cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » Sprzęt » Radia
 Drukuj temat
Co warte jest radio M-Tech LEGEND II
ostol
Witam szanownych kolegów.
Czy ktoś z was używał tego radia?
Bardzo mi się podoba to urządzenie i zastanawiam się nad jego kupnem.
Ciekawi mnie czy nie ma problemów z niską czułością albo nieprawidłowym działaniem ARW, jak na przykład w tanich Presidentach.

image.ceneo.pl/data/products/9180248/i-m-tech-legend-ii.jpg
 
cichy
Witaj, co tu dużo pisać radio takie same jak Johnny II/Harry II . Płyty te same , elementy te same, scalaki te same no może inne kolory rezystorów. Wykonanie też takie same.
Niestety - te radyjka mają (wg mnie) fatalną jakość dźwięku odbieranego - chodzi o sam tor audio.
Pasmo jest "same wysokie", czyli gdzieś 1-4kHz a dołu prawie w ogóle nie ma, aby mieć wyraźny głos odbiorcy trzeba dość głośno ustawić, przez co szumy i trzaski (które są głównie wyższych częstotliwośći) są bardzo męczące.
Wydawało by się "no trudno, z tak małej skrzyneczki i głośniczka nic lepiej się nie da", ale podłączenie zewnętrznego głośnika - nic nie daje, nawet jak jest porządny, brzmi jak "komórka na głośnomówiącym".
Aby to naprawić - wystarczy zmienić kondensatorek smd C29 (wg numeracji na schemacie pressidenta harrego 2) z oryginalnej wartosci 0.01µF na cokolwiek większego, np 1µF oraz C26 z 0.1µF na 1µF.
Pozdrawiam

Połączony z 27 styczeń 2014 09:55:
1uF oraz C26 z 0.1uF na 1uF miało być...

Połączony z 27 styczeń 2014 10:00:
Tutaj sobie zobacz co gdzie siedzi Z przymrużeniem oka :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/622f0f29f1e5d014.html
Edytowane przez cichy dnia 27.01.2014 10:00
 
ostol
Ok dziękuję za odpowiedź. Z kondensatorami rozumiem o co chodzi. A czy poza tym drobiazgiem radio nie ma problemów z czułością czy z brzydka modulacją?
 
djblack_28
to nie jest taki drobiazg, radio w oryginale jest nieprzyjemne i męczące..
 
cichy
Czułość i modulacja tak jak i w Harrym nic specjalnego, ale łączności prowadzić można. Lecz podobnie jak i Harry ma te radio problemy ze zbieraniem wszystkich śmieci dookoła szczególnie jak zamontujesz je w aucie. Pewnie o tym myślał pisząc posta djblack_28.
Pozdrawiam
 
Jackill
Jeśli mogę Ci doradzić, poszukaj lepiej coś ze starszych konstrukcji.
Stare dobre radia są duże, jeśli ma byc relatywnie małe, to zastanów się poważnie nad Alan 18.
[color=#ccccff]Mobil1: President Herbert II asc + Sirio Performer 5000 + Densei 2002 Japan + 747
Mobil2: Alan 18 + Sirio Delta27/President ML145 + Albrecht NM500e
Baza: President Herbert I, President Jackson I, Spectrum 1300, 747, Xbox, Sadelta HM 350, Pan DM 432MT, Swr Digit
[/color]
Szok
 
ostol
Kolego Jackill, wymiana trzech kondensatorów na płytce to drobiazg. Wyjaśnij proszę co to według ciebie znaczy że radio "zbiera śmiecie"? Radio, które nie "zbiera śmieci" najnormalniej w świecie ma problemy z czułością.
Radio powinno odbierać wszystko, co jest sygnałem o częstotliwości, na której jest nastrojone, bez względu na to czy to jest śmieć czy nie. Inna sprawa to to, czy sygnały słyszalne w radiu, nie są aby wynikiem mieszania się sygnałów powodujących przesterowanie pierwszego stopnia odbiornika (z reguły mieszacza) ale przy małej ilości stacji na CB i mocach rzędu 4W to raczej bez znaczenia...
 
KptTygrysek
Mam to radio w swojej Alhambrze: z anteną ML 140 stanowi b.dobry nabytek! Nie zbiera żadnych śmieci z auta ale przejeżdżając obok kilku budynków zbiera wszystkie zakłócenia przemysłowe. Można to wyciąć ale po co jak zaraz mija? Zasięg b.dobry w Łodzi słychać wjeżdżające Tiry z drugiego końca miasta. Zawsze można pomóc! Jadąc w lesie równoległą drogą do krajowej w jakiejś odległości 5 do 7 km normalnie można nawiązać łączność.
Szumi ale chyba powinno?
Teraz, po kilku latach kupiłbym jednak jakiegoś weterana, lepszą antenę i cieszyłbym się z komfortu używania takiego starocia!
Ale teraz jestem mądrzejszy o kilka lat czytania różnych for CB...
 
DELETE_1
To jeszcze zależy do czego koledze ma to Radio służyć.Zakładam że do mobile bo baza odpada napewno.A jeśli do mobile to do jakich celów? Zwykła praca na 27.180 MHz czy jakieś potrzeby dalszej komunikacji? Jeśli zwykła praca to do auta wystarczy Onwa S-Mini,byle tylko na aucie była długa antenna I dobrze zestrojony SWR.Po co przepłacać z M-Tech Legend jak tańsza I sprawdzona jest wspomniana Onwa S-Mini.A jeśli ma być coś bardziej z klasą to polecam President Walker a jeśli ma być coś na wypasie to do auta wystarczy President Grant 2.Na bazę President Lincoln Gold,President George,President Lincoln 2,Alan 555,Alan 560 czy jeśli posiada się licencję np.Kenwood TS 990 S czy Yaesu FTDX 3000.Tak czy inaczej w aucie najważniejsza jest porządna antenna I dobrze zestrojony SWR-CB-Radio gra bowiem drugie skrzypce I nie musi być drogie żeby było wystarczające do zapytania o drogę.Na bazę to inna bajka I sprzęt niejednokrotnie przewyższa wartość nowego Rolls-Royce-a. Co by nie mówić każdy z nas ma swój gust. 73 ! I do usłyszenia !
26 Bravo Delta 003
 
ReVerse28
Witam wszystkich Uśmiech Piszę w sprawie tych kondensatorów, bo filtr wadliwy CQ S455HT w tym radiu już sobie wymieniłem na LT 455HTW.

O jakie kondensatory chodzi? Patrząc na fakt, jaki ma zostać wstawiony tzn 1uF, chodzi o kondensator ceramiczny, ten który filtruje?
 
Przejdź do forum: