cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Magnesówka na dachu, przedłużenie fidera...
garfik
Witam wszystkich okrutnie serdecznie!

Jako, że niemocą powypadkową złożon, w domowych pieleszach czas spędzam, postanowiłem odświeżyć dawnych lat wspomnienie i posłuchać (a za czas jakiś może i pogadać) via cb.

Jak na razie, mam radio i niewiele więcej. Szczęśliwym trafem na poddaszu siedzę, więc pomyślawszy chwilę, przez okno połaciowe na dach antenę mobilową na magnesie wystawiwszy słucham co w świecie słychać... A słychać dużo Uśmiech

Chcę jednak słyszeć więcej i gadać daleko, więc pytanie mam do Szanownych Uczonych:

- założenie niestety jest takie - żadnych modyfikacji dachu czy ścian, żadnych dziur itp... Stąd magnesówka. Dach jest blaszany więc trzyma się jak remora statku. Ale moja aktualna ML-145 chyba nie jest najlepszym pomysłem - więc co można innego wykorzystać?

- niedługo będę musiał w ramach tegoż poddasza przenieść się dalej, zatem nie będzie mogło być tak, że po prostu z okna zwisa kabel. Czy można pokombinować taki kilkunastometrowy odcinek kabla jako przedłużacz? Taki, by miał na jednym końcu normalny wtyk UC do radia, a na drugim żeńskie gniazdo UC podłączane do kabla anteny?
 
161BD038
Zacznijmy od tego.
Mówimy o domu prywatnym czy o bloku.
W obu przypadkach antena ML-145 na magnesie będzie spisywać się OK.
Aczkolwiek wiadomo bez rewelacji.
Jeśli chcesz być słyszany daleko to jednak bez anteny stacjonarnej się nie obędzie.
kawałek masztu z rury na to antena i gotowe
nic na dachu nie musisz przerabiać oprócz założenia obejmy kominowej. Oczywiście tyczy się to domu prywatnego
Natomiast jeśli chodzi o blok to musiał być wystosować oficjalne pismo do spółdzielni mieszkaniowej o pozwolenia na montaż anteny (jakiejkolwiek) z pozytywną opinią udajesz się na dach i montujesz do najbliższego komina lub tegoż innego masztu.
co do łączenia przewodu owszem możesz go łączyć z użyciem 2x UC1 + beczka ale ja jestem zwolennikiem ciągłości bez łączenia i innych modyfikacji.
co do zwisającego przewodu znajomy mieszkający w bloku puścił go z dachu do balkonu w naciągniętym wężu gumowym od wody.
Dodatkowo ma grube zabezpieczenie kabla.
Pozdrawiam.
 
garfik
Dzięki.

To blok. Niestety, nie ma możliwości postawienia na nim anteny bazowej - tylko coś, co można zdemontować bez śladu. Na szczęście to ostatnie piętro, więc przez okna dostęp do powierzchni dachu jest, co wykorzystałem Uśmiech

Na razie radio jest w pokoju z oknem, ale wkrótce będę musiał przeprowadzić je do małego pomieszczenia, które z założenia miało być chyba garderobą - taka wąska kiszka bez okna. Dlatego będę musiał przewlec przez mieszkanie fider. A że on też musi być łatwo usuwalny (wymaganie nie moje) i jeszcze łatwiej montowalny z powrotem (zastrzeżenie moje) stąd pomysł z przedłużaczem...

Ta ML-145 to jakaś skośnooka podróba chyba - nazwana jest brzydkim słowem, mianowicie PREMIER. Ale działa, testowałem na 19 i jestem słyszalny na dobre kilkanaście kilometrów (Grochów - Ożarów). Słyszę też dziki tłum na 27.555 Uśmiech
 
Darozt210
Wcale nie potrzebujesz wiercenia i robienia dziur,wystarczy zakupić sobie takie oto obejmy kominowe http://satsklep.pl/pl/p/Uchwyt-masztu-kominowy-obejma-kominowa-tasmowa-5m-,-Art.nr-03.101-/1538 do tego 3 m masztu i antenka bazowa polecam coś z 5/8.
 
garfik
Wiem.

Ale niestety, jestem niemobilny - połamałem się i o ile dostęp do okien połaciowych mam, o tyle wyłażenie na dach to pieśń odległej przyszłości.
Poczytawszy archiwum zamówiłem w Konektorze przedłużacz i antenę Megawatt 4000 - to najdłuższa z tych, na które mogę sobie pozwolić i które na magnesie zamontować można. Zobaczę, jak to będzie działać :-)
 
Przejdź do forum: