cbradio.pl
Nawigacja
Antena ?

Najważniejszym elementem naszej stacji jest antena. Od niej trzeba zacząć. Jeśli mamy złą antenę nie pomoże zwiększanie mocy czy zakup radia z najwyższej półki.

Antena do CB musi być anteną przeznaczoną do tego celu. Nie może to być antena, której używamy do odbioru stacji radiowych UKF, Telewizji czy własnoręcznie wykonanej bez wymaganej wiedzy i umiejętności. Własnoręczne wykonanie anteny jest bardzo trudne i czasochłonne, dlatego też nie będę tego opisywał. Zajmę się opisem, czym powinniśmy się sugerować przy zakupie anteny fabrycznej.

Do mobila anteny możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: anteny mocowane "na sztywno" i anteny magnesowe. Generalnie anteny magnesowe gorzej się sprawują, ponieważ nie mają kontaktu elektrycznego z masą. Przy wyborze anteny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej długość. Tak właśnie to powinno być podstawowym kryterium wyboru, dlatego iż antena ma tym większą sprawność im jej długość jest bardziej zbliżona do połowy fali. I tak żadna antena o długości promiennika 30 cm renomowanej firmy nie będzie lepiej pracować od metrowej anteny nieznanej firmy. Z długością należy też uważać gdyż zbyt długa umieszczona na dachu ciężarówki może zaczepić o wiadukt albo, co gorsze o linie tramwajowe. Na rynku anteny przewoźne są oznaczone jako 1/4 , 1/2 i 5/8. Są to długości elektryczne - anteny te mają o wiele krótsze wymiary od anten stacjonarnych, ponieważ w swojej budowie posiadają cewkę wydłużającą, która powoduje, że antena ma długość np. 1 metra, a dopasowana jest do 5/8 fali. Antena 5/8 przewoźna w żadnym wypadku nie może się równać z anteną stacjonarną. Długość elektryczna jest ostatnim czynnikiem, jakim powinniśmy się sugerować. Należy zwrócić uwagę przy wyborze anteny na jej szerokość pasma (może ten parametr być inaczej ujęty). Dotyczy się to również anten bazowych. Otóż mamy podane, iż antena pracuje poprawnie (przy SWR oczywiście 1,1) dla częstotliwości 25-28MHz a okazuje się, że stroi się tylko na 10 kanałach (przykładowo, boomerang). Otóż przeglądając wszystkie parametry widzimy, iż mamy podane, że szerokość pasma wynosi 100 kHz ( 10 kanałów). I ten właśnie parametr powinien być dla nas ważny. Aby antena pokrywała całe pasmo, szerokość pasma powinna wynosić 0,44MHz. Generalnie im szersze tym lepiej. Ogólnie anteny 5/8 pracują najszerzej.

Bardzo ważnym parametrem (jak nie najważniejszym) jest zysk energetyczny wyrażony w dB. Jednak tutaj istnieje możliwość przekłamań, dlatego opisuję go jako ostatni. Należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania, grubość promiennika, uchwyt, w zależności gdzie będziemy ją montować.

Z podstawowych typów anten stacjonarnych rozróżniamy 1/4, 1/2 , 5/8 , 6/8. Do anten 1/4 zaliczamy między innymi antenę GP. Antena ta ma promiennik długości 1/4 fali i takie same 4 przeciwwagi umieszczone pod kątem 135 stopni względem promiennika. Antena ta dobrze spisuje się w łącznościach lokalnych (brak zakłóceń stacji DX). Wadą jest, że dość wąsko się stroi. Inną anteną 1/4 jest popularna boomerang. Składa się z promiennika o długości około 3,5 m i krótszej przeciwwagi. Antena ta posiada parametry podobne do GP z tym, że charakteryzuje się kierunkowością. Dobrze spisuje się zamontowana na balkonie. Antena ta największą ilość energii promieniuje w kierunku wskazywanym przez przeciwwagę. Anteny 1/2 są produkowane przez wiele firm. Różnią się nieznacznie parametrami. Antena ta ma długość około 5,2 m, nie posiada przeciwwag. Posiada zysk energetyczny większy od 1/4 oraz szersze pasmo częstotliwości. SWR w dość znaczącym stopniu zależy od wysokości nad ziemią. Bardzo dobrze spisuje się w łącznościach bezpośrednich, możliwa jest także łączność DX. Zasięgi w porównaniu z 1/4 są znacznie większe. Anteny 5/8 jak i 6/8 bardzo dobrze spisują się w łącznościach DX. Łączności lokalne są również znakomite. Charakteryzują się dość duża szerokością pasma. Długość promiennika wynosi około 6,8m dla 5/8 i 8,2 dla 6/8. Posiada przeciwwagi umieszczone pod kątem 90 stopni względem promiennika. Długość i ilość przeciwwag jest różna w zależności od modelu i producenta. Im więcej i im są dłuższe tym lepiej.

Istnieją także anteny kierunkowe o dużych zyskach np. YAGI czy Qubical Quad. Charakteryzują się dużymi rozmiarami oraz trudnością w montażu. Dla początkujących raczej nie są polecane. Odradzam zakupu anten łodziowych popularnie zwanych "szturmówkami". Dużo lepiej spisują się anteny mobilowe. Przy wyborze konkretnego modelu warto poczytać recenzje, lub popytać użytkowników (np. na forum;)).

Dla stacji bazowej na początek sugerowałbym zakup 5/8 lambda.

Każdą antenę nieważne czy stacjonarną czy przewoźną po montażu należy zestroić. Jeżeli nie mamy zestrojonej anteny nasze osiągi są znacznie gorsze a może to także spowodować uszkodzenie stopnia końcowego nadajnika (końcówka mocy). SWR powinien być jak najbardziej zbliżony do 1.