Swiat Radio 153BD/AS101
cbradio.pl
Zobacz temat
cbradio.pl » CB Radio » Techniczne
Kto tu jest? 1 Gość (ci)
 Drukuj temat
Koniec ery CB-radio
witekcbcheciny
Z wielkim alem musz to stwierdzi e koniec jest bliski ,idzie wielkimi krokami .Jeszcze rok temu mylaem e-tam przesada,ale dzi dowiedziaem si e koniec ju tu jest.Moe by szuka ratunku w PAR o ile jeszcze istnieje,ale oni raczej s po tej drugiej stronie[znam to z lokalnej autopsji ].Pora wic da sobie na wstrzymanie i nie inwestowa .Czytajcy ten tekst pomyli o co mu chodzi ju mwi chodzi o owietlenie ledowe miejscowoci. O ile same ledy s ok to przetwornice z chin ju nie.jechaem ostatnio przez tak miejscowo zaszumienie 5-7 przy lampie .to w aucie katastrofa. Dzi rozmawiaem ze swoim niedalekim ssiadem 15 km pytam co nie gada a on e zaoyli na wiosce owietlenie led i moe gada tylko do 17-tej bo potem na bazie zaszumienie na9+10.Tak wic z powodu ekonomi bdziemy powoli koczy nasze hobby bo kto wygra z chinami i kas.Jest jeszcze jedna szansa a waciwie dwie , pierwsza to skype a druga to taka e pora dorosna na KF.Z wyrazami szacunku,pozdrawiam jako radiowiec ,motocyklista i kierowca ciarwki wszystkich na forum

skoti
Tak dokadnie zgadzam si z tob moe jeszcze nie koniec ale bdzie coraz trudniej , szczeglnie warunkach miejskich. Jeszcze na wsiach z dala od terenw zurbanizowanych , mona spokojnie popracowa .

Sam jestem tego ofiar po zaoeni bazy i pierwszym uruchomieniu rce mi opady, normalna ROZPACZ !!!! QRM wali non-stop na w okolicach semki .

YouTube Video

mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Magnum S-9 + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.

stanislaw56
Witam. doek w propagacyjny za cz si do dawno, teraz jestemy prawie na samym dnie. Kropk nad i postawia chiska elektronika, adowarki lampy led i inne cuda chiskiej elektroniki. Jest tylko jedna rada, egzaminy kf i mamy wszystkie pasma kf do dyspozycji. Ja tak zrobiem bo miaem doc problemw z antenami ssiadami, ale na pasmo 11m z wielk chci zagldam. Pozdrawiam SQ7SCJ.

witekcbcheciny
Witam skoti no zaszumienie katastrofa u ssiada takie zaszumienie przychodzi z drugiej strony ulicy z monitora kompa ,jest to oczywicie do naprawienia Dobre owietlenie ledowe [markowe] jest ok, mamy tu u siebie w grupie takie przykady,zero szumu. Dzwoniem dzi do UKE i pogadaem 10 min, zasada jest taka jak zakca KF lub zwyke radio fm to jedno pisemko i s.A jeszcze jedno jak ty zakcasz to zsyka na sybir i nie daj bug by pokaza e gadasz na 11 z czego wicej 4w am 12usb na podstawie

Paramedic84
Oj tam oj tamZ przymrueniem oka nie dramatyzujmy... zakcenia na Citizen Band byy, s i bd tak samo jak wredni ssiedzi z antenami siatkowymi zawieszonymi na drewniany kiju od szczotki w zwartej zabudowie, ktrzy wiecznie nie mogli pooglda "dziennika" bo nadjemy. Technologia posza na przd i akurat tutaj po zmianie tv z analogu na cyfre jest duo lepiej. A co do chiszczyzny to prdzej znikn chiskie badziewia ni pasmo obywatelskie. Musimy si tylko nie nastawia, e pasmo CB jest be, bo podatne na zakcenia, i co z tego? - bo i zawsze tak byo. Inn spraw s te dzisiejsze lepsze/gorsze szumofony. Jednemu bd zakca ca 40-stke witeczne ledy na chaupie, a innemu na dwa, trzy kanay stanie nona na 9s przez owietlenie ledowe w miejscowoci. Inna sytuacja znajomy zaoy chiskie xenony, a co za tym idzie powielacze napicia made in china no i zakcenia cay czas na jego mobilnym szumofonie, a po prbie podczeniu mojego leciwego 26-letniego Presidenta Jacka jest cisza. Pamitajcie wiele zaley od: lokalizacji, transceiver-a, anteny i stanu instalacji antenowej oraz innych. U mnie np. s czasami takie dni e od 1 do 40 CH przesuwa mi si jaki nie wiem generator i pierdzi na p skali s-metera. Zaczyna si przykadowo na pierwszym kanale koczy si cichnie i rozpoczyna na drugim i tak dalej na trzecim a do monitora AT i gdzie tam daleko ginie bezpowrotnie jednego dnia drugiego znowu albo wcale. Jedynie z moich obserwacji wynika, e nigdy nie wystpio takie zakcenie w sobot niedziele czy wita zatem mog przypuszcza e owe rdo zakcenia jest z jakiego urzdzenia przemysowego. Pasmo KF jest ok ale to ju nie to samo co CB zgodzicie si ze mn. Idc tym tokiem rozumowania oglnie poddajmy si zakceniom i sprzedajmy cay sprzt a co za tym idzie lata dowiadcze oraz wiele niezapomnianych dalekich cznoci, ktre jeszcze przed nami. Obojtnie czy to bdzie sprzt CB czy KF zakcenia bd coraz czciej i wszdzie. Mamy przecie laptopy i Skype-a, ba! mamy jeszcze mniejsze tablety no i w kocu kady z nas ma smartfony oraz aplikacje typu: Cb Radio Chat czy Zello - zobaczcie jakie to proste zero kosztownych radiotelefonw, mikrofonw, zasilaczy, anten, masztw, odcigw, instalacji itd., a co najwaniejsze zero zakce, a ponadto czno z caym wiatem czy jest propagacja czy nie. Co do 19-ski to przecie jest aplikacja Yanosik i jakie tam inne nawigacje... A jakby kto chcia mimo wszystko archaicznych analogowych cznoci na krtki dystans to PMR. Nie dajmy si zwariowa Ci prawdziwi zagorzali CB-ci ktrzy siedz od lat w CB nie zrezygnowali do dzi i nie zrezygnuj choby nawet mieliby wyby z wielkich aglomeracji miejskich gdzie jest cay rj wszelkich zakce na tereny podmiejskie z dala od chiskiego syfu (a i powietrze i ycie jest zdrowsze przy okazji). Zapewne wielu z nas zniechca ta perspektywa i wiele si wyamie i zakoczy ok jest to kadego prywatna decyzja ale nie piszmy tu o apokalipsie CB bo chiskie paluszki tuk coraz wicej wtpliwie dziaajcej elektroniki - chrzani to!Pokazuje jzyk

Co do warunkw propagacyjnych to faktycznie nie jest ostatnio za wesoo ale przecie caa zabawa jest w tym eby nasuchiwa, ledzi prognozy propagacyjne wreszcie trafi w warunki i nacieszy si czym co za chwile szybko ucieknie i potem znw warto jest czeka na co wyjtkowego. A gdy jeszcze do tego dochodzi element dzisiejszych zakce gdy uda si nawiza dalek czno w tak trudnym zakconym wiecie to wogle rarytasZ przymrueniem oka Gdyby cay czas byy doskonae warunki do cznoci z nudw ju bymy si zniechcili do dx-w bo ile mona czy nie?

P.S. Strona i forum te umrze mierci naturaln jak umrze CB - NIE DOPUCIMY DO TEGO!

Amatorskie 73 dla wszystkich wiernych radiooperatorw pozdrawiam
baza: K-PO DX-5000 Densei EC-2002 Sirio 827 5/8
mobil: Yosan PRO-110 Sonar 872 Farun BM 120 DV

161wrc180
Mieszkam w Warszawie postawiem baz po 10 latach przerwy i mog powiedzie e w miejscu w ktrym mieszkam nie wiele si zmieniy zakcenia, proponuje zainwestowa w lepsze odbiorniku lepiej zabezpieczone a nie jcze e ma si zakcenia Umiech Sprawdzaem zaszumienie na 3 starych odbiornikach alan 87, dragon ss-497+ i lincoln poziom szumu w granicach niecaego esa natomiast na nowej generacji odbiornikach typu KPO zaszumienie na poziomie 6-8 esw i podatno na zakcenia z owietlenia led czy telewizorw led.

skoti
161wrc180 napisa(a):

Mieszkam w Warszawie postawiem baz po 10 latach przerwy i mog powiedzie e w miejscu w ktrym mieszkam nie wiele si zmieniy zakcenia, proponuje zainwestowa w lepsze odbiorniku lepiej zabezpieczone a nie jcze e ma si zakcenia Umiech Sprawdzaem zaszumienie na 3 starych odbiornikach alan 87, dragon ss-497+ i lincoln poziom szumu w granicach niecaego esa natomiast na nowej generacji odbiornikach typu KPO zaszumienie na poziomie 6-8 esw i podatno na zakcenia z owietlenia led czy telewizorw led.

