cbradio.pl
Zobacz temat
 Drukuj temat
Ogrom do anteny Albrecht GPA27
michalkorpikiewicz
Witam serdecznie,

Ostatnimi czasy zakupiłem sobie antenę 550cm 1/2 fali od Albrechta, wraz z masztem 1.5m. Jeszcze jej nie zamontowałem, ponieważ nie ma mnie obecnie w Polsce. Maszt z anteną będzie zamontowany na ostatnim 4 pietrze bloku, do metalowej barierki balkonu, myślę że będzie wystawać około 4 metrów ponad dach. Obawiam się że podczas jakiejś burzy może mnie spotkać nieprzyjemność i moja antena zostanie "porażona" przez piorun. Czy wystarczy to że będzie podłączona do uziemionego balkonu? Czy może przyłączyć się pod uziemienie na bloku? Ale z tego co wiem nie jest ono w najlepszym stanie, nie było konserwowane od głębokiego PRL-u, blok wybudowany około 1960 roku i chyba od tamtej pory jest nie tknięte. I co zrobić w razie czego z kablem antenowym, czy wystawienie go za okno wystarczy?
 
Maciej 5279
Witam. Dobrze abyś maszt uziemił do od gromu budynku, mimo to że nic nie było robione od lat, zawsze coś niż nic... Czy Twoja antena w Twoim rejonie będzie najwyższym punktem...? Jeżeli tak to na pewno warto zrobić to uziemienie.. A co do kabla antenowego to nie wiem czy wystawienie go za oknem w razie uderzenia pioruna coś pomoże.. i tak znajdzie swoją drogę ucieczki... tylko którędy.. tego nikt nie wie...
Pozdrawiam Maciej
Na CB-RADIU od 1991 roku.
Antena SIRIO GPE-27
Radio PRESIDENT LINCOLN
161BD834 - Maciej Poznań
 
michalkorpikiewicz
Najwyższym punktem nie będzie, w okolicy 200m jest wieża strażacka z masztem, tak na oko z 30-35m. W dodatku, w odległości około 150-200m jest wieżowiec 10 piętrowy z masztem ok.10m od przemiennika ochrony. Plus kilka wysokich drzew.
 
Maciej 5279
No to nie jest tak źle... bo jak coś to walnie w te najwyższe miejsca ale i tak w razie "W" trzeba mieć podłączone uziemienie...
Na CB-RADIU od 1991 roku.
Antena SIRIO GPE-27
Radio PRESIDENT LINCOLN
161BD834 - Maciej Poznań
 
Przejdź do forum: