp8gsc/Anteny/Konstrukcje/piramida%20drutowa.html , to jest antena na 80m więc nie zrażajcie się jej wielkością. na 11m będą to dwa trójkąty o wspólnym obwodzie zaledwie 11m więc boki wyjdą mniej więcej po 1,70m.

Dipol, jak już - to robiłbym z rurek - obrotowy, bo dipol działa kierunkowo, i można z nim też eksperymentować.

a i jeszcze jedno Uśmiech jak chcecie wykorzystać dipol do rozmów lokalnych - powieście go w pionie Uśmiech - zasilaniem trzeba tylko uciec troszeczkę od jednego z ramion które będzie schodziło w dół.
 
Web
cichy
Niestety, obrotowy dipol w moim przypadku na dzień dzisiejszy nie ma racji bytu. W niedalekiej przyszłości "postawię" na dachu coś "mocniejszego" home made Uśmiech

Połączony z 04 luty 2014 14:55:

Cytaj

admin napisał(a):
Osobiście bym nie wieszał dipola, powiesiłbym pełnowymiarową Deltę (trójkąt) na 11m w pionie, albo dwa takie trójkąty na jednym maszcie żeby mieć antenę kierunkową za 20 PLN (koszt PKL-ki) przykład tutaj http://abc.wlodawa.pl/~sp8gsc/Anteny/Konstrukcje/piramida%20drutowa.html , to jest antena na 80m więc nie zrażajcie się jej wielkością. na 11m będą to dwa trójkąty o wspólnym obwodzie zaledwie 11m więc boki wyjdą mniej więcej po 1,70m...


jeżeli dysponujesz jakimś schematem wykonania takiej anteny byłbym wdzięczny. Link http://abc.wlodawa.pl/~sp8gsc/Anteny/Konstrukcje/piramida%20drutowa.html nie działa.

Pozdrawiam

Połączony z 04 luty 2014 14:58:
ze wstępnych obliczeń wychodzi mi, że bok będzie miał około 1,83.
 
admin
27,555 - 1,81

linki działają
 
Web
Rysiek9
Bartek na lokalu do Słupska mam 50km a raporty otrzymuje 5/9.Antena jest na wysokości 42n.p.m.a wokoło mam wzgórza.
 
cichy
Wypróbuję jednak dipol otwarty chociażby z tego względu, że mam wszystko co potrzeba do jego budowy. Zrobiłem balun taki jak opisał Rysiek9 i za jakiś czas jak czas pozwoli zamontuję antenę na dachu. Jeżeli jesteście zainteresowani fotkami, albo pracą tej anteny to piszcie.
 
Darozt210
Dipol dobry jest na dalekie łączności lokalnie lipa będzie,mam powieszonego dipola wykonanego przez SP1BKS i ładnie się spisuje na dalekie qso.Plus jeszcze że nie kiedy na wertikalu nie słyszę stacji a na dipolu słychać.
 
161bd542
Witam kolegów mam podobny problem lecz zdziwiłbym zbudować sobie 3ele yage na 11m lecz nie mama wszystkich danych wzoruje się na antenie firmy siro gdyby ktoś z was był szczęśliwym posiadaczem takich danych będę wdzięczny jeśli zechce się nimi podzielić pozdrawiam wszystkich obecnych
 
KptTygrysek
Bardzo ciekawa dyskusja: różne rozwiązania a cel ten sam! Chwalcie się co dalej? Muszę mieć antenę do łączności lokalnych, to dla mnie podstawa!
Jeśli chodzi o DX-y to to prócz dipola czekającego na rozwieszenie, chcę zbudować antenę opierając się na Waszych doświadczeniach.

Połączony z 16 maj 2015 21:02:
Także wykonałem taką antenę i również czeka na rozwieszenie ;-)
Poprzednie moje próby kończyły się klęską albo wogóle nie dochodziły do skutku. Coś zawsze nie sprzyja :-(
Poproszę o podzielenie się doświadczeniem.
Pozdrawiam !
Edytowane przez KptTygrysek dnia 16.05.2015 21:02
 
161wrc180
do kolegi 161bd542 czy nie prostszym rozwiązaniem byłoby zrobienie skyppera? który w rzeczywistości odpowiada 3el. yadze, osobiście zrobiłem antenę skypper i jestem bardzo zadowolony już prawie rok stoi na dachu z rotorem conrada i wszystko pracuje jak należy aktualnie, do dxów tylko ze skyppera działam, co do rozmów lokalnych dalej stoi vector 4000.
 
KptTygrysek

Cytaj

admin napisał(a):

Ja to robię tak, że używam tego koncentryka, którym zasilam antenę. Nie stosuję wtedy wtyczki i gniazda przy antenie (eliminuję dodatkowe straty). Nawijam 10 zwojów naprzemiennie na ferrycie i lutuję bezpośrednio do koncentryka ramiona anteny. Na końcu kabla idzie wtyczka do TRX-a.

Nie wiem ile tam masz tego kabla od anteny do radia. Jak do 30 m to wystarczy Ci cienki kabel, jak więcej, to można by się zakręcić przy lepszym kablu, ale wtedy też staraj się nie robić gniazda w balunie tylko lutuj.

Ostatnio robiłem prądowe baluny z małych żółtych amidonków i koncentryka teflonowego - pracują Z przymrużeniem oka


Witam!
A czy daje radę w łącznościach lokalnych, Polska?
President Lincoln I , Midland Alan 87

Sirio GPE - 27 5/8
 
Przejdź do forum: