cbradio.pl
Nawigacja
Transceiver (radio) ?

Transceiver (nazwa ta nie ma polskiego odpowiednika i określa urządzenie nadawczo odbiorcze w światku CB zwane radiem ;)). Dopiero na piątym miejscu umieściłem radyjko, ponieważ jeśli zawali któryś z poprzednich elementów wydane pieniądze pójdą na marne.

Do mobila nie potrzebujemy zbyt "zabajerowanego" sprzętu. Ważne żeby nie zbierało zakłóceń z układu zapłonowego. Powinno być raczej małe, dobrze, jeśli przełączanie kanałów ma przy mikrofonie. Przyda się także filtr ANL (antytrzaskowy) jak i RF Gain - regulacja czułości. Pomocny jest także przełącznik tzw. "szybkiej 19" - będąc na dowolnym kanale możemy szybko przejść na nasz drogowy. Jeśli mamy dużą głośność w kabinie pomocny będzie mic gain - regulacja czułości mikrofonu. Zmniejszając czułość spowodujemy, iż nasz korespondent nie będzie słyszał hałasu, jednak będziemy musieli troszkę głośniej mówić. Nie polecam, do mobila radyjek, w których poruszamy się po częstotliwości. Będzie to kłopotliwe podczas jazdy. Taki sprzęcik najlepiej wybrać na bazę ;). Raczej nie potrzebujemy TRX'a z kilkoma czterdziestkami - i tak najwięcej będziemy pracować na jednym kanale.

Na stację bazową możemy pokusić się o lepszy sprzęt. Tutaj wybrany model będzie zależny od zasobności portfela lub naszych ambicji ;).

Z parametrów powinniśmy zwrócić uwagę na: selektywność, czułość, tłumienie sąsiedniego kanału, głębokość modulacji, tłumienie sygnałów lustrzanych, moc.

Moc podaję na końcu gdyż wcale nie jest to taki ważny parametr. Nic nam nie pomoże nawet, 100 watt jeśli będziemy słyszeli szumy, trzaski i przesiewy z sąsiednich kanałów. Otóż w warunkach idealnych zwiększenie mocy, dwukrotne spowoduje zwiększenie zasięgu o 1,41. Warunki rzeczywiste bardzo odbiegają od idealnych i nasz zasięg najczęściej uzależniony jest od ukształtowania terenu. I tak zwiększając moc kilkakrotnie okazuje się, że nasz zasięg znacznie się nie zwiększył jak i raporty nie są o wiele lepsze. A zakłócenia w TV na pewno wzrosną (dotyczy oczywiście radia zainstalowanego w domu).