No no to bardzo ciekawe co piszesz , nikt nie jczy tylko stwierdza fakt e kitajska elektronika mocno zaczyna dawa nam w ko
Sprawdzaem kilka radyjek rne warianty cznie z wymienionym przez ciebie 87 Umiech, zarczam ci e na kadym wali tak samo albo bardzo podobnie .
No c jeeli jeszcze nie masz zakce to uywaj sobie dokd moesz ,ja osobicie mog tylko pozazdroci , poniewa te cholerne zakcenia albo s albo ich niema .
Jeeli si pojawi to nie pomae adne radio choby i zote byo .
Stwierdzenie e jaki tam inny radiotelefon zaatwi spraw ,sorki ,ale to troch mieszne i niepowane . Nawet gocie na czstotliwociach KF ze sprztem po kilka klockw niejednokrotnie si poddaj bo nie s w stanie przeskoczy zaszumienia eteru w swoim QTH,w przeciwiestwie do naszego mizernego cymba-sprzciku Z przymrueniem oka.
Osobicie uwaam e u mnie zakca co od nadajnikw radiowego internetu, QRM nie ustaje nawet noc jest o kadej godz na staym poziomie .
W bardzo bliskiej odlegoci od anteny mam trzy maszt z nadajnikami radiowego internetu, pierwszy na ssiednim bloku okoo 30 metrw linii prostej od anteny.

pozdr 73
mobil-CRE 8900 +Astatic 575 M 6 President Colorado 1800 .
Magnum S-9 + Astatic 575 M 6 Sirio ML 145.

Paramedic84
Wanie tak jak wspominaem powyej - wiele zaley od lokalizacji bazy. Z moich obserwacji wyej opisywanych "bzyk-bzyk-bzyk" przemieszczajce si po czterdziestce wystpowao notorycznie kadego dnia zwaszcza w godzinach porannych jak pracowaem na Jack-u czyli na doskonale odfiltrowanym, wsko dziaajcym selektywnym odbiorniku na elektronice Filipiskiej na dobrych filtrach i nic z tego... W KPO wystpio mi to kilka razy rwnie rano i to nie w formie fali idcej od dou do gry 40-stki tylko na kilku pocztkowych kanaach 3CH, 7CH i 14-stym, zakcenie o tak samo brzmicej czstotliwoci z tymi samymi interwaami czasowymi take to byo na pewno to - chocia na pewno to czeka nas mier, a za ycia podatkiZ przymrueniem oka Prawdopodobnie to, bo trudno jest powiedzie na pewno jeeli si czego nie potwierdzi w sposb organoleptyczny co to byo na zasadzie: wyczyem wtyczk zasilajc od czego i przestao zakca, wczyem to znw zaczo mamy 100% winowajce.

Wracajc do KPO w porwnaniu do zacnego radiotelefonu z dawnych lat nie jest le, w prawdzie szumy wasne odbiornika troszk wiksze i odbiornik nico szerzej chodzi, to zakce w mojej lokalizacji nie ma w nocy zwykle (no chyba e jakie atmosferyczne) jak si porozkrcam zostaje tylko szum ta, a w dzie po odkrceniu na max sgl i fr-gaina mam mieci na jakie 3s na 19CH i po lekkim skrceniu na godzine 3 wycina si te zakcenia. Podczam Presidenta Jack-a zakcenia podobne na wychyle 3-4s. identycznie wyciszam je rf-gainem pokrto na godzne 3, podczam trzecie radio President Walker i c zakcenia na 6s. po skrceniu czuoci odbiornika na godzine 12-st dopiero cisza i wskazwka s-metera ley na pocztku skali nieruchoma. Wniosek: radio te ma znaczenie.

Wracajc do rde zakce kiedy pracujc na Jack-u borykaem si z zakceniami i to takie konkretne na 9s. Nie wiem nagle kiedy i dlaczego nasuchujc na 19-stce je zauwayem. Rozpoczem poszukiwania no i po wyczeniu komputera stacjonarnego, ktry mam obok biurka ze stacj owe zakcenia zginy - pomylaem komputer? No dobra to teraz wczam go - cisza i za 30 sekund po uruchomieniu komputera sycha znowu brrrrrrrrr na 9s no dobra gasze monitor - nic to nie dao szukam dalej i tak doszedem do modemu odpinam mu wtyczk usb - CISZA! Modem sta kilka cm obok radia przesuwanie nie wiele pomagao troch si zmieniao ale nieznacznie. Pomylaem kurcze to albo uywa komputer albo radio Ale bezsensu podczas dx-w korzysta si z mam, list dywizji, pisze si do dziennika cznoci dane itd., jak kto co pyta oglnego na 19-stym to si szybko sprawdzi w necie i si pomoe mobilowi - troch szkoda tego komputera. No i wykonaem ekranowanie modemu kilka warstw foli aluminiowej zaatwio problem - jakby kurcze nie mogli wykona tego fabrycznie w obudowie tylko wszystko z plastiku. Kiedy robili to robili elektronike Panowie, a dzisiaj klepi na ilo aby byo.

Koczc wywd tak jak to dobrze napisa kolega Wiesaw powyej zgadzam si, e choby radio byo i ze zota nic nie pomoe na QRM-y. No i konkluzujc Robert oczywicie te ma racje, e nie kade radio w danej lokalizacji bdzie dziaa tak samo co wynika z jego i z moich obserwacji.

C trzeba prbowa szuka rde i je eliminowa oczywicie w miar moliwoci, bo czasem si po prostu nie da...

witekcbcheciny
Witam wszystkich fajnie e troszk piszecie jest co poczyta,wiadomo temat rzeka u jednych susza u innych powd Ostatnio znw tracho u kolegi na 9 s zakca jedno rok temu naprawili to teraz drugie 300 m na polodnie.Energetycy si jednak przestraszyli jak ich postraszy UKE i naprawili.A jak by co to ja do Chema prawie dolatuje bynajmniej do Arka z Woli Uchruskiej ,moe kiedy si uda.Pozdrawiam

Paramedic84
No a dzi snieg u nas wali cae popoudnie i co przyjde do radia to zakcenia na rozkreconym rf-gainie tylko na 1s na 19-stce i to mrugajcy 1s. Pozostaa 40-stka identycznie poza 15-stym co tam gwizdao na 5s. Teraz w nocy absolutna cisza - take fakt temat rzeka i te zmiennoci oraz zalenoci zakoce jak magia niepoznane. To tak jak z tym moim modemem w pocie wyej opisywanym - diabli wiedz czemu dopiero po kilku miesiacach uywania zaczy wystpowa tak silne zakocenia. Wczeniej na pewno bym co zauway od pierwszego uruchomienia modemu, a tu tak nagle pewnego dnia... nie wiem?

Moe wanie to jest rozwizanie dla wielu z nas, ktrzy s w ciekiej sytuacji zakoceniowej by pisa maile do UKE waciwych miejscowo dla danego radiooperatora i mczy ich by ta instytucja przysza z pomoc i lekarstwem na nasze utrapienie, chicia w postach wyej jak wida nie jest to takie proste jak opisujecie...

Witku jasna sprawa jak warunki pozwol to napewne nawiemy udan czno. Wieczorami czasem nasuchuje na EE albo na 19-stce, z Arkiem rozmawiamy jak lokalne stacje jest blisko mnie, take by moe do usyszeniaZ przymrueniem oka

161wrc180
Bro boe Wiesaw nie mwi o Was e jczycie bo tu jest normalna kulturalna dyskusja, tylko czytajc wiele for o tematyce cb i kf wielu ludzi spotkaem ktrzy jczeli e maj problemy nie robic kompletnie nic eby je wyeliminowa.

Co do zakce w pamie cb zwaszcza w pocztkowej jego czci, to w wielu miastach spotkaem si z typowymi zakceniami btsw. Wystpuj one zazwyczaj w tych samych miejscach od 27.000 do 27.100 MHz, dodam e u mnie te by ten problem i bardzo szybko zosta zlokalizowany. Sferia stawia mietnikowe btsy na 800 MHz i nie wiedzie czemu one siej a na cb Umiech W naszym przypadku wystarczyo pisemnie poinformowa zarzdc budynku na ktrym stoi bts i on ju dalej si tym zaj. Jednak w sytuacji kiedy nie ma moliwo skontaktowa si z osob odpowiedzialn za teren czy budynek, jedynym rozwizaniem jest UKE, a oni raczej bez wikszych problemw zajm si spraw.

skoti
Robert wie mi e w moim przypadku prbowaem ju prawie wszystkiego .W ostatnich dniach pokusiem si o zakup takiego urzdzenia ale chwilowo z powodu braku czasu jeszcze go nie sprawdziem ,niebawem to uczyni . Jeeli ono si nie sprawdzi,to definitywnie i ostatecznie baza do likwidacji Krzywi si.
Oczywicie jest tak jak mwisz jestemy tu po to aby si wymienia swoimi spostrzeeniami i dowiadczeniami Z przymrueniem oka.

klik

klik

Dokadnie nabyem taki egzemplarz i od tego gocia z giedy QRZ .

YouTube Video

Pozdrawiam 73...

161wrc180
Wiesaw to bd i troch le pojta prba eliminacji zakce, bo to nie my mamy tpi sobie odbiorniki ronego rodzaju filtrami przeciwzakceniowymi tylko znale rdo zakce. Testowaem wiele rnego rodzaju filtrw i stanowczo powiem e nie tdy droga. Moim zdaniem jeli masz zakcenia i jeste pewien e u Ciebie jest wszystko ok, to szukabym pomocy w UKE eby przyjechali i sprawdzili co si dzieje, s w stanie namierzy rdo zakce i wyeliminowa je sprawnie. Umiech Jak moesz nagraj krtki materia i wstaw na youtube ze swoimi zakceniami bo chciabym zobaczy jak due to zakcenia itp.

Majer
Kolego 161BD180 na frn jaki masz znak ?? bo te jestem uytkownikiem ale sabo si udzielam. nie tak jak Beny czy Piecia ;-)
Baza: CRT SS 9900 V2 / Albrecht AE 355 M / TYT MD-9600 / Diamond X 300
Mobil: President Harry, Santiago 1200

Paramedic84
Powita

Zdzwoniem si z koleg radiowcem z dawnych lat, ktry wyjecha kilka late temu i zeszo na temat zakce z ledowego owietlenia ulicznego. Jak si okazuje w jego miecie od pewnego czasu funkcjonuje na osiedlu taki rodzaj owietlenia i z tego co mi powiedzia nie ma problemw z zakceniami na 11m. Przekaza mi ponadto, e to owietlenie podobno wykona Philips. No i tutaj nasuwa si pytanie odnonie zakce: czy to kwestia wykonania, podzespow czy firmy? Chocia i tak lwia cze elektroniki wiatowej jest produkowana w chinach pod metkami zacnych firmSmutek

Rysiek9
Ale przechodz kontrol jakoci i dostaj certyfikat..73....:D

stanislaw56
Witam . Durze szumy w prowadzaj zasilacze do laptopw, sam osobicie walczyem z tym zjawiskiem, o ile problem jest do usunicia w domku jedno rodzinnym to w bloku jest spory problem .

161wrc180
Majer napisa(a):

Kolego 161BD180 na frn jaki masz znak ?? bo te jestem uytkownikiem ale sabo si udzielam. nie tak jak Beny czy Piecia ;-)

U Pieci byem pod swoim znakiem albo Robert Warszawa, nawet przez jaki czas stay 2 moje bramki na cb i pmr jedne z mocniejszych bramek na Warszaw.

161bd058
Przy zakloceniach z jakis zasilaczy np od ruterow czasem pomaga odwrocenie wtyczki zasilania o 180 st, zalozenie rdzeni ferytowych

deerski
U mnie w miecie tragedii z zakceniami nie ma. Oczywicie najlepiej jest w weekendy, nie ma brumu, ktry czasem pojawia si na 17ch i 34ch.Poza Grodziskiem (w stron yrardowa i trasy katowickiej) co tam syczy i skwierczy. W dusze wyjazdy zabieram JFK`a 1. W porwnaniu ze wspczesnymi wynalazkami wielkoci paczki papierosw, rewelacja.

Przejdź do forum: